WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

1
1
1
1
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1
1
(26 Ağustos 2016) xecron, Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) USB Modifikasyonu (USB Modification) içeriğine yorum ekledi.
2

Resim
* * * * * 1 Oy Kullanılmış

El Yapımı Wireless Anten (cantenna)

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 37 yanıt gönderildi

#1 lightt

lightt

Kidemli Üye

• Yeni Üye
  • 25 İleti
  • Nereden: İzmir

Yazma tarihi: 25 April 2007 - 10:31 PM

Teneke Anten Yapımı:

Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere internette arama yaptığınızda sık sık karşınıza çıkan teneke anten (Pringless, Cantenna, …) projelerinden birini yapmaya kara verdim. Ve sonuçları sizlerle paylaşmam istedim. Aşağıda prensip şeması görülen anten.
Resmi ekleyen
Kaynak: http://www.saunalaht...l/antenna2.html

Anten yapma ihtiyacı komşumuzla ortak kullandığımız modeme sağlıklı bağlanmamamdan kaynaklandı. PCI WiFi kart (TP-LINK TL-WN651G) üzerindeki 2 dB lik standart anten ağ bağlantısı kurmakta çok zayıftı ve sık sık kopmalar meydana geliyordu. (Direkt görüş mesafesi olan yerde bu anten ve kart gerçekten çok başarılı 400 m mesafeden çok sağlıklı ağ bağlantıları yapıyordum.) Bağlantının kötü olmasında modem ile bilgisayarımın bulunduğu konumların iğrenç olması geliyor. Modem ile aramızda bir kat kot farkı ve 5 duvar bulunuyor.

Şimdi anten için kullandığım malzemelere bir göz atalım:
1- “Çizmeci TIME” marka “Waffer Master” 400 gr gofret kutusu.
Resmi ekleyen

2- 1 adet şase montaj dişi N konektör
Resmi ekleyen

3- 1 adet erkek N konektör (RG58 uyumlu)
Resmi ekleyen

4- 5 m RG 58/U kablo
5- RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu)
6- 2 mm çapında bakır iletken.
7- Çeşitli el aletleri.

Öncelikle kutu boyutlarını vereyim. Kutu çapı 98 mm, derinliği 136 mm (derimlik kutu ağzından taban metaline kadar içeriden ölçülmüştür, kutunun taban yüksekliği 5 mm dir) Aslında şunu belirtmeliyim yaptığım araştırmalar sonucunda kutu çapını uygun olmadığını anladım. Fakat yaptığım hesaplamalar sonucunda. WiFi 1. kanal çalışma frekansı (2.412 GHz), kullandığım kutunun anten olarak üst kesim frekansını kıl pay sırıyordu. Hesaplamaları http://www.lincomati...e.html#cantenna adresindeki “Cantenna V1.1” programını kullanarak yaptım. Ekran görüntüsü aşağıdadır.
Resmi ekleyen

Kendi hesaplamalarım sonucunda 98 mm lik bir kutu için ilgili değerler şöyle.
Ch 1 (2.412 GHz) için
Antenin alt kesim frekansı (TE11) : 1.793 GHz
Antenin üst kesim frekansı (TM01) : 2.341 GHz
Bakır iletken uzunluğu (Lo/4) : 31.1 mm
Bakır elektrot uzaklığı (Lg/4) : 46.53 mm
Kutu boyu (3Lg/4) : 139.59

Yapım Aşaması

İlk olarak kutu üzerinde kullandığım N konektöre uygun olacak şekilde bir delik açtım. Burada önemli olan nokta N konektörün orta noktasının elektrot uzaklığı mesafesinde olması. Unutmadan kutunun altında 5 mm lik payı ekleyip deliği öyle açtım. 5+46.5=51.5 mm
dsc00611eb3.jpg

Daha sonra kutu üzerinde konektörün şase ile temasını sağlayacak bölgeleri kazıdım. Ardından N konektörün şase montaj deliklerinin yerlerini işaretledim ve uygun büyüklükte deldim. Delikler esnasında çapak bırakmamaya özen gösterdim.
dsc00612ht3.jpg

Daha sonra bakır iletkeni uzun kesip N konektöre lehimledim, lehimledikten sonra konektör uç mesafesiyle birlikte uzunluk 31 mm olacak şekilde kestim.
dsc00599uf0.jpg

