WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(25 Mart 2019) sanliwebstudio, üye haritasına ekleme yapti.
100
(22 Kasım 2018) Mstf46, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1

Resim
- - - - -

WiMAX geri dönüyor

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1 crackerteam

crackerteam

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 22 İleti
  • Nereden: Bursa

Yazma tarihi: 10 September 2009 - 02:42 PM

Nokia tüm 4G teknolojilerini destekleyecek.

WiMAX'ten vazgeçmediğini duyuran Nokia, tüm 4G teknolojilerini kucaklamaya kararlı.

Resmi ekleyen
Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan iletişim devi Nokia, yakın gelecekte üreteceği yeni cep telefonlarında WiMax ve LTE ile birlikte tüm 4G formatlarını destekleyeceğini duyurdu.

Nokia'nın N810 WiMAX internet tablet'inin üretimini durdurmasının ardından bir diğer 4G teknolojisi LTE(Long Term Evolution) teknolojili cihazları üzerinde çalıştığı bilinen Nokia'nın WiMAX'i tamamen terk ettiği sanılıyordu. Oysa Nokia'dan gelen bu son açıklamayla birlikte iletişim devinin WiMAX'i bir yana bırakmadığı, LTE ile birlikte yoluna devam edeceği ortaya çıktı.

Nokia'dan yapılan bu son açıklamaya göre N810 WiMAX'in üretiminin durdurulması Nokia'nın WiMAX'i terk etmesi anlamını taşımıyor ve WiMAX üzerindeki çalışmalar devam edecek.

Son olarak sektörün bu iki formatı birbirlerine rakip olarak değerlendirmediğini belirten Nokia, LTE'nin 3G, WiMAX'in ise Wi-Fi'in varisi olarak yakın gelecekte kullanıcılarla buluşabileceğinin de altını çizdi.

Konu crackerteam tarafından 10 September 2009 - 02:44 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 15 September 2009 - 01:11 AM

haber icin tesekkürler. Kusura bakma daha yeni fark ettim. Intel firmasininda WiMAX icin yatirimlardan vazgecmedigini okumustum gecenlerde.
  • 0

#3 Safa

Safa

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 15 İleti
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 30 September 2009 - 09:25 PM

Gokhan söyle bir gerçek var WiMax artık el attıgı yeri batırıyor intel çok yardım yaptım ama o kadar buyuk olmasına ragmen sarsıldı nokia direk batarsa hiç şaşırmayın haberin için teşekkürler
  • 0

#4 Kemal

Kemal

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 10 İleti

Yazma tarihi: 06 October 2009 - 09:58 AM

Ufak bi ekleme ihtiyaci duydum 802.16D protokolu olan fixed wimax uygulamalari wifi nin varisidir,
802.16e mobility wimax protokolu ise 3G nin varisi ve nami diger 4G olarak lanse ediliyor.
LTE kapali kode ve tasarim olarak gelistirilmektedir buyuzden mobil operatorlerin destegi LTE uzerinedir (kapital dunya), 802.16e ise malesef wifi gibi ikinci planda bir teknoloji olacaktir.

En onemlisi ise unwired firmasini takip etmenizi tavsiye ederim, cunki bu arkadaslar en buyuk wimax operatoru ve zarar uzerine zarar bildiriyor ve onemlisi bu kayiplarini ucuz teknoloji WiFi ye karsi kaybediyorlar. :)

802.16e ile birkac bilgi bilgilerim bir sene oncesine SR Telekom Her bir Sector 70 concurrent baglati kaldiriyor Toplam TroughPut 70Mbit/sec.\
2.5GHz frekansinda 4 Watt verici ile NLOS kapsama alani 12 ?KM full rate Kapsama 3 KM.
Toplam her bir vericinin ortalama maliyeti 650,000 USD
70Mbit Troughputa ulasmak mirotik makinelerle 6 adet verici demek her radionun concurrent baglanti sayisi 30 oldugundan toplam 180 concurrent kullanici demektir.
NSTREAM ara Linklerle backbone olusturmak ve her noktaya 4 sector kurmak her noktanin kapsama alani 2.5 KM (-60 ile -75 sinyal yakalayar kalitelui hizmet vermek) bas istasyonu basina 3000 dolardir, yani ayni sistemi wifide kurmak tas catlasa 2.4GHZ hotspotlarda kurarsaniz 35000 -45000 dolar arasidir. sizce wimaxa yatirim yapmak nekadar mantikli ?

bir wimax vericisinin omru 15 yildir, toplam bakim gideri yilda 5000 USD bir wifi vericisin yillik bakim maliyeti 500 dolar ile 1000 dolar arasindadir(uzun vadede wimax cikarir derseniz aslinda deil)
ADSL ve metroethernet bulunan bolgelerde her iki yatirimda gereksizdir.

Buyuzden gunun sonunda Kablosuz teknolojisinde herzaman kazanan Motoroladir. Cunku motorola TDMA ile calismasiyla birlikte full band kullanir takildigi bolgede butun wifile ri susturmasiyla birlikte maliyeti cok yuksek olmasina ragmen verimi ve bakim gerektirmemesi ve 300 MBite varan ticp trafigi tasimasiyla birlikte inanilmaz derecede sorunsuz oldugundan dolayi orta ve buyuk olcekli sirketlerin 1 numarali backup secenegidir, ve ADSL Fiber gibi hizmetlerin olmadigi bolgelerede veya sadece aDSL olan bolgelerde kesin cozum yuksek kazanc sadece profesyonel hizmet. Motorolanin enbuyuk rakibi ALvarion ve Trango Wireless tir.

son bolumleri neden yazdim bilmiyorum biraz gaza geldim herhalde :)

kolay gelesin arkadaslar.
  • 0