WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1
1
(26 Ağustos 2016) xecron, Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) USB Modifikasyonu (USB Modification) içeriğine yorum ekledi.
2
1
1
1
1
1

Resim
* * * * * 1 Oy Kullanılmış

El Yapımı Wireless Anten (Patch 7.5 dB)

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 18 yanıt gönderildi

#1 lightt

lightt

Kidemli Üye

• Yeni Üye
  • 25 İleti
  • Nereden: İzmir

Yazma tarihi: 27 May 2007 - 11:51 PM

El Yapımı Wireless Anten (Patch 7.5 dB)

Evet arkadaşlar bu çalışmamızda panel yapıda yönlü bir anten çeşidi olan patch anten yapımına değinmeye çalışacağım. Daha önce açtığım konularda olduğu gibi anten yapımı sırasında elimizdeki malzemeleri kullanmak esas alınmıştır.

Yapacağımız anten yine bir reverse-engineering (geri-mühendislik) tarzda yani bildiğiniz satın alınan bir antenin içinin açılıp gerekli ölçülerin ve malzemelerin elle çıkartılması ile oluşturulmuş bir antendir. Bu yüzden simülasyon sonuçlarına ve hesaplama detaylarına girilmemiştir.

Konu hakkındaki asıl kaynak http://www.lincomati...eless/comtelco/ adresinde mevcuttur. Verilen sitede bahsi geçen antenin resmi sitesi ve anten hakkındaki detaylı bilgiler ise aşağıdaki linklerdedir. Özellikle anten için biçilen fiyatın 73.5 $ olmasına dikkat çekmek istiyorum.

http://www.comtelcoa...plate_mount.htm
http://www.comtelcoa...ets/B25247P.pdf

Kullanılan Malzemeler

1. 46x70 mm boyutlarında 0.25 mm kalınlığında teneke levha. Verdiğim linki incelediğinizde aslında bu parçanın pirinç bir levha olduğunu göreceksiniz, ancak pirinç bir levhaya erişim benim için problem olduğu için yerine teneke levha kullandığım. Tenekenin dez avantajları iletkenliğinin düşük olması ve anten yön değişimlerine geç cevap vermesi olarak sıralanabilir. Ancak anten kazancında belirgin bir güç kaybına neden olmamaktadır. Kullanabileceğiniz diğer malzemeler bakır levhalar, alüminyum levhalar (alüminyum lehim tutmaz özel işlem ile birleştirme gerektirir).

Resmi ekleyen

2. Bir adet kullanılmayan CD. Çizilmiş, çok eskiden kalıp güncelliğini yitirmiş, yanmış CD ler olabir.

Resmi ekleyen

3. Alüminyum folyo. Arkadaşlar sıradan mutfak folyoları yerine kırtasiyelerde satılan kalın folyoları kullanmanız kesinlikle önerilir. Ben 30 cm lik bir parçayı 75 YKr’a satın aldım.

Resmi ekleyen

4. 5 mm kalınlığında 5x10 cm boyutlarında kapron (adını yanlış biliyor olabilirim). Laminat parkelerin altına döşenen bir malzeme yada yalıtım amaçlı olarak duvarlar da kullanılıyor.

Resmi ekleyen

5. Çift taraflı bant. Her iki yüzeyi de yapışabilen bant kırtasiyelerden temin edilebilir.

Resmi ekleyen

6. Kablo sıkıcı ve 2 adet 3metrik cıvata. Kablo sıkacağını çatıdaki eski antenden söktüm cıvatalarda kendi cıvataları.

Resmi ekleyen

7. Bir ucuna RP-SMA dişi konektör bağlı 5 m RG 58/U kablo.

8. Çeşitli el aletleri. Cetvel, kumpas, teneke makası, maket bıçağı …

Yapım Aşamaları

Yapım aşamalarına geçmeden önce projeye ait oluşturduğum çizimi eklemek istiyorum. Çizimin PDF formatında dosyasına buradan (18.5kB) ulaşabilirsiniz.

