WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1
(03 Nisan 2017) enginsen, anketine oy verdi.
1
(04 Şubat 2017) senecen, anketine oy verdi.
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
(06 Aralık 2016) kissmorning, anketine oy verdi.
1
(03 Kasım 2016) onesto, anketine oy verdi.
1
(12 Ekim 2016) Griffe306, anketine oy verdi.
1

Resim
* * * * - 3 Oy Kullanılmış

Yüksek Çıkış Gücü (High Power) Mantığı

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 28 yanıt gönderildi

#1 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 22 March 2010 - 04:05 PM

Herkese Selamlar.

Konumuz yüksek çıkış gücüne sahip yani High Power diye satılan ürünlerle ilgili. Uzun zamandır anlatmamız gereken ama hep ertelemek zorunda kaldığımız bir konuya değinmek istiyorum bugün. Son günlerde Kahvehane'ye (Chat) giren üyelerimize bunu tekrar tekrar anlatmak zorunda kaldığımdan bu konuyu açarak sorunu kökten halletmek istiyorum :)

Bu anlatım ürün tavsiyesi isteyen insanları aydınlatacağını düşünüyor ve umuyorum. Yazıya başlamadan önce kesinlike bu ürünleri satan fırmaları kötüleme veya size hoş gösterme gibi bir çabamızın olmadığınıda dile getirelim.

Biz ne kadar tasvip etmesekte bu ürünlere genel başvurunun sebebi çevredeki ağlardan insanların faydalanma istediğidir. Dizüstü bilgisayarın çekim gücü düşük olduğundan yüksek çıkış gücüne sahip ürünlere yöneniyorlar veya yönlendiriliyorlar.

Aynı ürünü alan iki kişi çok zıt görüşler ortaya koyabiliyor. Mesela birisi "çok muhteşem bir üründü, herkese tavsiye ederim, 60 tane kablosuz ağ buldum" derken, diğeri ürünün faydasını göremediği için "fazla fark göstermedi, çok ağ buluyor ama hiç birine bağlanamıyor" diyebiliyor.

Bunların ana nedeni, belli bir ağa bağlanma amacı değilde, rastgele iyi çeken bir tanesine bağlanmak istemekten oluşuyor. Diğer bir faktör ise tabii ki çevre şartları. Örneğin enterferans var mı? (bkz. WLAN - Enterferans) Bağlanılmak istenilen ağ ne kadar uzakta, duvarların kalınliği, özelliği gibi faktörler büyük rol oynamakta.

Bu yüzden herkes yukarda bahsettiğim High Power ürünlere yöneliyor ve maalesef çoğu kişi ürünün çıkış gücünü bir arabanın beygir gücü gibi algılıyor veya böyle satıyor.

Kablosuz iletişimde bağlantı tek taraflı değil, çift taraflı yapılır. Yani sizin donanımınız ne kadar önemliyse, karşı tarafda aynı şekilde büyük önem arz ediyor. Örneğin iki bina arası kurulan point-to-point yani noktadan noktaya kablosuz bağlantıda, aynı ürün ve aynı anten kullanılmaya özen gösterilir.

Örnek Uygulama
A Bınası:
Ürün: Linksys WRT54GL
Çalışma modu: WDS (Wireless Distribution System) veya eski adıyla Wireless Bridge
Anten: 14dBi Yagi

B Bınası:
Ürün: Linksys WRT54GL
Çalışma modu: WDS (Wireless Distribution System) veya eski adıyla Wireless Bridge
Anten: 14dBi Yagi

Verdiğim ürün ve anten sadece bir örnektir. Yukarda vermiş olduğum sistemle ile 2 binayı birbirine kablosuz bir şekilde bağlayabilirsiniz ve görüş varsa çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Burada değinmek istediğim asıl nokta iste dengedir.

Sİz örneğin 1000mW (1Watt) çıkış gücüne sahip bir ürün satın aldınız ve çıkış gücü 70mW olan bir ağa bağlanmaya çalışıyorsunuz. Arada çok büyük fark olduğu için sağlıklı bir bağlantı kurması zor veya bağlanmak istediğiniz ağ çok yakınsa şansa bağlanırsınız.

Sizlere yüksek çıkış gücünün mantığını daha iyi anlatabilmek için bir kaç tane ekran görüntüsü aldım.

Karşılaştırmada kullandığım ürünler:
  • Linksys WRT160NL
  • Alfa Awus036nh 2000mW
  • Alfa Awus036neh 1000mW
  • Intel Pro Wireless 2200BG
Önce Access Point modunda çalışan Linksys WRT160NL'ye bağlanmaya çalışıyoruz.

Intel Pro Wireless 2200BG ile aşağı yukarı -56dBm sinyal yakalıyoruz
2200_linksys.jpg

Alfa Awus036neh ile ortalama -60dBm sinyal yakalıyoruz.
1w_linksys.jpg

Göründüğü gibi arada çok abartılı bir fark yok.

