WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
(17 Şubat 2020) rejoman, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(17 Şubat 2020) CRaFTY, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Onur, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Gökhan, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
(18 Temmuz 2019) Laserbird, üye haritasına ekleme yapti.
100
(25 Mart 2019) sanliwebstudio, üye haritasına ekleme yapti.
100
(22 Kasım 2018) Mstf46, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1

Resim
* * * * * 1 Oy Kullanılmış

El Yapımı Wireless Anten (Yagi - Uda 15-17 dB)


Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

 • Please log in to reply
Bu konuya 80 yanıt gönderildi

#1 lightt

lightt

  Kidemli Üye

 • Yeni Üye
 • 25 İleti
 • Nereden: İzmir

Yazma tarihi: 25 April 2007 - 10:48 PM

Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere bu sefer el yapımı bir yagi anten projesini anlatacağım. Daha önceden anlattığım Teneke Anten (cantenna) projesi gibi tamamen eldeki elemanları kullanarak yapılmaya çalışıldı.

Kullanılan malzemeler:
1. Anten omurgasını oluşturmak üzere 9mm çapında 50 cm uzunluğunda tahta parçası. Arkadaşlar anten yapılırken tahta ve türevi malzemelerin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü organik yapıları gereği WiFi sinyalleri soğurmaya eğilimleri vardır. Hele birde ıslandıkların da su emdikleri için WiFi sinyalleri tamamen üzerlerine çekecektirler. Ancak eldeki malzemeleri kullanacağımız için ben bunu seçtim. Kullandığım malzeme aslında marangozların kullandığı "kavele" adı verilen malzeme. Orijinal olarak 1.2 m boyundadır adedi 1 YTL dir. Bizim dükkanda bundan kırık bir parça buldum (yeterli düzgünlükte) o yüzden bunu kullanmaya karar verdim. kullanabileceğiniz diğer malzemeler her türlü PVC boru, Epoxy çubuklar, fiber çubuklar.

DSC00013.jpg

DSC00014.jpg

2. Yeteri kadar 6 lık (2.75 mm çapında) bakır iletken. Ben 1.5 m lik bir parçadan kullandım. Metresi 75 YKr.

3. 1mm kalınlığında 4 mm genişliğinde 120 mm uzunluğunda bakır levha. Elimde bulunan bakır levhadan 4 mm kalınlığında bir şerit kestim 150 mm uzunluğundaydı. Bunun fiyatı hakkında herhangi bir fikrim yok. Tahminim bakırın kilosu 20 YTL üzeridir alacağınız 15x15 cm boyutlarında bir levha 2-3 YTL olacaktır.

DSC00024.jpg

4. Bir adet plastik sandalye ayaklığı. Hani şu demir sandalyelerin altında olur, zemini çizmesin fazla ses çıkarmasın diye takılır. Boyutları ise şöyle 22 mm çap 25 mm yükseklik. Tanesi 20 YKr.

dsc00044mm8.jpg

5. 5m RG 58/U kablo. Daha önceden anlattığım Teneke Anten (cantenna) projesin deki kablo. Kablo ile ilgili detaylar orada mevcut. Ancak yine altını çizerek belirtmek istiyorum RG 58/U kayıp oranı yüksek bir kablodur. Elimde bu olduğu için bunu kullandım

6. 1 adet RPSMA dişi konektör (RG58 uyumlu). Dişi erkek takım halinde 10 YTL.

7. Çeşitli el aletleri.

Yapım Aşamaları:

Öncelikle Projenin temelinden bahsetmek istiyorum. Proje asıl olarak Build your own 2.4Ghz 15dbi Yagi adresinde incelenmiş olan commercial yani bildiğiniz satın alınan antenin bir reverse-engineering versiyonu. Projenin temelini oluşturan çizim aşağıda. Aynı çizimin pdf formatındaki dosyası ise Buradan indirilebilir.

Resmi ekleyen


Şekli incelediğinizde aslında oradaki elemanların 3.3 mm kalındığında çubuklar olduğunu göreceksiniz. Ne yazık ki ben bu kalınlıkta bakır bulamadığım için projeyi elimdeki bakır iletkene göre yeniden projelendirdim. Projelendirme esnasında http://fermi.la.asu....ipub/index.html adresindeki YagiModeller java Applet ini ve “4nec2” simülasyon programını kullandım. 4nec2 programına http://home.ict.nl/~arivoors/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yagi-Uda tipi antenler Metal-Array yani metal dizi tipinde antenlerdir. Yukarıda görülen şemadaki metal elemanlar arasındaki uzaklıklara sadık kalarak anten projesini gerçekleştirdim. İlgili simülasyon sonuçlarına aşağıda değineceğim.

