WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
1
(17 Şubat 2020) rejoman, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(17 Şubat 2020) CRaFTY, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Onur, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Gökhan, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
(18 Temmuz 2019) Laserbird, üye haritasına ekleme yapti.
100
(25 Mart 2019) sanliwebstudio, üye haritasına ekleme yapti.
100
(22 Kasım 2018) Mstf46, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1

Resim
- - - - -

Alfa Tube 2H Hakkında Teknik Yardım

alfatube2h açılmıyor

• Please log in to reply
Bu konuya 8 yanıt gönderildi

#1 Atmaca950

Atmaca950

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 5 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 08 April 2020 - 12:46 PM

Merhaba Arkadaşlar,

Elimde alfa tube 2h cihaz bulunmakta firmware ilk sürüm olduğu için yükseltmek istedim işlemi sağlarken elektrik kesintisi yaşandı ve cihaz şuan çalışmamakta ışıklar yanıp sönüyor. Cihazın hiçbir şekilde ara yüzüne ulaşamıyorum. Ayrıca cihaz resetlenmemekte bu cihaz dan kullanan arkadaşlar veya bu tarz durumda yapılması gerekenler hakkında yardımcı olabilir misiniz.Bu cihazlar hakkında az çok bilgim var ama bu çökme durumlarında nasıl bir yol izlenir bilmiyorum netten de baktığımda bu cihaz için bilgiye ulaşamadım. Desteğinizi rica ederim.
  • 0

#2 Onur

Onur

crew | wt

• Yönetici
  • 1,692 İleti
  • Nereden: Belirsiz
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 10 April 2020 - 12:33 AM

Merhaba Arkadaşlar,

Elimde alfa tube 2h cihaz bulunmakta firmware ilk sürüm olduğu için yükseltmek istedim işlemi sağlarken elektrik kesintisi yaşandı ve cihaz şuan çalışmamakta ışıklar yanıp sönüyor. Cihazın hiçbir şekilde ara yüzüne ulaşamıyorum. Ayrıca cihaz resetlenmemekte bu cihaz dan kullanan arkadaşlar veya bu tarz durumda yapılması gerekenler hakkında yardımcı olabilir misiniz.Bu cihazlar hakkında az çok bilgim var ama bu çökme durumlarında nasıl bir yol izlenir bilmiyorum netten de baktığımda bu cihaz için bilgiye ulaşamadım. Desteğinizi rica ederim.

Selamlar,

Buraya 

Buraya

Buraya

Göz atmanız faydalı olabilir.  Debrick işlerini aslında @Abdus bilir.

• 0

#3 Atmaca950

Atmaca950

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 10 April 2020 - 08:25 PM

Attığınız sitelere baktım bişey anlamadım.Aslında netten baktım USB to ttl kablo ile seri pinler ve putty programı ile yükleme yapılıyor galiba ama detaylı açıklamaya ulaşamadım mesala putty ile cihaza ulaştıktan sonra ne yapılıyor @abdus arkadaşın konusu var ama putty sonrası işlemler yazılmamış
  • 0

#4 Nihat

Nihat

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 40 İleti
  • Nereden: Antalya

Yazma tarihi: 11 April 2020 - 09:53 AM

@Atmaca950 hocam bahsi gecen cihazı zamanında ****** üzerinden satın almış ve kullanmıştım. Envai çeşit anten ile denememe rağmen verimli şekilde kullanamadım Alfa' nın resmi sitesi üzerinden indirilen firmwarelere cok dikkat etmek lazim zira ben 2 adet başka model cihazı bozdum ve bizzat alfadan destek istedim. Adamlar modelin artık destek vermeyecekleri bir model olduğunu ve yapacak birşeylerinin olmadığını soylediler. Neyse konumuza gelirsek cihaz için bence cok uğraşmaya değmez zira 150m mesafede dahi verimli degil. Ancak yinede calistirmak istersen yaklasık 90 TL belkide bedavaya yaptırabileceğin wirelesssistem' den ayrılan teknik servis ekibinin numarasını paylaşabilirim. Hertürlü iç ve dış mekan cihazların onarımını yapabilmekteler. Bu arada sakın reklam yaptığımı düşünmeyiz zira senin uğraştığın şeyleri bende cok uğraştım.

• 0

#5 Atmaca950

Atmaca950

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 11 April 2020 - 02:26 PM

@Nihat hocam verdiğin bilgiler için teşekkür ederim bende cihazı maksimum 1 km alan içinde olan bir kaç arkadaşa paylaşmak adına kullanmak istedim ama anladığım kadarıyla işimi görmeyecek. Siz yinede belirttiğiniz teknik servisin numarasını verebilir misiniz en azından ürün kurtarma şansı varsa yapayım dursun bi köşede yada satarım belki
  • 0

#6 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,093 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 12 April 2020 - 08:35 PM

Attığınız sitelere baktım bişey anlamadım.Aslında netten baktım USB to ttl kablo ile seri pinler ve putty programı ile yükleme yapılıyor galiba ama detaylı açıklamaya ulaşamadım mesala putty ile cihaza ulaştıktan sonra ne yapılıyor @abdus arkadaşın konusu var ama putty sonrası işlemler yazılmamış

Selamlar,

Konuda bahsettiğim gibi her cihaz-donanım için ayrı komut setleri bulunmakta.Siz öncelikle seri bağlantı yapabiliyor musunuz?Eğer yapamıyor iseniz cihaz hard brick olmuş demektir.Konuda behsettiğim gibi:

1)Hard Brick:
Cihaz önyükleyicisinin (bootloader, bilgisayarınzdaki bios'a çok benzer) bozulmuş olması durumuna verilen ad.Düzeltilmesi için basit elektronik bilgisi ve yine basit yazılım bilgisi gerekmektedir.Donanımla ilgileneceğiniz için ismi hard bricktir. 

