WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

1
1
1
1
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1
1
(26 Ağustos 2016) xecron, Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) USB Modifikasyonu (USB Modification) içeriğine yorum ekledi.
2

Resim
* * * * * 1 Oy Kullanılmış

El Yapimi Wireless Anten (Yagi Uda 2 / 15-17dB)

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 28 yanıt gönderildi

#1 lightt

lightt

Kidemli Üye

• Yeni Üye
  • 25 İleti
  • Nereden: İzmir

Yazma tarihi: 09 May 2007 - 08:46 PM

El Yapımı Yagi Uda 2

Arkadaşlar proje yukarıdaki projenin aynısı, sadece omurga olarak çok daha güzel görünen PVC boru kullanıldı dolayısıyla ayrıntılı anlatım yapmayacağım.

Gerekli yerlerde ayrıntıya girilecektir.

Yapım Aşamaları

1. Omurga olarak bu sefer 25mm çapında 50cm uzunluğunda PVC su borusu tercih ettim. Fiyatını tam olarak bilemiyorum tahminime göre metresi 1 YTL civarı.

Resmi ekleyen

2. Boruyu iki tarafından simetrik olacak şekilde kurşun kalemle işaretledim ve uygun büyüklükteki delikleri açtım. Boru burada iğrenç durumda siz siz olun alınca borunuzu güzelce yıkayın.

Resmi ekleyen

Boru yıkandıktan sonra :)
Resmi ekleyen

3. Loop yerleşim yerini boru üzerinde işaretledim. Aşağıdaki resimlerde neden böyle işaretlediğimi anlayacaksınız bu yüzden ayrıntıya girmiyorum arkadaşlar.

Üstten görünüş
Resmi ekleyen

Yandan görünüş
Resmi ekleyen

4. Yukarıdaki üsten görünüşteki geniş çerçeveyi uygun bir şekilde kesip çıkarttım. Not: Ben mini taşlama cihazının kesici uçlarını kullandığım için kayıp biraz fazla oldu.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

5. Hazırladığım aktif parçayı uygun yerine yerleştirdim.

Üstten görünüş
Resmi ekleyen

Yandan görünüş.
Alt kısmın kapalı olması gerekiyordu ancak delerken kaçırdığım için komple oymak zorunda kaldım. Daha sapırlı çalışırsanız alt kısımda 4mm genişliğinde 1mm yüksekliğinde bir yarık açıp hazırladığınız aktif elemanı buradan geçirin, zira benim amacım buydu.

Resmi ekleyen

Alttan görünüş
Resmi ekleyen

Boru içi görüntüsü Aktif parçaya (loop) yakın taraftan. Şekilde aktif parçanın lehimleme yerleri çok güzel görülüyor.

Resmi ekleyen

Boru içi görüntüsü antenin ön tarafından.

Resmi ekleyen

6. Aktif parçayı sabitleyip borunun içinden geçirdiğim kabloyu aktif parçaya lehimledim. Aktif parçayı sabitlemek için PVC türevli yapıştırıcılar kullanmaya özen gösterin silikon tavsiye etmiyorum arkadaşlar. Hiçbirşey bulamazsanız japon yapıştırıcısı kullanın. Önce lehimlemeyi yapıp daha sonra yapıştırın ki lehimin ısısından yapıştırıcı çözülmesin.

http://img409.images...dsc00107zv5.jpg

http://img409.images...dsc00114op7.jpg

http://img409.images...dsc00116sc4.jpg

7. Son olarak anteni dış alanda kullanmak için bir anten kelepçesi alıp arka kısmına monte ettim. Kullandığım kelepçe biraz kalın, daha incesi daha uygun olacaktır.
Boru boyunu biraz daha uzun tutup kelepçeyi daha geriye takmakta fayda var.
Ayrıca ben bulamadım eğer siz bulursanız kelepçeyi alırken dişli parçanın arka tarafının düz olmasına özen gösterin montaj kolaylığı açısından. (kelepçe 15-65 mm çapındaki borular için uygundur)
Şu an itibariyle aktif parça için çıkardığım parça kayıp olduğu için yerine monte edemedim, bulur bulmaz onda takıp işlemi tamamlayacağım.