Resmi ekleyen
Orijinal Boyut

1. Elimizdeki CD yi çift taraflı yapışkanı kullanarak uygun boyuttaki alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Böylece anten için yansıtıcımızı hazırlamış oluyoruz. Verdiğim çizimde yansıtıcı yüzey olarak 2.5 mm kalınlığında 90 mm çapında alüminyum levha kullandım. Çizimdeki boyutlar ideal boyutlardır, 2mm kalınlıkta alüminyum levhaya bulmak zor olduğu için bu CD metodunu kullandım. CD çapı 120 mm dir ve hiçbir sorun yaratmaz.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

2. Teneke levhayı çizimdeki boyutlarına uygun olarak kestim ve aşağıda görüldüğü gibi uygun yerlerden kıvırdım. Teneke levhanın bu şeklinin amacı kablo ile anten arasındaki empedans eşleşmesini sağlamaktır. Amaç anten empedansını 50 Ω değerine mümkün olduğu kadar yaklaştırmak.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

3. Alüminyum kaplı CD ortasında 46x50 mm boyutlarında bir dikdörtgen çizdim (antenin aktif parçasının izdüşümü) ve bu dikdörtgenin içine karpondan kestiğim 16 mm yüksekliğindeki parçaları çift taraflı bant kullanarak yapıştırdım.

Resmi ekleyen

KONUN DEVAMI AŞAĞIDADIR
  • 0

#2 lightt

lightt

Kidemli Üye

• Yeni Üye
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 27 May 2007 - 11:53 PM

4. Hazırladığım aktif parçayı yine çift taraflı bant kullanarak aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi karpon ayaklar üzerinde sabitledim.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

5. Kablo sıkıcı için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 3 mm uç kullanarak delikler açtım. Kablo sıkıcıyı şablon olarak kullandım. CD nin çatlamaması için dikkatli olunması gerekiyor.

Resmi ekleyen

6. RG 58/U ucundan 7 mm dış kılıfını sıyırdım ve ekranlama iletkenlerini geriye dış kılıf üzerine büktüm. Daha sonra iç izolasyonu kablonun merkez iletkenin 5 mm açıkta bırakacak şekilde sıyırdım ve aşağıdaki şekilde kablo sıkıcı kullanarak antene monte ettim. Civatalar için somun kullanmadım delikler üzerinde yavaşça çevirerek kendi pasolarını açmasını sağladım. Arzu edenler civata ile sabitleyebilirler.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

7. Son olarak kablonun merkez iletkenini aktif parçanın dar kısmına lehimledim. Bu esnada 2 mm yüksekliği bozmamaya özen gösterdim. Lehimleme mümkün olduğu kadar düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Keskin uçlardan kaçınılmalıdır.

Resmi ekleyen

8. Antenin tamamlanmış hali aşağıda görülmekte.

Resmi ekleyen

Sonuçlar

Evet arkadaşlar anten yapımından sonra sırada antenin çalışma verimi var. Aşağıda Network Stumbler programı ekan görüntüsü mevcuttur.

Resmi ekleyen
Orijinal Boyut

Antenin performansı tatmin edici düzeyde özellikle bina içi uygulamalarda büyük faydasının olacağına inanıyorum. Anten için önerebileceğim birkaç değişiklik var, koruma kabı olarak 10 luk CD kapları kullanılabilir, CD kabının ortasındaki çıkıntı 16 mm yüksekliğe göre kısaltılabilir böylece karpon ayakları yapmaya gerek kalmaz CD kabının kapağı da kapatıldıktan sonra uygun bir malzeme ile yalıtımı sağlanabilir. Eğer 10 luk CD kutusu uygun değil ise 25 lik kutular kullanılabilir. Her iki kutuda elimde mevcut olmadığı için deneme şansım olmadı. Bulduğum anda deneyeceğim.

Yorumlarınızı bekliyorum. Deneyen arkadaşlar resimlerini ve performans sonuçlarını eklerse çok memnun olurum.

Açtığım diğer anten konuları:
1. El Yapımı Wireless Anten (Cantenna)
2. El Yapımı Wireless Anten (Yagi-Uda 15-17 dB)
3. El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
  • 0

#3 psykopat81

psykopat81

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 7 İleti
  • Nereden: Adana

Yazma tarihi: 29 May 2007 - 02:33 AM

emeklerin ve güzel açıklamaların için helal olsun sana valla..

(bu anteni yapmadım , Çizmeci TIME ' ı yı yarın yapıyorum)..
  • 0

#4 lightt

lightt

Kidemli Üye

• Yeni Üye
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 29 May 2007 - 01:28 PM

emeklerin ve güzel açıklamaların için helal olsun sana valla..

(bu anteni yapmadım , Çizmeci TIME ' ı yı yarın yapıyorum)..

