WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1
(03 Nisan 2017) enginsen, anketine oy verdi.
1
(04 Şubat 2017) senecen, anketine oy verdi.
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
(06 Aralık 2016) kissmorning, anketine oy verdi.
1
(03 Kasım 2016) onesto, anketine oy verdi.
1
(12 Ekim 2016) Griffe306, anketine oy verdi.
1

Resim
* * * * - 3 Oy Kullanılmış

Yüksek Çıkış Gücü (High Power) Mantığı

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 28 yanıt gönderildi

#11 Onur

Onur

Moderatör

• Süper Moderatör
  • 1,786 İleti
  • Nereden: Belirsiz
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 09 April 2010 - 08:30 PM

Merhaba matrax335,
Sorun tam olarak şöyleydi: ''2W nin daha çok çekmesi gerekmiyor mu acaba ?''
Cevap:
''Yüksek çıkış gücü yani 2W gibi bir gücün işe yaraması için, bağlanmaya çalıştığın Access Point'lerin de benzer bir yüksek çıkış gücüne sahip olması gerekir.Mesela sen bir Alfa 2W aldın, çevrende ise çeşitli wireless modemler olsun.Çevrendeki modemler çok büyük ihtimalle 100mw gibi düşük bir çıkış gücüyle çalışır, standart da budur zaten.Elindeki Alfa 2W o kadar yüksek çıkış gücünde, ama Modemle anlaşamıyor.Sebebi, aynı güçte çalışmamaları ve aralarında güç uçurumu olması.
Alfa 2W iyi bir kablosuz yayın alıcıdır. Fakat burada, alıcı kadar, yayını yapan verici de önemli.
Çevrendeki modemler, düşük çıkış gücüyle çalışırken ister alfa 1w kullan, ister alfa 2w kullan devasa bir fark göremeyebilirsin.
GökhanS
da zaten bunu vurgulamaya çalışıyor yazısında.
Sonuç olarak : ''Sinyalleri aldığınız adaptör kadar sinyalleri dağıtan modemin çıkış gücü de önemli.''
Bu işi şuna benzetebilirsin, diyelim ki sen benden metrelerce uzaktasın, bağırmadan anlaşamayacağımız kadar.Ben sana bir şeyler anlatmaya çalışırken yeterince bağırmıyorum , sende kusursuz bir kulak var ama yine de anlaşmamıza yetmiyor.
Ya da tam tersini düşün,
Gökhan'ın çok beğendiğim benzetmesi, tam tersini süper izah ediyor:
''"Ne kadar çok bağırırsan bağır, ancak karşıdakinin seni duyabileceği kadar anlaşabilirsiniz."

Konu onurxserver tarafından 09 April 2010 - 08:37 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#12 Hasan38

Hasan38

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 159 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 09 April 2010 - 10:34 PM

Merhaba matrax335,
Sorun tam olarak şöyleydi: ''2W nin daha çok çekmesi gerekmiyor mu acaba ?''
Cevap:
''Yüksek çıkış gücü yani 2W gibi bir gücün işe yaraması için, bağlanmaya çalıştığın Access Point'lerin de benzer bir yüksek çıkış gücüne sahip olması gerekir.Mesela sen bir Alfa 2W aldın, çevrende ise çeşitli wireless modemler olsun.Çevrendeki modemler çok büyük ihtimalle 100mw gibi düşük bir çıkış gücüyle çalışır, standart da budur zaten.Elindeki Alfa 2W o kadar yüksek çıkış gücünde, ama Modemle anlaşamıyor.Sebebi, aynı güçte çalışmamaları ve aralarında güç uçurumu olması.
Alfa 2W iyi bir kablosuz yayın alıcıdır. Fakat burada, alıcı kadar, yayını yapan verici de önemli.
Çevrendeki modemler, düşük çıkış gücüyle çalışırken ister alfa 1w kullan, ister alfa 2w kullan devasa bir fark göremeyebilirsin.
GökhanS
da zaten bunu vurgulamaya çalışıyor yazısında.
Sonuç olarak : ''Sinyalleri aldığınız adaptör kadar sinyalleri dağıtan modemin çıkış gücü de önemli.''
Bu işi şuna benzetebilirsin, diyelim ki sen benden metrelerce uzaktasın, bağırmadan anlaşamayacağımız kadar.Ben sana bir şeyler anlatmaya çalışırken yeterince bağırmıyorum , sende kusursuz bir kulak var ama yine de anlaşmamıza yetmiyor.
Ya da tam tersini düşün,
Gökhan'ın çok beğendiğim benzetmesi, tam tersini süper izah ediyor:
''"Ne kadar çok bağırırsan bağır, ancak karşıdakinin seni duyabileceği kadar anlaşabilirsiniz."