http://img409.images...dsc00117fe6.jpg

Sonuçlar

PVC omurga kullanmanız kesinlikle önerilmektedir. Delikleri açarken yapabileceğiniz hataların telafisi kolay olmaktadır. Yumuşak bir malzeme olduğu için işlenmesi kolay. WiFi Uygulamalar için ideal bir malzeme.
  • 0

#2 ozan387

ozan387

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 14 İleti
  • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 27 July 2008 - 10:33 PM

merhaba arkadaşlar ve lightt hocam ben senin verdiğin ölçülerle birebir
yani 0.5 mm bile kaçmaksızın yaptım anteni ama hiç ama hiç verim alamadım lütfen yardım edin saygılarımla.Resimler Aşağıda.

Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen

Buda kullandığım çizimlerin:

Resmi ekleyen

[sm=s20.gif] [sm=s20.gif] [sm=s20.gif] [sm=s19.gif] [sm=s19.gif] [sm=s19.gif]

Lütfen Yardım Çok Uğraştım ;) :( :(
  • 0

#3 kibrit

kibrit

Katılımcı Üye

• Aramıza hoşgeldin
  • 55 İleti
  • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 31 December 2008 - 06:46 PM

arakadaşım yapmaya çalıştığın anten gayet zor bir anten bence ilk seferde başaramaman normal dir ama yılma derim

Şu konnektörlerin tam resimlerini isimlerini koyarmısınız?

Onları bulmak almak mesele
  • 0

#4 TA4PR

TA4PR

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 9 İleti
  • Nereden: Eskişehir

Yazma tarihi: 28 February 2009 - 10:42 PM

bende bu anteni yaptım 2 gün uğraştım mili milimine yapayım diye hatta gittim digital kumpas aldım bunu yapacagım diye fakat AP nin kendi anteninden daha kötü bir sonuç aldım.
  • 0

#5 *Pusu*

*Pusu*

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 116 İleti
  • Nereden: Belirsiz

Yazma tarihi: 01 March 2009 - 03:34 PM

bende bu anteni yaptım 2 gün uğraştım mili milimine yapayım diye hatta gittim digital kumpas aldım bunu yapacagım diye fakat AP nin kendi anteninden daha kötü bir sonuç aldım.

Arkadaşlar eğer anteni gerçekten çok iyi bir işçilikle yaptıysanız ve lehimlerde bir sıkıntı yoksa anten çalışıyordur. Ha çalışıyor ama iyi çekmiyor sorununa gelince aynı anteni ben de yaptım ve böyle sonuçlar olması gayet normal. Çünkü bu antenler yönlüdür.Anteni kaynağa çevirirsen güçlü sinyal alırsın. Yani önce kaynağın yerini belirlemelisiniz. Bu antenler omni antenler gibi 360 derece yayın yapmazlar ve ap antenlerinin daha çok sinyal bulması gayet normal. Tavsiyem anteni sabitleyerek kaynağı arayın. Yoksa elle sabit tutmak çok zor. Bir de malzeme olarak su borusu kullandıysanız borunun düz olmasına ve yamulmamasına özen gösterin. (Benim boru esnedi ordan biliyom.)
Hadi kolay gelsin.
  • 0

Zafer Hasar İster

#6 TA4PR

TA4PR

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 9 İleti
  • Nereden: Eskişehir

