WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1

Resim
* * * * * 2 Oy Kullanılmış

Linksys WRT54GL MMC/SD Modifikasyonu

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 7 yanıt gönderildi

#1 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,116 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 20 March 2010 - 06:26 AM

Linksys WRT54GL MMC/SD Modifikasyonu

Merhabalar
Daha önceden buradaki videoda kutu içeriğini ve ürün özelliklerini tanıttığımız ve burada incelemesini yaptığımız Linksys WRT54GL modeli üzerinde SD-MMC kart modifikasyonundan bahsetmiştik.
Öncelikle bu SD kart modifikasyonu bize ne gibi artılar sağlayacak ondan bahsedelim.Bu mod sayesinde routerınıza kısmet, aircrack, samba, torrent, unzip gibi ipk uzantılı linux paketleri kurabileceksiniz.Burada ve burada kurabileceğiniz uygulamalardan bazıları gösterilmekte.Ayrıca program kurulumlarını ilerleyen günlerde başka bir başlık altında anlatacağız.

Dikkat!Modifikasyon işleminin cihazı garantidışı bırakacağını aklınızdan çıkarmayın.Benim denediğim versiyon WRT54GL 1.1, 1.0 ile ya da başka bir WRT54G modeli ile denenmemiştir ve sonuçlar garanti edilemez.Ayrıca yanlış lehimleme, kısadevre gibi bozulmalar tamamen kullanıcı sorumluluğundadır ne ben ne de Wifi-Turk sorumlu tutulamaz.Yapıp yapmamak tamamen sizin elinizde.

İsterseniz şimdi yapım aşamalarına geçelim:

Gerekenler:
1) Usb SD-MMC okuyucu.(Cep telefoncularından 4-5 liraya bulunabilir.)
2) Havya, Lehim Teli, Lehim Pastası
3) 7 Adet ince kablo.(Tercihen eski floppy yada harddisk ide kablosu kullanılabilir.Yoksa da pek sorun değil.)
4) DD-WRT yüklü bir WRT54GL(Ben standard nokaid kullanmaktayım çünkü hem mmc hem jffs desteği bu firmware de var.Eğer cihazınız üzerinde orjinal firmware yüklü ise önce micro generic sonra başka bir DD-WRT firmware i yükleyin.)
5) Tiner, eski bir diş fırçası.
6) Hobi matkabı ya da delici kesici bir alet.
7) Keçeli kalem ve japon yapıştırıcısı

DSC02986.JPG

Yapılışı
SD-MMC okuyucunun içini açıyoruz.
DSC02989.JPG
PCB üzerindeki kart yuvasını havya ile söküyoruz.
DSC02991.JPG
Kart yuvasını pin numaralarına göre numaralandırıyoruz.
DSC02992.JPG
Numaralandırdığımız pinlere kablolarımızı lehimliyoruz.Kablo uzunluklarını biraz uzun tutarsanız hem kart yuvası takarken hem de lehimlerken zorlanmazsınız.
DSC02994.JPG
DSC02995.JPG
Routerınızın içini açın.Açmak için tornavida vs kullanmanıza gerek yok, çünkü vida yok, mavi kısmı sağ elinizle siyah kısmı sol elinizle tutup sertçe çektiğiniz zaman çıkıyor.Yine de yapamayanlar buradaki videoya göz atsınlar.
DSC03001.JPG
Router PCB sini alttaki plakaya sabitleyen iki vidayı söküyoruz.
DSC03002.JPG
PCB yi routerın önü size dönükken kendinize doğru çekiyoruz küçük plastik tırnaklardan PCB yi kurtarabilmek için.
DSC03003.JPG
Kablo lehimleme şeması aşağıda bulunmakta.

• Pin 1 - CS, Chip select GPIO 7
  • Pin 2 - DI, Data in GPIO2
  • Pin 3 - VSS, Ground GND
  • Pin 4 - VDD, 3.3v 3.3v
  • Pin 5 - CLK, Clock GPIO3
  • Pin 6 - VSS2, Ground GND
  • Pin 7 - DO, Data out GPIO4
wrt54gl_sd_map.JPG
Pin 5 i lehimliyoruz
DSC03004.JPG
Pin 2 yi lehimliyoruz
DSC03005.JPG
Pin 1 i lehimliyoruz
DSC03006.JPG
Pin 7 yi lehimliyoruz
DSC03007.JPG
Pin 3 ü lehimliyoruz
DSC03008.JPG
Pin 6 yı lehimliyoruz
DSC03009.JPG
Pin 4 ü lehimliyoruz
DSC03010.JPG
Son olarak tiner ve dişfırçası kullanarak lehim yaptığımız yerleri pasta atıklarını gidermek için temizliyoruz.
DSC03011.JPG
SD yada MMC kartımızı takıp ilk denememizi yapıyoruz.
DSC03012.JPG
DD-Wrt web ara yüzüne girip Administration da MMC/SD Card Support u enable yani aktif ediyorsunuz ve apply settings e tıklıyorsunuz.
Cihaz kendini boot ettikten sonra yine aynı yere girdiğinizde kartınızın boyutunun normalden az olduğununu göreceksiniz bu normaldir.
takilidegilken.jpg
Kartı formatlamak için cihazın arkasındaki reset tuşuna 30 saniye basılı tutun ve reset tuşundan elinizi çekmeden güç kablosunu çekin resete 5 saniye daha basılı tuttuktan sonra elinizi çekin ve güç kablonuzu takın ve cihazın boot etmesini bekleyin, cihaz boot ederken kartı formatlayacaktır.Bu işlemin olduğunu cisco logosunun beyaz yanıp sönmesinden anlayabilirsiniz sabırlı olun cihaz kendini bir daha boot edecek ve logodaki beyaz lamba yanıp sönecektir.En sonunda sadece turuncu ışık yandığında cihaz kullanıma hazır demektir.Bu arada format sırasında web paneline ulaşamazsınız.
abbbbb.jpg
Alternatif olarak kendiniz de ext2 dosya sisteminde kartınızı formatlayabilirsiniz.Buradaki program işinizi görecektir.