1. Öncelikle gerekli olan metal elemanları hazırladım. Çubukların boyutları çok önemli, bu yüzden kumpas kullandım. Çubukların kesimini mini taşlama cihazımla (bolca Dremel olarak tanımlanan cihaz) gerçekleştirdim. Tavsiyem çubukları verilen boyutlardan 2-3 mm uzun kesip daha sonra uygun boyuta, taşlayarak ya da törpüleyerek ve sık sık ölçerek getirmeniz. Uzundan kısaya doğru çubukları hazırlayın, böylece herhangi bir ölçüm hatası ve/veya yanlışlık sonucunda çubuğu olması gerekenden daha kısa yaparsanız bir alt boydaki çubuk haline getirebilirsiniz. Malzeme ziyan olmaz. Aşağıda ilgili resimler görülmekte.

DSC00015.jpg

dsc00009fn0.jpg

DSC9.jpg

2. Daha sonra metal çubuklar arasındaki mesafeleri ağaç çubuk üzerine tek tek işaretledim. Örnek olarak ilk noktayı işaretledikten sonra ikinci nokta bu noktadan 23.70+2.75=26.45 mm uzakta olmalı böylece iki metal çubuk arası 23.70 mm olacaktır. Farklı kalınlıklarda eleman kullanacak arkadaşlara buna dikkat etsinler. Şunu da belirtmekte fayda görüyorum, kullandığım bakır zaten ince daha ince metal eleman kullanmayın, 3mm den aşağı inmemekte büyük fayda var. İşaretlemede yine kumpas kullandım.

DSC00019.jpg

3. Bu aşamada tahta çubuğu uygun boyuttaki uçla deldim. Ben burada 2.5 mm uç kullandım. Böylece çubukların deliklere sıkıca geçmesini sağlamış oldum. Aslında pekte seçenek yok yani piyasada 2.75 mm çapında sıradan uç bulmak oldukça zor. Arkadaşlar delikler esnasında çok hassas çalışılması gerekiyor yani simetrik olarak delmeniz gerekli ki bütün metal çubuklar aynı hizada olsun. Eğer dikkat etmezseniz benim gibi birkaç delikte kaçıklık olabilir. Aslında bunun için en uygun çözüm ayaklı matkap kullanmak lakin benim ulaşabildiklerime 2.5 mm matkap ucu bağlanamıyordu. Tavsiyem öncelikle ince bir uçla delik için bir kılavuz açmanız daha sonra kalın uçla bunu genişletmeniz. Ben ilk yamuk delikten sonra 1 mm uç kullanarak kılavuz delikler açtım.

DSC00022.jpg

DSC00020.jpg

4. Sonraki aşamada elimdeki bakır çubukları uygun pozisyondaki deliklere simetrik olacak şekilde geçirdim. Bunun için çekiç kullandım, yani bir nevi çaktım onları. Mümkün olduğu kadar acele etmemekte ve dikkatli davranmakta yarar var her ne kadar bakır çabuk düzeltilebilse de çubukların simetrisini bozmak iyi değil.

dsc00045du3.jpg

5. 50.8 mm lik parçayı da çaktıktan sonra, anten için en önemli parçalardan biri olan loop aşamasına geldim. Bu aşama önemli arkadaşlar anteninizin empedansını belirleyen aşama ve dikkatlice yapılmalıdır. 50 Ω luk kablo kullandığımız için 50 Ω luk bir loop yapmaya çalışıyoruz. Loop ayrıntıları şekilde mevcut. Loop’un yuvarlatılmış kenarları için, 4mm enindeki bakır levhayı 15mm çapındaki bir silindirin üzerine aşağıdaki şekildeki gibi sardım. Şekilde görülen nesne benim mini taşlamanın spiral ucu.

DSC00026.jpg

6. Daha sonra bakır levhanın fazlalıklarını şekilde görüldüğü gibi kesiyoruz. Burada loop şeklinin bozulmamasına özen gösterin.