Uygun cıvata ve somunlarla konektörü kutuya monte ettim.
dsc00615cg0.jpg

dsc00617kw8dg7.jpg

Sonraki adımda kullanacağım kabloyu hazırladım. Arkadaşlar RG 58/U aslında uygun bir kablo değil kayıp oranı yüksek. Kabaca metre başına 1 dB kayıp diyebiliriz. RG 213 veya LMR 400 tipi kablolar çok daha akıllıca seçimler olacaktır. Ancak İzmir’de RG 213 kabloyu parça halde satan bir yer bulamadım. Unutmayınız ki bu tip kablolar kullanım sıklıklarının az olmasından dolayı pahalıdır. Kablo kayıplarını hesaplamak için güzel bir adres Kayıp
dsc00607ii4.jpg

dsc00608wx9.jpg

Son olarak montajı tamamladım ve kartla bağlantıyı sağladım aşağıda sonuçlar görülmektedir.

dsc00616lq4kv6.jpg

Ch 11 (2.462 GHz) aktif iken sinyal seviyesi düşük ancak sürekli bağlantı mevcut.
anten1gb2vf9.jpg

Ch 11 (2.462 GHz) den Ch 1 (2.412 GHz) e geçiş. Sonuç beni gerçekten şaşırttı.
anten3bo8hw2.jpg

Ch 1 de uzun süreli kullanım.
anten4om3ng8.jpg

“TP-LINK Wireless Client Utility” programından bazı görüntüler.
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca şunları da hatırlatmak isterim:
Anten yönlü ve polarizasyonlu yapıdadır yani anteni kaynağa doğru çevirmeli ve uygun polarizasyonu bulmak için kendi ekseni etrafında en uygun sinyal seviyesini yakalayıncaya kadar çevirmelisiniz.
85 mm – 90 mm arasındaki kutu boyları 802.11 b/g aygıtlardaki tüm frekansları kapsıyor, yani bu boyutlardaki uygun kutular tüm kanallarda başarılı çalışabilir.
Kutu uzunluğu minimum değerdir uzun tutmanızda fayda var.
Kutunu kendi kapağı yaptığım mikrodalga fırın testini geçti :) Bina dışı uygulamalarda kutu içerisine yabancı madde girişini engellemek için bu kapağı kullanabilirsiniz.
Kutuda izolasyon için silikon kullanmaktan kesinlikle kaçının. Silikon mikrodalgaları soğuruyor.

Başka projelerde görüşmek üzere.

Mikrodalga Fırın Testi
Wi-fi uygulamalarda kullanacağınız maddelerin 2.4 GHz lik sinyalleri soğurmaması gerekiyor.
Bir cismin Wi-Fi uygulamalarda kullanılıp kullanılamayacağını anlamak için Mikrodalga fırın testi diye amatör bir test var. Olay şöyle gelişiyor.
Test edilecek maddeden bir parça yada sığıyorsa tamamı mikro dalga fırına konuluyor.
Yanına bir bardak içerisinde bir miktar su konuyor (yada ısıtmak istediğiniz birşey). Su konmasının sebebi mikro dalga fırına cisimden dolayı aşırı yük binmesini engellemek.
Fırın içindekilerle birlikte bir müddet (3-5 dk) çalıştırılıyor.
Bu esnada cisim ve suyu gözleyiniz yanlış giden birşey olursa fırın gücünü kesiniz.
Su kaynamaya başladığında (bu işlem yeteri kadar mikrodalga sinyalin verildiğini işaret ediyor) gücü kesip test ettiğiniz objeyi çıkarıp sıcaklığını kontrol ediniz.
Eğer bir ısınma yoksa kullandığınız madde mikrodalga uygulamaları için uygundur. Başka bir değişle antenin önüne koyacağınız bu malzemeden yapılma şeyler (abartı kalınlıklarda olmadığı sürece) mikro dalga sinyalleri için cam gibi geçirgen ortamlar.

BU TEST AMATÖR OLARAK KULLANILMAKTADIR. SERBEST MİKRODALGA SİNYALLERİ ÖLÜMCÜRDÜR. LÜTFEN GEREKLİ GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ALINIZ.
  • 0

#2 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,174 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 26 April 2007 - 12:38 AM

Sitemize hoşgeldiniz. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Eklediğiniz resimler çok büyük olduğundan bunları Attachment olarak upload ettim ve iki mesajını birleştirdim. Yani kısacası biraz düzenleme yaptım.