Şimdi de Alfa Awus036nh 2000mW olan cıhazımızı Software Access Point yani yazılımsal erişim noktasına moduna getiriyoruz.

Intel Pro Wireless 2200BG ile -40dBm sinyal gelirken
2200_2w.jpg

Alfa Awus036neh ile -25dBm sinyal yakalayabiliyoruz.
1w_2w.jpg

Sonuç
Yüksek çıkış gücü ise yarıyor ama en iyi verimi yukarda da gördüğünüz gibi aşağı yukarı aynı dengede olan bir sistemle alabiliyorsunuz. Denge meselesi gerçekten çok önemli.

Peki yüksek çıkış gücü yerine ne yapmalı?
  • Bağlanmak istediğiniz ağın yeri yurdu belli olacak.
  • Sinyal anten ile alıp veriliyor, anten her zaman önemlidir. Amaca uygun bir anten çok daha iyi sonuçlar getirecektir
Peki yüksek çıkış gücünün avantajları ve dezavantajları?
Dezavantajları:
  • 100mW üzerinde yayın yapmak istediğiniz zaman izin veya lisans almanız gerekiyor
  • Noise yani sinyal kirliliği oluşturuyor
  • Radyasyon
Avantajları: (şimdilik aklıma sadece bu geldi)
  • Sinyal güçlendiği için duvarları aşması kolaylaşıyor

Benim bu konuya getirdiğim bir benzetme:

highpower.jpg
"Ne kadar çok bağırırsan (Noise) bağır,

nonhighpower.jpg
ancak karşıdakinin seni duyabileceği kadar anlaşabilirsiniz."

Not: Allah herkese böyle tatlı bir cocuk nasip etsin :)
  • 1

#2 msenoz

msenoz

V.I.P.

• V.I.P.
  • 686 İleti
  • Nereden: Bursa
  • İlgi alanı: Belirsiz

Yazma tarihi: 22 March 2010 - 08:41 PM

Aline sağlık Gökhan, çok güzel bir anlatım olmuş, sonundaki örnekler daha da güzel olmuş. :)
  • 0

#3 mustafa

mustafa

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 94 İleti
  • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 23 March 2010 - 07:41 AM

çok teşekkürler gökhan kardes gerçek anlamda değerli bir makale bu arada türkiyede modem ve access poointlerdede 100 mw sınırlaması varmı?
  • 0

#4 Onur

Onur

Moderatör

• Süper Moderatör
  • 1,785 İleti
  • Nereden: Belirsiz
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 23 March 2010 - 02:12 PM

Güzel ve oldukça gerekli bir makale, sen yazmasan ben yazmayı düşünüyordum ^^

Konu onurxserver tarafından 23 March 2010 - 02:12 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#5 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti

Yazma tarihi: 23 March 2010 - 02:24 PM

çok teşekkürler gökhan kardes gerçek anlamda değerli bir makale bu arada türkiyede modem ve access poointlerdede 100 mw sınırlaması varmı?

Genel olarak standart ürünlerin hepsi 100mW veya onun altinda bir degerde calisiyor. Ama bazi farkli ürünlerde yüksek cikis gücü mevcut, örnegin Buffalo bu yil bir tane yanilmiyorsam yönlendirici (router) cikarmisti.
  • 0

#6 Hasan38

Hasan38

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 159 İleti
  • Nereden: Kayseri

Yazma tarihi: 08 April 2010 - 09:44 PM

-25dBm 2000mw olan değilmi ? Eline sağlık Gökhan abi bu herşeyi açıkladı..
  • 0

#7 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti

Yazma tarihi: 08 April 2010 - 10:28 PM

-25dBm olan Awus036neh, alfa'nin yeni cikardigi 1W cikis gücüne sahip olan usb wi-fi adaptörü, gecenlerde önizlemesini yapmistim. video bölümünde var, göz atabliirsin.
  • 0

#8 Hasan38

Hasan38

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 159 İleti

Yazma tarihi: 08 April 2010 - 10:35 PM

-25dBm olan Awus036neh, alfa'nin yeni cikardigi 1W cikis gücüne sahip olan usb wi-fi adaptörü, gecenlerde önizlemesini yapmistim. video bölümünde var, göz atabliirsin.

Videosunu izlemiştim zaten abide 2W nin daha çok çekmesi gerekmiyormu acaba ?
  • 0

#9 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti

Yazma tarihi: 08 April 2010 - 10:42 PM

bu konudaki ilk mesaji okursan ve ekran görüntülerini incelersen cevabi kendin bulacaksin :D
  • 0

#10 Hasan38

Hasan38

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 159 İleti

Yazma tarihi: 09 April 2010 - 05:41 PM

bu konudaki ilk mesaji okursan ve ekran görüntülerini incelersen cevabi kendin bulacaksin :rolleyes:

Bulamadım abi ya :D
  • 0