Kart yuvamızın montaj aşamalarına geçelim.Cihazın alt tarafındaki plastik yerde tam kart yuvasının ağzının uyduğu bir yer bulunmakta.Ben kartı buraya koymayı uygun buldum.Keçeli kalemle kart yuvasının nereye kadar geldiğini işaretledim.(Siz başka yerlere de koyabilirsiniz mesela port kısmının üzerine ama benim yaptığım kart giriş yeri alt tarafta olduğu için görünmüyor yani biraz da estetik olsun istedim.)
DSC03013.JPG
İşaretlediğim yeri ince uçlu hobi matkabı ile deldim ve maket bıçağı ile düzelttim.
DSC03015.JPG
DSC03016.JPG
Açtığınız deliği kart ile deneyin yani rahatça girip çıkabiliyor olsun.
DSC03017.JPG
Kart yuvamızı yerine oturtup japon yapıştırıcısı ile yapıştırıyoruz.(Yapıştırırken cok az kullanın merak etmeyin yeterince sağlam tutuyor, kart yuvasının içine kaçırmamaya özen gösterin.Sıcak silikon da kullanabilirsiniz size kalmış.)
DSC03018.JPG
Benim kahverengi kablom biraz kısa olduğundan onu yeşil uzun bir kablo ile değiştirdim(Siz baştan kabloları uzun tutarsanız sorun yaşamazsınız) ve kabloları cisco logosunun olduğu butonun(Ledlerin solundaki) arkasındaki delikten geçirdim.Ayrıca kablolarınızı düzgün dursun diye büyük bir kablo dış kalıbından geçirebilirsiniz bantlayabilirsiniz vs.

Karşı, sol, arka ve alttan görünüşler:
DSC03019.JPG
DSC03020.JPG
DSC03021.JPG
DSC03022.JPG

Montaj öncesi denemeler:
DSC03024.JPG
DSC03025.JPG

Üst kapağın kapatılmış hali:
DSC03026.JPG

Genel görünüşler:
DSC03027.JPG
DSC03031.JPG
Kolay gelsin

• 0

#2 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 27 March 2010 - 08:15 PM

Çok güzel bir modifikasyon oldu gerçekten.
Aynısını bende yapmak istiyorum, MicroSD kart var, bir adaptör bulmam lazım :)

Ellerine sağlık.
Cihaza daha fazla özellik kazandırmak isteyenler dd-wrt yükledikten sonra bu modifikasyona başlasınlar bence.
  • 0

#3 Onur

Onur

Moderatör

• Süper Moderatör
  • 1,790 İleti
  • Nereden: Belirsiz
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 28 March 2010 - 10:38 PM

Ellerine sağlık hocam, faydalı ve kaliteli bir modifikasyon oldu.
Linksys WRT54GL'ye MMC/SD kazandırmak akıllıca.
  • 0

#4 [email protected]@

[email protected]@

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 1 İleti
  • Nereden: Afyonkarahisar

Yazma tarihi: 27 October 2010 - 01:22 PM

Neymiş bu modem beee aklına gelen her modifikasyonu yapabilrsin aslında...Peki bu airties modemlerde oluyormu..
  • 0

#5 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,116 İleti

Yazma tarihi: 27 October 2010 - 08:39 PM

Merhabalar
Cihaz modem değil routerdır.Airties modemlerde mümkün değil DD-WRT desteği yok.
Kolay gelsin.
  • 0

#6 genckurt

genckurt

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 37 İleti
  • Nereden: Bartın

Yazma tarihi: 18 April 2011 - 01:14 PM

wrt 160nl routerlerde,nas özelliğini nasıl kullanabiliriz? wrt 160nl routerlerde de sd/mc kart kullanabilirmiyiz
  • 0

#7 genckurt

genckurt

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 37 İleti
  • Nereden: Bartın

Yazma tarihi: 18 April 2011 - 08:07 PM

ext2 formatlama programını,tekrar gönderebilirmisiniz yada ismini yazbilirmisiniz?
  • 0

#8 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,116 İleti

Yazma tarihi: 18 April 2011 - 09:12 PM

Merhabalar
WRT160NL de zaten usb var sd mmc moduna gerek yok o yüzden.Kullandığım program paragon partition manager.Kullanacağınız komutlar burada mevcut.
Kolay gelsin.
  • 0