WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1

Resim
- - - - -

İlçe Bazında İnternet Hizmeti Vermek ? Ortalama 10Km² Bir Alan.

isp wifi ağı internet dağıtma

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 12 yanıt gönderildi

#1 KaanAyaz

KaanAyaz

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 10 İleti
  • Nereden: Yalova
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 07 March 2017 - 10:40 PM

Forumu bir süredir kullanıyordum ve konunun çözümleneceği yerin bu forum olduğuna karar verdim. Uzun süredir bilgisayarlar ile ilgilenen ve kendime her bilişim dalından irili ufaklı birşeyler katmış biriyim. Şuan Yalova'nın Çınarcık ilçesinde bilişim hizmetleri veren bir işletmemiz var ve bu hizmeti verip, ilgilenebilecek kadar temel bilgimiz dahil uzmanlaşmaya açık bireyleriz. Aşağıda da mesafelerine ve görüntülerine değineceğim ilçemiz de Wifi Ağı üzerinden internet hizmetini bizde vermek istiyoruz. İlçe yaz ayların da hatırı sayılır nüfusa ulaşıyor ve insanlar doğal olarak kısa süre için büyük ISP lerden kaçınıyorlar veya sorunlarla boğuşmaktalar. Kısa süreli ilçede bulunabiliyor ve Wifi hizmeti vermeyen yada memnun olmadıkları mekanlar, pansiyonlar vs. lerdeki insanlara ulaşmak amaçlı ilçede bu hizmeti vermek için planlarımız var. Ülkede bir çok bu tip servislerin olduğunu biliyorum ve bir kaçına denk geldim. Şuan bu işlerde bilgisine güvenen arkadaşların, abilerin, kardeşlerin burada kendilerine danışmam için nelere ihtiyaç duyacağımı belirtmeleri benim için destek olacaktır. 

İlçenin haritadan resimleri ve en azından başlangıç için ortalama kullanımın sorunsuz ve rahat olmasını gerektiren bölge. Sahil şeridi ve yüksek binaların olmaması işi daha cazip kılıyor.

d8604e293214463f8e1b1e22e1d21bf1.png

b38f03f3fbb843ad95f84a067e70aa19.png

Değerli yorumlarınız ve yardımlarınız şimdiden teşekkür ediyorum.

Konu KaanAyaz tarafından 07 March 2017 - 10:43 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 hakkof

hakkof

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 166 İleti
  • Nereden: Manisa
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 08 March 2017 - 03:09 PM

Merhaba  guzel bir düşünceniz var calıştıgınız bilişim dalı hangisi bilmiyorum ama su sekilde aydınlatmak isterim sizi belirlediğiniz mesafede  ptp dagıtım ile noktadan noktraya aktarım yapılıp ap  yayınları ile cpe lere hitap edilebilir burada kaliteyi belirleyecek olan unsur 1 ap üzerine baglanacak cpe sayısı olacaktır 20 cpe gecilmemesi durumunda ve mahalle olarak dagıtım pop noktaları kurmayı dusunurseniz cok iyiy sonuclar alabilirsiniz fakat bunun icin bir butce gerekeceğincen tüm mhallaler değilde bolgedeki mahalleleri 1 er 1 er kapsayarak gitmek maliyet yukunuzu dengelemeyenize yardımcı olacaktır ben işin anten kısmını yazdım bu işin birde zorunlulukları var tabiki şirket acmayı dusunmuyorsanz bayilik yapmak mantıklı olacaktır belirli bir sayıya kadar log sunucusu esb yaptırımları buna benzer resmi sorumluluklarından en azından işin basında bir şirket olarak ugrasmak zorunda kalmassınız  link atılacak noktalar uzak sayılmaz saglıklı bant tasınabilir 

______

• 0

İnsanların en âcizi dua etmeyen, en cimrisi de SeLam vermeyendir.) [Taberani]

