WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
(17 Şubat 2020) rejoman, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(17 Şubat 2020) CRaFTY, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Onur, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Gökhan, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
(18 Temmuz 2019) Laserbird, üye haritasına ekleme yapti.
100
(25 Mart 2019) sanliwebstudio, üye haritasına ekleme yapti.
100
(22 Kasım 2018) Mstf46, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1

Resim
- - - - -

Kapalı Mekanda Sağlık Bir Kablosuz Ağ (Internet) Yayını Yapmak Aynı Ssid

ssid kablosuz ağ ap isolation mode ap access point modem dhcp

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

  • Please log in to reply
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1 etcelik

etcelik

    Aramıza hoşgeldin

  • Yeni Üye
  • 4 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 23 June 2016 - 10:56 AM

Merhaba Arkadaşlar Kolay Gelsin,

 

Kapalı çok katlı, içeride bir çok duvarın olduğu bir alanda TP-Link WA5110G ve Tenda 11N Wireless Router cihazları kullanıyoruz.

Cihazların hepsinin SSID'sini aynı yaptık ki kişiler farklı katlara geçtiğinde internetleri kopmasın ve her katta ayrı şifre girmeye gerek kalmasın diye.

 

Karşılaştığımız sorun ise elektrik git gel vb. AP resetlenmelerinde cihaz sıfırlandığı için arayüz şifresiz olarak aktif hale geliyor. DHCP de Enable duruma gelince. Ağdaki tüm bilgisayarlar buradan IP almaya gidiyor. Hem bu sorunları çözmek hem de daha sağlıklı, hızlı ve güvenilir bir Kablosuz internet sistemi nasıl kurabilirim?

 

Mevcut kurulacak ağdaki kullanıcıların birbirleriyle alakaları olmayacak, her biri kablosuz ağ ile internetten yararlanacaklar, birbirlerine dosya gönderme olmayacak. Modemden çıkan kablo 1.kattaki switch'e gidiyor, oradan 2.kattaki switche gidiyor. Bu sayede switchler birbirine bağlanıyor. Bunun yanısıra her hatta iki AP cihazı var.  o kattaki switchlere bağlı olan.  Kablolu ağ da şu an opsiyonel devre dışı durumda. Yani sınıflara-odalara da ayrıca kablo çekili fakat swichteki uçları takılı değil.

 

Bununla alakalı olarak tavsiye edeceğiniz şeyler nelerdir? Ayrıca alttaki başlıklarla alakalı da kısa bir bilgilendirme yapabilirmisiniz?

 

AP Cihazlarında olması gerekler nasıl olmalı?

 

WAN Settings Modu : PPPoE mi yoksa DHCP mi seçilmeli? DHCP seçili durumda. Lakin ayarlardaki DHCP Enable durumda değil ki otomatik IP dağıtmasın. Lakin bu Mode bölümündeki DHCP ile diğerinin arasındaki fark nedir?

 

 

Bandwidth control: Kullanıcıların mevcut interneti sırf kendileri sömürmesinler diye kota koymamız, sistemi karıştırır veya ağırlaştırır mı? Aktif hale getirdiğimiz zaman IP ayarlarını nasıl yapmalıyız? Her AP'deki Bandwidth IP aralığı farklı mı olmalı yoksa her cihaz için aynı aralık mı? 192.168.1.15 - 192.168.1.250 gibi. Bu kısıtlanan IP'ler sadece bu AP'ler üzerinden bağlandığı zaman mı kısıtlama olur yoksa farklı bir noktadan ağa dahil olan cihazın IP'si bu aralıkta olmasına rağmen, farklı cihaz üzerinden ağa dahil olduğu için bu bandwidth kısıtlamasına mağruz kalmaz değil mi?

 

Wireless Basic Settings   -> Channel : Otomatik mi olmalı yoksa her cihaz için belli bir kanal mı vermeliyiz? Her katta 2 cihaz var. Ayrıca 5 kat var. Ve 2-3 farklı marka cihaz var.

 

Security Mode  -> WPA2-PSK mı Mixed WPA/WPA2-PSK mı olmalı? Bazen Iphone cihazlar kablosuz internetten yararlanırken sorun çıkıyor? Bu ayardan dolayı mı?

 

DHCP Server -> Enable yapMAdım. Çünkü tüm AP'lerin Modemden IP almasını istedim. Kendileri IP dağıtıp, sistemi karıştırmasınlar diye.

 

DNS setting  - Enable değil boşta duruyor. Buraya Telekom IP'leri yazalım mı yoksa aktif olmayıp boş mu kalsın?

 

Antenna Alignment bölümü ne işe yaramaktadır. Remote RSSI:     no signal , Signal Percent: boş gözüküyor, RSSI RANGE: 30 gözüküyor. Bu değerler ne içindir? En verimli ve geniş kapsamlı yararlanmak için değerler nasıl olmalı? Antenlerin duruş şekli vb. Çünkü koridorun sonlarında bulunan sınıflarda internet tam sağlıklı çekmiyor? Bu değerler ve Anten yönü bu etkiyi değiştirebilir mi?

 

AP Isolation: Bunu devreye soktuğumuzda cihazlara bağlanan kullanıcıların birbirleriyle haberleşmesi engellenmiş oluyor galiba, lakin aynı SSID ve şifreyi kullanmak için AP'lerin birbirleriyle haberleşmesi gerekiyor mu? Bunu AP Isolation'ı aktif hale getirmemiz buna engel olur mu?

 

Bilgilendirmenizden dolayı çok teşekkür ederim...


  • 0Benzer Konular

Also tagged with one or more of these keywords: ssid, kablosuz ağ, ap isolation, mode, ap, access point, modem, dhcp

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı

 
WiFi-TURK.COM
Türkiye'nin kablosuz teknoloji merkezi
2006 - 2020 ©