DSC00028.jpg

DSC00029.jpg

7. Sıra geldi bu loop için bir yerleştirme platformu oluşturmaya. Sandalye ayağını dibinden 8mm lik bir delik ile deldim. Daha sonra bu deliğin alt noktasından 4mm aşağıda, ayağın yanlarında simetrik olacak şekilde iki adet 4 mm uzunluğunda yarık açtım. Hazırladığım loop elemanını dikkatlice açarak şeklinin bozulmasına izin vermeden bu yarıklardan geçirdim ve aşağıda görüldüğü gibi loop elemanını elde ettim. Önemli olan hazırladığınız lopun bakır çubuklarla simetrik olması ölçüler değişebilir.

DSC00032.jpg

DSC00034.jpg

9. Daha sonra hazırladığım bu elemanı tahta çubuk üzerindeki uygun yere getirdim. 8mm lik bir delik olduğu için tahtaya sıkı sıkıya geçti dolayısıyla sabitleme problemi yaşamadım.

DSC00035.jpg

10. Daha sonra son ve en uzun bakır çubuğu da yerine çaktım ve kabloyu hazırladığım loop üzerine aşağıdaki şekillerdeki gibi lehimledim. Lehim olayı önemli arkadaşlar çok sağlam ve kablonun ekranlamasını bozmayacak bir lehimleme yapmak gerekiyor. Lehimleme esnasında ayrıntılı resimler çekmeyi unuttum, bu yüzden sadece sonuçların resimleri var.

DSC00042.jpg

DSC00039.jpg

11. Son olarak kabloyu tahta üzerine kablo toplayıcılar ile sabitledim ki hareket esnasında loop yapısı bozulmasın. İşte antenin son hali.

DSC00041.jpg

DSC00040.jpg

Evet arkadaşlar şimdide antenle ilgili söylediğim simülasyon sonuçlarına sıra geldi. Aşağıda bahsettiğim programla yapılmış simülasyon sonuçları mevcuttur.

yagimodellerfm7.jpg

Şekilden de anlaşılacağı üzere antenin kazancı 15 dB civarı. Antenin ön arka kazancı ise 29 dB civarı. Ancak şu var ki simülasyonda loop kalınlığını bağımsız belirtmek mümkün değil. buradan 1-2 dB ekstra kazanç sağlayabiliriz. Sonuç olarak antenimiz 15-17 dB kazanca sahip. Benim 5 m li kablodaki kaybım 5 dB.

Sonuçlar:

Anteni kendi kullandığım modem üzerinde deneme şansım olmadı. Ancak sağa sola çevirirken. daha önceden yakalayamadığım iki erişim noktası buldum. Aşağıda NetStumbler görüntüsü bulunmakta.

netstumbler1kv4.jpg

Antenle iyice oynadım ve çekim gücünü en yüksek yapana dek yön ve polarizasyonunu değiştirdim. Bu esnada yakaladığım en güçlü sinyal aşağıda görülmekte.

TP-Link Wireless Client Utility
tplink1ap8.jpg

NetStumbler
netstumbler2xe4.jpg
Orjinal boyut

Evet arkadaşlar son olarak şunları söylemek istiyorum. Anteni evin içinden kullanıyorum (odanın yeri gereği) bu yüzden sonuçları öyle düşünün. Evimin bulunduğu yer gereği etrafta WiFi kaynağı bulmak zor. Antenin dışarı monte edilmesi ve WiFi kaynaklarının bol olduğu bir ortamda testi mümkün olursa onları da ekleyeceğim. Antenin farklı bir versiyonunu yapmayı düşünüyorum malum bu tahta olayı pek hoş olmadı onu düzeltmek ve kolay montaj edilebilir hale getirmek istiyorum. Onu tamamladığımda buraya ekleyeceğim.

Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.
 • 0

#2 Gökhan

Gökhan

  captain

 • Yönetici
 • 4,933 İleti
 • Nereden: Ankara
 • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 26 April 2007 - 03:30 PM

Cok güzel bir anlatim olmus. Diger makalenizdeki gibi cok detayli ve resimli yapmissiniz.

Bu yapilan anteni bir borunun icine gecirmek cok iyi olur, yagmura karsi. o zaman tahtanin islanmasi gibi bir problemi ortadan kaldirmis olursunuz.

Örnegin
Resmi ekleyen

veya

yagi.jpg

Mesajiniz düzenleyip birlestirdim. Diger makalede oldugu gibi bunu PDF haline cevirip dökümanlar bölümüne ekleyecegim. Yavas yavas bu anten icin malzeme toplayip bende aynisini yapmayi düsünüyorum. Mesafe testinden gecirmek istiyorum.