#3 KaanAyaz

KaanAyaz

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 10 İleti

Yazma tarihi: 08 March 2017 - 05:35 PM

Şöyle söyliyim. İlçenin yapı şekli cihazlar için uygun olduğunu düşünüyorum. Sahil şeridi 4km bir alan resimlerde gördüğünüz gibi ve dağ ile denizin arasında kalıyoruz. Ve içeriye en derin olduğu yer maksimum 1km bile değildir hemde yükselti ile gittiği için CPE koyulacak ve randuman alınacak noktalar çok müsait. Benim fikrim iyi cihazlar ile yakın yerlerdeki istasyonlara alıcı bile koymadan aktarım yapılabileceğidir. Tabi ki işin öbür yanında resmi olarak gerekli işlemleride gerçekleştirmeye hazırız az çok inceledim. Zaten hali hazırda bilgisayar satış-teknik servis, güvenlik sistemleri vb. işler yaptığımız dükkanımız var. Log sunucusu kurmak tabii ki gerekcektir. Bu radius sistemi diye geçiyor galiba ihtiyacımız olacak ve hatta müşteri dükkana bile gelmeden reklam ile olsun Wifi açtığında bize bağlandığında kontörlü gibi bir kart ile online ödeme vb. ödeme talepleriyle kolaylığı-ucuz olmasını sağlamak istiyoruz. Dediğim gibi alan fazla büyük heryeri betonarme biryer değil bununla birlikte kişiler ev dışında da cep telefonları ile bağlanabildikleri noktadan kendi ID-PASS ile de kullanabilmeleri çok daha cazip hale getirecektir diye düşünüyorum. Hedef kitle kışları sabit 500 kullanıcı yaz aylarında ise 1500-2000 olabileceğidir.

Ortalama bu işler için ne kadar bütçe ayırmamız gerektiğini nokta atışı f/p cihazları almak ve yaz gelmeden girişmek istiyoruz. Özellikle bu iş için ekibi olan internette firmaları gördüm ancak keşif için bile güzel fiyatlar istiyorlar. Kaldı ki cihaz fiyatlarını topluca bütün işleri kendileri yapacakları için güzel kar elde ediyorlar tabii ki bu firmalar da tiracet yapıyor ama insan bile bile daha ucuz temin edecekken... :) Forumdan biri ilede anlaşabilir cüzi karşılıklı memnun kalacağımız fiyatlarada yapabiliriz yani. 

Konu KaanAyaz tarafından 08 March 2017 - 05:58 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#4 DevilMorgan

DevilMorgan

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti
  • Nereden: Bursa

Yazma tarihi: 08 March 2017 - 11:52 PM

Telefon numaranızı veya mail adresinizi özel mesaj ile iletirseniz yarın detaylı bilgi vermeye çalışabilirim.

• 0

#5 hakkof

hakkof

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 166 İleti

Yazma tarihi: 09 March 2017 - 03:50 PM

ID PASWORD seklinde yayın verip internete girmeleri hayal gibi  olsada kulaga cok hos gelioyr :)  malum 2,4  frekansı ile ptp yapmak bile zorken müşteriye ap den hitap etmek imkansıza yakın bir olaydır ap için tane bası 350 tl seklinde ilerleyin cpe tarafıda 200 tl seklinde ileryebilirsiniz ama yapacagınız işcilik merkezi sistem mi olacak kablo atıp gececekmisiniz bunlar hesabı değiştirebilir bu cok esnaf işi oldu istasyon işi için bile belirleyici cok unsur olacaktır 5000  gider dersiniz nir istasyona koyulacak cihazlar ile bu cok değişkenlik gosterebilir o bolgede yapan firmalar ile gorusup bayilik yapın ısrarla soylememin nedeni şirketiniz olunca alacagınız her bilgi usd cinsinden yansır size bayi oldugunuzda komisyonu verir işide oğrenirsiniz :=)

• 0

#6 KaanAyaz

KaanAyaz

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 10 İleti

Yazma tarihi: 09 March 2017 - 07:39 PM

Telefon numaranızı veya mail adresinizi özel mesaj ile iletirseniz yarın detaylı bilgi vermeye çalışabilirim.