Resimler büyük cözünürlükte ve çok güzel ve basit anlatmıssın. Tebrik ederim. RG58/U kablo bence uygun çünkü bu antenlerde kullanılan kablo zaten en fazla 30-40cm birşey kullanılıyor (genellikle)

Ama tabiki bir metreden fazlasını için önerdiğiniz diğer kabloları almakta fayda var.

Döküman Bölümündeki düzenlemeler bittikten sonra paylaşımınızı eğer izin verirseniz PDF'e çevirip download için sunmak istiyorum.

Konuyu sabitleştirdim. Çok faydalı bir makale.

Tebrik ederim.
iyi geceler

• 0

Şimdiden bir yılın planlarını yapıyorsan, pirinç yetiştir.

Şimdiden on yılın planlarıını yapıyorsan, ağaç yetiştir.

Şimdiden asrın planlarını yapıyorsan, insan yetiştir.
Tschuang-Tse (Çinli Filozof)

#3 circassia

circassia

Katılımcı Üye

• Yönetici
  • 43 İleti
  • Nereden: Adana
  • İlgi alanı: Belirsiz

Yazma tarihi: 12 May 2007 - 10:34 AM

Harika bir calisma,

böylece türk bilgi kaynagina bir katkida daha bulunmus oldun :huh: Gökhanin dedigi gibi, makaleleri pdf dosyasina cevirecegiz, gercekten güzel bir arsive sahip olabiliriz.

saygilarimla
  • 0

#4 musa70

musa70

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 2 İleti
  • Nereden: İzmir

Yazma tarihi: 23 June 2007 - 02:09 PM

Unutmadan kutunun altında 5 mm lik payı ekleyip deliği öyle açtım. 5+46.5=51.5 mm
kardeş bu 5.1 lik delik mesafesi deligin orta merkezimi 5.1 yoksa bitmişimi yani deligin dış uç noktasımı 5.1 olacak
  • 0

#5 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,174 İleti

Yazma tarihi: 24 June 2007 - 12:04 PM

Orta Merkezi olacak
  • 0

#6 ertugrul01

ertugrul01

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 8 İleti

Yazma tarihi: 25 September 2007 - 10:56 AM

arkadaşım cantenna anten kazancı kaç dbi
  • 0

#7 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,174 İleti

Yazma tarihi: 25 September 2007 - 10:50 AM

Yanilmiyorsam 7 ila 11 arasi olmasi lagzim. Verilen programda bunu ölcebiliyorsun.
  • 0

#8 wachika

wachika

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti

Yazma tarihi: 14 October 2007 - 07:10 AM

Arkadaslar ben disi N konnektoru kutuya sabitledim.Sonra erkek N konnektore RG58-u kabloyu baglayamadım,nasıl baglanıyor resimli olarak gosterirmisiniz?(Birileri lehimlenecek diyor,digeri ozel pensesi var penseyle sıkıstırcan)Kablonun diger ucunu da sma disi konnektore baglayamadım.Bana resimli olarak anlatın lutfen...Cok basit gozukuo ama isi bilmeyince yapamıorsun.Elektrikciler bile bilmio,bazı elektronikciler bu telsiz kablosu para at yaparız diolar bende guvenemedim.Hemde astarı yuzunden pahalı olcak diye...3Ytl konnektorleri aldım,kablo 1metre 1ytl,sma disi konnektor de 3 ytl toplam 7ytl'ye gelio cok ucuz ama yapması zormus...
yada ist da oturan biri kablo ve konnektorleri versem yaparmı bana.

tesekkurler
  • 0

#9 musty222

musty222

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 14 İleti
  • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 26 April 2008 - 08:46 PM

N konnektörü kutunun içersine monte ediyoruz dişi konektörü nereye bağlıyorsunuz
dişi konnektörü usb wireless adaptöre bağlayıp başka bir modemden yayın alabilirmiyiz
  • 0

#10 ugurburak

ugurburak

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 559 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 27 April 2008 - 12:00 PM

dier ucunu pcı baglıyoruz usb baglamak ıcın cıkıs olması lazım varsa onada baglaya bılırsın
  • 0

Özel bir üniversite yazılım mühendisliği bölümü.  

In memory of "Engineer  by VBM"

Inspired by true story