Yazma tarihi: 02 March 2009 - 11:47 PM

Arkadaşlar eğer anteni gerçekten çok iyi bir işçilikle yaptıysanız ve lehimlerde bir sıkıntı yoksa anten çalışıyordur. Ha çalışıyor ama iyi çekmiyor sorununa gelince aynı anteni ben de yaptım ve böyle sonuçlar olması gayet normal. Çünkü bu antenler yönlüdür.Anteni kaynağa çevirirsen güçlü sinyal alırsın. Yani önce kaynağın yerini belirlemelisiniz. Bu antenler omni antenler gibi 360 derece yayın yapmazlar ve ap antenlerinin daha çok sinyal bulması gayet normal. Tavsiyem anteni sabitleyerek kaynağı arayın. Yoksa elle sabit tutmak çok zor. Bir de malzeme olarak su borusu kullandıysanız borunun düz olmasına ve yamulmamasına özen gösterin. (Benim boru esnedi ordan biliyom.)
Hadi kolay gelsin.

bilgi için teşekkürler, fakat bir amatör telsizci olarak ilk defa yagi yapmıyorum, bizim amatör telsizler için 2-3 defa anten yapımında buldum ve gerçekten güzel sonuçlar aldım ve ayrıca ben bunu verici olacak şekilde çalıştıracağım. Yani ben laptopumu yagiye dogru aralarında 1 m. bile mesafe yokken hiç bir şekilde sonuç alamadım. bakalım dediğiiz gibi tekrar ikinci bir çalışmaya başlayacağım veyahut Biquad yapmayı deneyeceğim.
  • 0

#7 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,174 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 03 March 2009 - 12:09 AM

O zaman sanirim kabloda bir sorun var, kablonun uzunlugu ne kadar ve dogru lehim yaptiginiza eminmisiniz.

Bu arada mesajinizi alinti yapayim derken mesajiniza oy verdim yanlislikla. Yanlis anlasilma olmasin.
  • 0

Şimdiden bir yılın planlarını yapıyorsan, pirinç yetiştir.

Şimdiden on yılın planlarıını yapıyorsan, ağaç yetiştir.

Şimdiden asrın planlarını yapıyorsan, insan yetiştir.
Tschuang-Tse (Çinli Filozof)

#8 aykurtelektronik

aykurtelektronik

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 4 İleti
  • Nereden: Samsun

Yazma tarihi: 03 March 2009 - 10:02 AM

arkadaşlar bende aynı anteni yaptım fakat malesef sonuç arkadaşların dediği gibi zayıf kullandığım kablo klas marka rg 6 u 6 kablo ki bu kabloya kimsenin kabahat bulması imkansız oda 5 metrelik kablo wiirelles in anteni yagi anten aynı kalitede sinyal aldı yani değişennn bir şey olmadı aslında kuvvetlendirmek için bazı araştırmalarım var sinyali 5 lik bir kuvvetlendirici ile kuvvetlendirebiliyorsunuz hemde sonuç gayet iyi % 80 gibi bir sonuç alıyorsunuz ama gönderme zayıf oluyor kuvvetlendirici olarak uydu antenlerinin kabloları uzadığı zaman onlarda kullandığımız hat kuvvetlendiriciler var bir diğer yaygın adıda piyasada digi türk kuvvetlendiricisi olarak geçiyor tabiki bunun girişine 14 volt vermelisniz birde yagi antende kullanabilmeniz için antene çıkışta rada 10 pf yada 20 pf lik mecimek kondansatör kullanmanız lazım o zaman sinyali kuvvetli alabilirsiniz saygılar sevgiler herkese
.
  • 0

#9 ümit

ümit

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 6 İleti
  • Nereden: Samsun

Yazma tarihi: 04 March 2009 - 01:32 PM

Merhabalar bende bu işe merak saldım hocam bu antende kullanılan bakır çubukların içi dolumu boş mu ben resimlerde dolu olduğunu görüyorum ama bunu teyit etmek amacıyla aslında amatör telsiz operatörü arkadaşımla iddaa gibi bir durum oldu :D kısa sürede cevabını verirsenin yapım aşamasına geçeceğiz. Teşekkür ederim.
  • 0

#10 tr06e

tr06e

Katılımcı Üye

• Yeni Üye
  • 51 İleti
  • Nereden: Çankın

Yazma tarihi: 04 March 2009 - 03:21 PM

İngilizce metinlerde solid diye geçiyor. Yani dolu.
  • 0