Ö. M. gönderemiyorum. Mail [email protected] siz mail gönderirseniz iletişimi gerçekleştiririz.

@hakkaf
Evet bu wifiye bağlandıktan sonra id pass veya herhangi bir kimlik tanımlama izin ile üyelik sistemi oluşturuluyor diye biliyorum. Bunun içinde bu radius veya başka bir uygun yönetim panelinin içlerinde bu özellikler mevcut diye biliyorum.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • 0

#7 vasiyet

vasiyet

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,406 İleti
  • Nereden: Bursa

Yazma tarihi: 10 March 2017 - 11:14 PM

Bildiklerin doğru fakat cep telefonlarından bile sistemine direk bağlanılma kısmı buyuk bir yük ben bir ıss şirketi değilim ama gorduğum kadarıyla bu şekilde bağlantı başını çok ağrıtır iyi araştır.Ama fikrin guzel hayırlısı olsun fakat son kullanıcı herzaman kendi routerına bağlansın.
  • 0

#8 KaanAyaz

KaanAyaz

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 10 İleti

Yazma tarihi: 15 March 2017 - 09:38 PM

Metro Ethernet hakkında sormak istediklerim var. 

TT nin fiyatlarına bakıyorum. 100Mbit   9.000 küsür TL. Örnek veriyorum 300 kullanıcı abonemiz ve aynı anda 200 kişi internette biri download yapıyor diğeri internette dolaşıyor vs. Bu 100mbit internet bu kişilere nasıl yetecek bunu anlayamadım fark nedir ? Bu arada Ping değerleri bu gibi sistemlerde fazla kayıplara uğruyormu ?

Konu KaanAyaz tarafından 15 March 2017 - 09:44 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#9 hakkof

hakkof

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 166 İleti

Yazma tarihi: 16 March 2017 - 10:51 AM

Merhaba bolgeniz de sol veya vadofone varsa SOYLEDİĞİNİZ FİYATIN 4 DE 1 FİYATINA AYNI HZILARI SUNABİLİRİM METRO ETHERNET SEKLİNDE TELEKOM DAN DEVAM ETMEK İSTERSENİZ %50 ORANINDA İNDİRİRM SAGLAYABİLİRİM 

Diğer sorunun cevabı ise  anı anda 200 kişi interntte ise  bunların hepsi aynı anda video izlemez ve doundload yapmaz biri facebook acar sayfaya bakınır buda bir  internet harcaması ypmaz dafa biri gazete acar 1 sayfada 1 saat gecirir onların arasında vidie o izleyenler ve indirme yapanlar internet akısı yaratacaktır velhasıl 100 mbps baglantı 200 kişiye cok rahat yetecekti

• 0

#10 KaanAyaz

KaanAyaz

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 10 İleti

Yazma tarihi: 16 March 2017 - 07:49 PM

Hangi cihaz grupları nasıl cihazlar kullanılacağı hakkında kısa bir bilgi verebilirminiz.

Merkeze uzak bir noktadan çekilen bir resim. Kullanılacak cihazlar için bir ön görü verir diye düşünüyorum. İlçe deniz kıyısında ve yerleşim alanı iç kesimlerdeki yerleşim yerleri gibi bi alana toplanmış 4 köşesine birden yayın yapma gibi durumu yok. Bu da kullanılacak cihazlar adına bi avantaj bence. Resimin çekildiği yerden sonda görülen noktaya kadar en fazla 4.5km dir. 

%C3%A7%C4%B1narc%C4%B1k21.jpg

Merkezden;

%C3%A7%C4%B1narc%C4%B1k3.jpg

Konu KaanAyaz tarafından 16 March 2017 - 07:52 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0