2)Soft Brick
Cihaz önyükleyicisinin sağlam olduğu, çekirdek veya diğer sürücülerin yüklenemediği yada tamamen konfigürasyon hatanızın olduğu durumlar.Düzeltilmesi için yine iki seçenek vardır ve bu seçeneklerde yine kendi içerisinde ayrılır.
1)Brick olmadan önce Openwrt-DDwrt gibi 3. parti yazılımlar yüklü olanlar.
2)Brick olmadan önce fabrika çıkışlı (Stock) yazılıma sahip olanlar.

Peki biz nerden bileceğiz cihazımız hard brick mi oldu yoksa soft brick mi?
Aslında brick türünü anlamak için belirli bir yöntem malesef yok.Tüm cihazlarda bu belirtiler değişmekte olup genellikle tüm ışıkların yanması, ip alamama, lan kablo ışıklarının yanmaması gibi sorunlar doğurmakta.Bunu anlamanın en kolay yolu seri bağlantı kablosu ile bootloader yani önyükleyicinin çalışıp çalışmadığına bakmaktan geçiyor.
Eski yöntemdeki kablolardan yapıp deneyebilirsiniz ama yok ben uğraşamam diyor iseniz benim favorim olan FT232 yonga setli bir usb adaptör ile bu işi kolay yoldan çözebiliriz.Bu board genellikle arduino mini gibi sistemleri programlamakta kullanlılmakta.Aşağıda bir görselini ekledim:

Seri bağlantı yapmayı denemeden yardımcı olamayız çünkü cihazın durumunu bilmiyoruz.

• 0

#7 Atmaca950

Atmaca950

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 12 April 2020 - 11:50 PM

Merhaba @Abdus hocam bende USB to TTL mevcut olduğu için serial pin üzerinden bağlantı kurmaya çalıştığımda sürekli putty rebooting second 1 satırı çıkıp ekteki resimde görüldüğü gibi satırlar ilerlemekte ve satırlar hiç durmuyor bu yüzden cihaza firmware yüklemesi yapılmıyor konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim sizinle irtibata geçebileceğim bir numara yada mail adresi verebilirseniz yardımlarınızla sorunu çözmek isterim.

İletiye Ekli Resimler

• images.jpeg

• 0

#8 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,093 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 13 April 2020 - 04:57 PM

Bu garip işaretlerin çıkması iyiye işaret.Bootloader yerinde duruyor olarak görünüyor. :) Sadece okunabilir olması için baudrate ayarı yapmanız gerekiyor. Puttyde speed kısmına 2400, 4800, 9600, 14400, 19200, 38400, 57600, 115200, 128000 gibi değerleri sırasıyla girerek işlemi tekrarlayın.Bu değerlerinden birisinde ekranda anlaşılabilen yazılar yazacak. Muhtemelen bootloader değeri 9600 kernel boot değeri 115200 dür bu değerler her cihazda farklıdır o yüzden yukardaki değerleri okunabilir yazı alana kadar tek tek denememiz gerekiyor.

Screenshot at 2020-04-13 19-54-00.png

Bootloader çıktısında büyük ihtimal aşağıdaki gibi birşey yazacak:(Sizde çıkanıda buraya çıktı olarak yapıştırmanız gerekiyor ki yorum yapabilelim.)

Please choose the operation: 
1: Entr boot command line interface.
2: Load system code then write to Flash via TFTP.
3: Boot system code via Flash (default).
 3 2 1 0

Eğer bu aşamaya kadar geldiyseniz tftp üzerinden yazılım atacağız cihaza.

Birde bize bootloader versiyonunuz lazım aşağıdaki gibi:

U-Boot 1.1.5-g0ad4dedd-dirty (May 18 2012 - 14:18:30)

Bu arada yaptığınız elektronik bağlantının fotoğrafını ekleyebilir misiniz?Kullandığınız USB to TTL chipset numarasını biliyor musunuz?Her chipset her hızı desteklemez.

Malesef telefon yada e-mail üzerinden yardımcı olamıyorum  İstesemde telefon veremem çünkü yurtdışında ikamet etmekteyim. Hem sizle aynı sorunu yaşayan arkadaşlara da yardımcı olmuş olacağız beraber. Anlayışınız için teşekkür ediyorum.

• 0

#9 Nihat

Nihat

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 40 İleti
  • Nereden: Antalya

Yazma tarihi: 14 April 2020 - 06:54 PM

Arkadaşlar konu hakkında biraz daha çalışma yapınca cihazı Debrick işlemini yapılabileği bilgisine ulaştım. yaptığım araştırmada en iyi sonuca openwrt yukleyerek ulaştıklarını gördüm. Link için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız sorunun birebir aynısını yaşayan bir kişinin yaptığı forum mesajlaşmarını BURAYA tıklayak bakabilirsiniz. Son olarak cihazın jtag semalarına BURAYA tıklayarak yapabilirsiniz.

• 0