WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(25 Mart 2019) sanliwebstudio, üye haritasına ekleme yapti.
100
(22 Kasım 2018) Mstf46, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1

Resim
- - - - -

Mikrotik Firewall Için Access Point Tavsiyesi

mikrotik kat yapılandırma ap

• Please log in to reply
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1 candumann

candumann

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 1 İleti
  • Nereden: Uşak
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 21 October 2019 - 05:33 PM

Üstadlar, hayırlı günler. 

6 Katlı, her katında 4 koridor bulunan bir yurt binanız var. Bina da mevcut dandik bir setup var. Mikrotik RB3011 bir firewall ve aptal switch + 24 adet tp link kıytırıp access point. Yapılandırma filan yok, adam kurmuş zamanında, her kata 1 kablo çekmiş, access pointleri bağlamış geçmiş. 25mbit interneti 100 kişiye paylaştırmış. Her AP için ayrı isimlendirme yapmış. "KAT1-D1, KAT2-D2" diyerekten binaya girdiğinizde 24 tane Wifi taramanızda 24 adet AP listeleniyor.

Benim hedefim:

-Lokasyonda fiber yok, VDSL olarak maks 50mbit aktarabiliyorlar. 4 Adet 50Mbit VDSL başvurusu gerçekleştirdim.

-Aptal switchleri komple kaldırıp, bir adet 24Port Zyxel Akıllı Switch montajı sağladım.

-Her AP için ayrı ayrı 24AWG Cat6 çektim.

-Main olarak Mikrotik RB3011 kalacak, bunun üzerinde 50Mx4 olarak Load Balance yapacağım, NTH mi PCC mi yapmak daha mantıklı olur?

-Sonrasında öğrenciler için hotspot kurulumu yapacağım.

-Kat metre karesi büyük. Duvarlar kalın, eski bina. O yüzden yine kat başına 4 adet AP konumlandırmayı düşünüyorum.

Uzun oldu, özür dilerim. Sizlerden ricam bu sistem için tek SSID ile çalıştırabileceğim, iPhone, Android telefon seçimi yapmayacak, sağlam ama maliyeti de uygun bir AP tavsiyesi istiyorum.

Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

• 0