WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1
(03 Nisan 2017) enginsen, anketine oy verdi.
1
(04 Şubat 2017) senecen, anketine oy verdi.
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
(06 Aralık 2016) kissmorning, anketine oy verdi.
1
(03 Kasım 2016) onesto, anketine oy verdi.
1
(12 Ekim 2016) Griffe306, anketine oy verdi.
1

Resim
* * * * * 1 Oy Kullanılmış

Mikrotik Geceleri Hız Problemi

lite 5 hız problemi

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 11 yanıt gönderildi

#1 flemenko

flemenko

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti
  • Nereden: Çanakkale
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 02:32 AM

Selam arkadaşlar. İlk önce size çalıştırdığım sistem hakkında kısa bilgi vereyim daha sonra yaşadığım problemi anlatayım ben geçerli bir cevap bulamıyorum iyiden iyiye delirmek üzereyim.

Benim bulunduğum binanda iki adet modem biri adsl(airties) diğeri vdsl (zyzel) modemim var birinde 50 mbit diğerinde 16 mbti internetim var ve bunları mikrotik 2011uias ile birleştirip ether6 portundan çatıdaki mikrotik lite 5 cihazıma aktarıyorum. bu çatıdaki cihazdan bulundugum ilçeye hakim bir tepede direğim var oradaki lite5 aktarıyorum. dağdaki kulede bir adet lite5 alıcı olarak bir adet switch ve switch den kablo ile bağlı bir adette mikrotik sar5 var. bu sar5 ile ilçeye doğru bakıyor ve heryerden gözüküyor. bu dağdaki cihazları 12 volt 105 amperlik aküler ile besliyorum. sar 5 de healt bölümüne baktığımda ortalama çektiği  güç 10-11 volt civarlarında ve cihazlarım çalışıyor. ilçede ise 15 kadar lite 5 cihazlar ile bu tepedeki sar 5 den link alıyorum. buraya kadar bir problem yok. fakat gündüzleri hiç bir problem yok iken akşam saatlerinde sistemde bir anormalleşme yaşanıyor. mesela gündüz x bir kişi lite 5 ile evinden 8 mbit aldığı neti hakkıyla kullanırken akşam olunca 2 mbit bile alamıyor. diyeceksinizki hatlar yoğun herkez evde pc başında . yok onuda kontrol ediyorum 2011uias dan birinci hat 50 mbitin 10 mbiti bile dolmazken ikinci hat ise bomboş. yani sistemdeki yük 10 da biri bile değil . ama akşam saatlerinde her nedense sistem pırtlıyor. upload kontrol ediyorum toplamda 3.5 mbit uploadum var ama 1mbit bile zor çekiliyor. akşam olunca dağdaki sar5 cihazın voltajına bakıyorum yine aynı 10-11 volt çekiyor sıcaklığıda normal 20 derecelerde. bu sorunu turk telekoma bildirdik onlarda bir anormallik bulamadılar. speedtest gündüzleri 60 mbit geceleri 20 mbit zor görüyor. toplam kullanım bridge den bakıyorum . yani anlayamadığım yada sormak istediğim sar 5 lerde volt düşük ise bant genişliğini etkilermi yada şu voltta şu performans gibi bişey varmı bu cihazlarda. şimdiden herkeze çok teşşekür ederim.birde şunu belirteyim normal bir ttnet internet ile hız testi yaptığımda speedtest.net sayfasından ping 16-15-gibi rakamlar çıkıyor benim sahip oluğum hatlardan hız testi yaptığımda aynı yerden 35 den aşağı bir ping alamadım daha hiç bunuda bildirkim telekoma bir sorun olmadığını belirttiler. 

Konu flemenko tarafından 06 December 2016 - 02:41 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 10:20 AM

hat birleştirme yöntemin nedir nth? pcc?

ros sürümlerin ve firmwareler nedir?

wireless konfügirasyonun nasıl? nstreme? nstremev2?

ilk aklıma gelen cihazların parazit aldığı yönünde.

• 0

#3 flemenko

flemenko

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 12:52 PM

hat birleştirme yöntemin nedir nth? pcc?

ros sürümlerin ve firmwareler nedir?

wireless konfügirasyonun nasıl? nstreme? nstremev2?

ilk aklıma gelen cihazların parazit aldığı yönünde.

hat birleştirme pcc 

ana dağıtıcı cihaz nv2 nstreme ev müşterilerindeki lite 5 lerde çoğu any de sürümlerde güncel. 

• 0

#4 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 04:35 PM

Güç default ise ya kanal ile ilgili sorun var yada parazit mevcut
  • 0

#5 flemenko

flemenko

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 04:39 PM

Güç default ise ya kanal ile ilgili sorun var yada parazit mevcut

parazit olmuş olsa gündüzde olur gibi geliyor.

fakat az önce sorunu anladım telekomda birileri aradı ve itiraf etti. akşamları bulunduğumuz santralin hat kapasitesi doluyormuş ve ister istemez hız ve ping sorunu yaşıyormuşuz. herhalde bandgenişliği yetmiyor.bende dedimki çözümü ne olacak yapacak bişey yok dediler.  böyle bir şey mümkünmü yapacak bişey yok deyip kestirip atmak. santrali büyütün dedim olmaz çok zor diyorlar ben bunlara nasıl bir dava açabilirim akşamları bana taahhüt ettiği hızı vermedikleri için.

Konu flemenko tarafından 06 December 2016 - 04:40 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#6 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 04:45 PM

Oda ihtimaller içindeydi evet
Turktelekom harici baska sağlayıcı seçebilirsin.genelde sıkıntı olmuyor hatta turktelekomdan daha iyi hizmet alınabiliyor.
  • 0

#7 flemenko

flemenko

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 04:50 PM

Oda ihtimaller içindeydi evet
Turktelekom harici baska sağlayıcı seçebilirsin.genelde sıkıntı olmuyor hatta turktelekomdan daha iyi hizmet alınabiliyor.

kullandığım internet ttnet değil zaten bir arkadaşım iss firma sahibi onun internet paketlerinden açılış yaptık. ama her halükarda yine turktelekom alt yapısı ve aynı satrali kullanmak zorundayız. 

• 0

#8 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 05:14 PM

O zaman turktelekom kullanacaksın inadina yapıyor olabilirler.
Yada port degisimi isteyeceksin
  • 0

#9 flemenko

flemenko

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 09:25 PM

O zaman turktelekom kullanacaksın inadina yapıyor olabilirler.
Yada port degisimi isteyeceksin

peki ben hotspot işi yapıyorum kendi adıma internet alıp bağlayabilirmiyim modemlere bayisi olduğum firma hatlar benim üzerime olacak diyor illa btk öyle istiyormuş. aslı varmı sizce

• 0

#10 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti

Yazma tarihi: 06 December 2016 - 09:50 PM

peki ben hotspot işi yapıyorum kendi adıma internet alıp bağlayabilirmiyim modemlere bayisi olduğum firma hatlar benim üzerime olacak diyor illa btk öyle istiyormuş. aslı varmı sizce

bu konuda bilgi sahibi değilim

forumda cevaplayacak arkadaşlar çıkacaktır

• 0