WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1
(03 Nisan 2017) enginsen, anketine oy verdi.
1
(04 Şubat 2017) senecen, anketine oy verdi.
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
(06 Aralık 2016) kissmorning, anketine oy verdi.
1
(03 Kasım 2016) onesto, anketine oy verdi.
1
(12 Ekim 2016) Griffe306, anketine oy verdi.
1

Resim
- - - - -

Mikrotik Router Ayar Taşıma

mikrotik haplite router

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

#1 veli125

veli125

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 206 İleti
  • Nereden: Antalya
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 17 January 2018 - 02:43 PM

merhaba dostlar. sizlere bazi sorularim var
cevaplarsanız cok sevinirim.
simdi benim modeme bagli. mikrotik haplite router bagli ve tum çıkış trafigini bu router kontrol ediyor. haplite a 1 adet rocketm2 2.4ghz 1 adet de loco m5 5ghz interneti cikis bu sekilde veriyorum.
ancak ben 50mbit net kullanıyorum.modemden hiz testi yapinca 45,48 arasi hiz çıkıyor ne yazikki haplite 25mbit uzeri çıkmıyor ve büyük bir hiz kaybim oluyor. haplite router ayarini forumdan bir arkadas uzak baglanti ile kurmuştu allah razi olsun. ben kurulum bilmiyorum.
1. mikrotik haplite ayarlari save dosyasini alip farkli mikrotik routera aktarabilirmiyim.
2.en düşük haplite modeli 50mbite kadar destek verirken ust modellerde 50mbite kadar yazıyor. alt ile ust arasinda hizda neden fark yok. piyasadaki en ucuz ap lar dahi yuksek hizlara sahipken tum trafigi kontrol eden router nasil olurda 25mbit gibi hizlarda kaliyor?
3. 100mbite kadar hizlara sahip uygun fiyatli mikrotik router modeli onerirmisiniz
4. tplink gibi son kullanici odakli degilde, mikrotik gibi prof ürün baska marka routerlarda varmidir. yoksa illa mikrotik mi önerirsiniz.
  • 0

#2 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti
  • Nereden: Çanakkale
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 17 January 2018 - 08:30 PM

cihaz normalde o hızı kaldırmalı sıkıntı olmaması gerek

hız testi sırasında tools profile kısmından işlemci kullanımına bir bak

routeros ayarlarını files backup tıklayarak masaüstüne alabilirsin sonrasında yeni cihaza kopyalayıp restore tıklayarak yükleyebilirsin

bu yedekte routeros sürümü ve cihazın ethernet portların aynı olması gerek aksi halde çalışmaz.

diğer yöntem terminal'dir buradan export komutunu çalıştırıp ve sağ tık copy all seçerek text kaydetmektir

• 0

#3 veli125

veli125

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 18 January 2018 - 12:32 AM

hocam geçen yil haplite kurulumdan hemen sonra kayit dosyasi aldim. ne olur olmaz belki cihazi resetlemek zorunda kalırım diye. kayit dosyam var. simdi ben ilerde yine 4 portlu farkli modele geçtiğimde bu ayarlari tekrar yukleyebiliirm o zaman. malesef 30mbitleri dahi gormek zor. hatta daha hic gormedim o hizlari :) belki ilerde 100mbite gecebiliirm o yuzden sordum. ben hotspot kullanmıyorum. wifide devredisi. sadece kablo çıkışları ques den ip hiz ataması var. firewall bölümünden mac hiz atamasi yapılıyormuş ama ben yapamam diye hic kurcalamadim. sizce mikrotige devam etmelimiyim. yoksa su model daha iyi dediginiz cihaz varmi
  • 0

#4 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti

Yazma tarihi: 18 January 2018 - 08:06 AM

mikrotik .. her zaman

rb450g, rb850gx2 alabilirsin

• 0

#5 veli125

veli125

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 18 January 2018 - 12:46 PM

hocam bilgisizligimi maruz görün. bu router ile kullanipta gercek deneyim de 50mbit uzeri goren. oldumu. birden fazla ayni anda girdiginde 50mbit uzeri çıkıyormu.
birde şunu merak ettim. accespoint olarak cogumuz ubnt kullanirken neden routerda nerdeyse mikrotik tekel durumda. birde ubnt edge router lara baktim mikrotik ile fiyat seviyesindeki cihazlarda mikrotik örnek 512ram var ken ubnt te bu iki kati genelde ayni fiyata daha yuksek donanim sunuyor. ve kağıt bilgilerinde ubnt daha hızlı yuksek veri işleme olarak gözüküyor. tabi gerçekte ne. olur bilemem. sizcede ubnt kullanmak daha mantikli degil mıdır
  • 0

#6 StONE

StONE

Emekli Üye

• Emekli Üye
  • 1,507 İleti

Yazma tarihi: 18 January 2018 - 08:04 PM

Elindeki cihaz ile 50Mbiti çok rahat alırsın fakat kurulumu incelemek gerek.RouterOS'u doğru kuramazsan işe yaramaz.

Yurtiçi ve yurtdışı dahil kullanılan routerlar %80 mikrotiktir.ubnt edge mikrotik varken pek tutulmadı.Wireless kısmında ubnt yaygın fakat mikrotik daha iyi.Bu arada herşey ram değildir.İki markada'da kullanılan işlemci (atheros) genelde aynıdır yani mikrotik önde.

• 0

#7 veli125

veli125

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 18 January 2018 - 09:46 PM

kurulumu forumdan hotspot işi yapan youtube da mikrotik ogretim videolari olan bir arkadas kurdu. tabi ben anlamiyorum. bana islemci yada ram onemli degil. Çünkü en düşük model router mikrotik haplite dahi islemci kullanimi devamli %3 civari kullanimda.
ben hotspot kullanmıyorum. firewall, vpn, protokol hic birini kullanmiyorum. sadece 30 ip ye hiz sınırı ekledim hepsi bu. amacim sadece girenleri gormek ve hiz sınırı eklemek. tek istegim 100mbite kadar hiza ulaşmak. bunun icinde bana gigabit portlu routermi ihtiyac
  • 0