Ellerinize saglik, tebrikler.

 • 0

#3 mehmetkurt

mehmetkurt

  Katılımcı Üye

 • Yeni Üye
 • 35 İleti
 • Nereden: Adana

Yazma tarihi: 10 June 2007 - 10:13 PM

anlatım ve uygulama çok güzel olmuş elerine sağlık en yakın zamanda denemeye çalışıcam.
 • 0

#4 Elvis

Elvis

  Aramıza hoşgeldin

 • Yeni Üye
 • 3 İleti
 • Nereden: Adana

Yazma tarihi: 12 June 2007 - 07:25 PM

Vay be wi-fi dostları sizler harikasınız. Sizinle paylaşacak çok bilgim var ama pek zamanım yok.
 • 0

#5 mehmetkurt

mehmetkurt

  Katılımcı Üye

 • Yeni Üye
 • 35 İleti
 • Nereden: Adana

Yazma tarihi: 13 June 2007 - 01:04 PM

elvis naz etme nolur, yaz bişiler bizimde olur :P (2.4 ghz sinyal yükselteç deverelerle ilgili bişiler biliyosan paylaşırsan seviniriz, şimdiden teşekkürler...)
 • 0

#6 taydin66

taydin66

  Aramıza hoşgeldin

 • Yeni Üye
 • 1 İleti
 • Nereden: Adana

Yazma tarihi: 05 February 2008 - 11:53 PM

Arkadaşlar,
Bazı sorularım olacak
1) Yukarıda teknik resmin bulunduğu sitede bakır çubuklar bir şey ile kaplı olarak gözüküyor. Sanki gümüş yada galvanez kaplanmış gibi. yada yanlış algılamış olabilirim. http://www.andrewhakman.dhs.org/yagi/ bu sitede gösterilen metal çubuklar bakır olmayabilir, pirinç yada başka bir iletkende olabilir.
2) Diğer merak ettiğim bir husus ise en faydalı kablo uzunluğu olarak ne kadar olmalıdır. Kablo için tavsiye edilen LMR 400 ancak bu kabloyu Ankara'da nereden bulacağımızı bilen var mı?
3) Bakır çubukların uzunluğunda mikron bazında hatalar olması durumunda kayıplar ne kadar olur. Andrewin sitesinde bakır tel lerin birbirine olan mesafeleri arasındaki toleransların ne olduğu yazmıyor. Bunu bilen var mı?
 • 0

#7 kayacik

kayacik

  Aramıza hoşgeldin

 • Yeni Üye
 • 2 İleti
 • Nereden: Adana

Yazma tarihi: 18 February 2008 - 02:28 PM

kolay gelsin: verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Ben plastik su borusu, 6mm nakır iletken ve 50 ohm kablo kullandım 0 db olan yerde 6-8 db civarında bir sinyal yakaladım. Ancak bu anteni AP ye bağladığımda bir fark olmadı. Onun için ayrı bir antenmi yapmak lazım
 • 0

#8 samann

samann

  Aramıza hoşgeldin

 • Yeni Üye
 • 8 İleti
 • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 15 March 2008 - 08:30 PM

Öncelikle yaz?n için çok te?ekkür ederim !!..

Gereken Malzemeleri ald?m ancak sormak istedi?im bir sorun var ...

Bu anteni yapt?ktan sonra hangi karta ba?l?yorsun !!. Yani ben gidip " Abi bana wi-fi kart verirmisin ?" dedi?imde adam?n bana verece?i herhangi bir kart? kullanabilirmiyim ?

Not : Bilgim çok azd?r yard?m ederseniz sevinirim !!!

2. Not : Masa üstü bilgisayar?m var !!!
 • 0

#9 samann

samann

  Aramıza hoşgeldin

 • Yeni Üye
 • 8 İleti
 • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 15 March 2008 - 08:30 PM

düzenleme nedeni: 2 ay? mesaj ard arda yaz?lmaz
 • 0

#10 ugurburak

ugurburak

  Sadık Üye

 • Sadık Üye
 • 508 İleti
 • Nereden: İstanbul
 • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 15 March 2008 - 08:54 PM

kart mı yoksa usb mi
 • 0

Özel bir üniversite yazılım mühendisliği bölümü.  

        In memory of "Engineer  by VBM"

                  Inspired by true story
Benzer Konular
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı

 
WiFi-TURK.COM
Türkiye'nin kablosuz teknoloji merkezi
2006 - 2020 ©