İleti görüntüle

Anteni yaptıktan sonra resimlerini, bağlantı bilgilerini ve network stumbler sonuçlarını eklersen inan çok sevinirim.
  • 0

#5 psykopat81

psykopat81

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 7 İleti

Yazma tarihi: 04 June 2007 - 09:28 PM

hala yapmaya fırsat olmadı , bu ara süzgeç ve çanak ile uğraştım.Süzgeç ile performans artırdım ancak çanakta sonuç sıfır.Digitürk offset çanağı kullandım , yapıldığı madde aliminyum değil , bundan mıdır bilmiyorum.Hiçbir sonuç alamadım..

Ben usb kullandığım için usb yi çizmecinin içine yerleştireceğim , senin metal çubuğu yerleştirdiğin yere bakalım ne olacak.Usb ye anten modifikasyonu biraz korkutuyor beni , eğer yaparsam sonuçları yazarım ..
  • 0

#6 lightt

lightt

Kidemli Üye

• Yeni Üye
  • 25 İleti

Yazma tarihi: 07 June 2007 - 03:37 PM

hala yapmaya fırsat olmadı , bu ara süzgeç ve çanak ile uğraştım.Süzgeç ile performans artırdım ancak çanakta sonuç sıfır.Digitürk offset çanağı kullandım , yapıldığı madde aliminyum değil , bundan mıdır bilmiyorum.Hiçbir sonuç alamadım..

Ben usb kullandığım için usb yi çizmecinin içine yerleştireceğim , senin metal çubuğu yerleştirdiğin yere bakalım ne olacak.Usb ye anten modifikasyonu biraz korkutuyor beni , eğer yaparsam sonuçları yazarım ..

İleti görüntüle

Ofset çanaklarla ilgili böyle duyumlar alıyorum nedenini araştıracağım mantık olarak sadece sinyal yansıyor. Ama çalışma frekansı ile ilgili birşey olabilir. Birde belirtmem gereken bir şey var çanak kabaca aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi tutulmalı mavi çizgiler sinyal geliş yönünü gösteriyor kırmızı çizgi USB adaptör. şeklin orjinalini bulduğumda ekleyeceğim. Bulunduğum bilgisayarda sadece paint var çizim biraz kötü oldu
Resmi ekleyen
  • 0

#7 psykopat81

psykopat81

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 7 İleti

Yazma tarihi: 07 June 2007 - 04:43 PM

dediğin gibi frekansla alakalı olabilir , ama biryerde okuduğum kadarıyla 2.4 Ghz frekansında çalışabiliyolarmış..

bence digiturk çanağın yapıldığı maddeyle alakalı , usb nin arkasına metal herhangi bişey koysam da sinyali değişiyo..

gösterdiğin şekile benzer biçimde offset çanaklarda LNB takılı bölüm var.Parabol çanaklarda odak noktası tam ortası iken (yada formülle bulunurken) , offset lerde bu LNB takılı yer odakmış.Bende bu yüzden LNB takılı yere taktım usb yi..
  • 0

#8 mehmetkurt

mehmetkurt

Katılımcı Üye

• Yeni Üye
  • 37 İleti

Yazma tarihi: 07 June 2007 - 09:06 PM

arkadaşlar ben çanak antenleri çok ii bilirim kurulumu açısından... ofset çanaklar sizlerinde dedikleriniz gibi odak noktası 1 santimetrekare civarındadır orayı tutturamassanız hiçbi verim alamazsınız, size tavsiyem parabol 90 cm lik alüminyum çanak kullanın piyasada 18 milyona filan bulursunuz ben şimdi öğrenci yurdunda olduğum için denemeye fırsat bulamıyorum odamda malum priz bile yok :P laptopla idare ediyoruz işde.. ben daha çok ufak çaplı biquard antenlerle ilgileniyorum :)
  • 0

#9 kaqan18

kaqan18

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 8 İleti
  • Nereden: Giresun
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 05 December 2009 - 12:13 AM

merhaba arkadaslar bu anteni yaptık diyelim ben bu anteni nasıl pc ye bağlayacam :))
  • 0

#10 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,174 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 05 December 2009 - 01:55 AM

konnektör araciligiyla.
Örnegin usb wi-fi üzerinde konnektör varsa, ara kablo (pigtail) ile baglayabilirsin.
Konnektör yoksa direk üzerine lehimlersin, ama konnektörlü yapman daha avantajli.
  • 0

Şimdiden bir yılın planlarını yapıyorsan, pirinç yetiştir.

Şimdiden on yılın planlarıını yapıyorsan, ağaç yetiştir.

Şimdiden asrın planlarını yapıyorsan, insan yetiştir.
Tschuang-Tse (Çinli Filozof)