Anladım abi teşekkürler..
  • 0

#13 technoesh

technoesh

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 40 İleti
  • Nereden: Konya
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 07 May 2010 - 09:13 PM

Çok güzel bir anlatım olmuş bu soruyu daha bu gün sormuştum forumda teşekkür ederim
Ayrıca sondaki benzetme de güzel olmuş...
  • 0

#14 bayyash

bayyash

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 76 İleti
  • Nereden: Kocaeli

Yazma tarihi: 07 May 2010 - 10:24 PM

Alıcı konumunda olacaksanız yani yayın yapan modemin ya da herhangi ap nin yayınını alacaksanız, alıcının hassasiyeti önemlidir. Alıcı katın gücü değil hassasiyeti(sensitivity) vardır. O yüzden uzakta gördüğüm ağa bağlanabilmek istiyorum dediğinde alacağın cihazın receiving sensitivity sine bakacaksın. Yüksek çıkış güçlü ürünle, sen bi ağ oluşturduğunda o ağa bağlanabilinecek mesafe artar. Ya da şifre kırmada ağa saldırı yaparken yüksek güç önem kazanabilir. sahte paket gönderirken, ağdan düşürürken... vs. Bir de bağlandığın ağda upload hızını arttırabilir ki ping süresini azaltır bu da. Ama alış hassasiyetin iyi değilse uzaktaki ağlara bağlanamazsın ya da nete bağlantı ve download hızın düşük olur.

Yüksek çıkış gücü olan ürünlerde alış hassasiyetinin yüksek olması beklenir ama kaliteye amaca fiyata göre değişiyor:
Alfa ve tp-link linklerine bakarsanız 100mW çıkış katı olan tp-link adaptörle uzaktaki ağlara meşhur alfadan daha iyi bağlanabileceğinizi görürsünüz. :unsure:
  • 0

#15 cesurlu16

cesurlu16

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 356 İleti
  • Nereden: Şanlıurfa

Yazma tarihi: 08 May 2010 - 08:57 AM

gökhans böyle birşey lazım o zaman bize ses mantığında :unsure:

SK_02___0.jpg

Konu cesurlu16 tarafından 08 May 2010 - 08:58 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#16 spoon1

spoon1

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 770 İleti
  • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 08 May 2010 - 09:47 AM

güzel açıklamalar olmuş bu forumda daha ne istiyorlarki high ppower cihazların kirli çamaşırları dökülmüş ortaya elinze sağlık
  • 0

#17 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı

Yazma tarihi: 08 May 2010 - 04:15 PM

@Bayyash, güzel özetlemissin, tesekkür ederim.

@spoon1, high power ürün kötü demiyorum ama herkes hemen cok beklentiye giriyor, o yüzden ufak bir deneme ile göstererek asil mantigi göstermeye calistim.
  • 0

#18 ShiftDelete

ShiftDelete

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 6 İleti
  • Nereden: Iğdır

Yazma tarihi: 26 November 2010 - 10:21 AM

Öncelikle merhabalar..

Forumun yeni üyelerindenim ve wifi ailesine bende katılmak istiyorum ama tam anlamıyla bilgi sahibi olamıyorum..
Sabah 8 Akşam 5 çalıştığım için (memur :blink: )arada sırada forumda gezebiliyorum..
Forumda ;
Kablosuz ağlar nasıl çalışır
Sinyal güçlendirmek için ne yapmalıyız(çekim gücünü ve kaliteyi artırarak sağlıklı bağlanmak-başka ağlardan-)
Kavram ve terimlerin ne anlama geldiği (sinyal artırmak için 1000mw cihaz dan 2000mw lik cihaz daha kaliteli mi çekim yapar gibi sorular geliyor..

Şimdi öncelikle yeni başlayanlar için bir konu ve açıklama yapılabilir..
Sinyal artırmak için neler yapılması gerektiği tarif edilebilir.
Türkiye de genellikle hangi modemler kullanılır? (yani sinyal ve çıkış güçleri olarak ilk sayfada buna göre tercih yapın demişsiniz ama bilgilendirme yok malesef..

Şimdi yüzdeye vurdugumuz ne tur öncelik yapmalıyız..Ona göre önerilen cihazlar nelerdir?
Bu tarz bilgilendirmeler yapılırsa tercihklerimizi biz kendimizde yapabiliriz.
Hem forumda aynı sorular ve kirlilik yasanmaz.

Ben kendi sorunumu daha önce dile getirdim ama cevap bulamadım.
Burada kirlilik olmazsa tekrar yazacam..

Evimin etrafında laptopu camın kenarına koyunca 8-10 tane ağ görüyor..
3 tane şifresiz ağ ve 1 tanesine bazen bağlanıyor ve çabuk kopuyor sayfalarda fazla gezinemiyorum.Diğer ikisine bağlanamadım.
diğer 7 tane agdan 1 tanesi WEP 1 tanesi WPA diğerleri WPA2 şifreli.Genelde 1-2 diş çekiyor şifre bilinmediği için bağlanamadım..

Şimdi ağların çoğu evimin karşısında ortalama modemlerine uzaklık 100 - 150 metre civarında..

Bu noktada şifreli ve şifresiz ağlara bağlanabilmek, bağlantı kuvvetini sinyal gücünü artırmak için ne gibi işlemler yapılmalı..
Modemlerin çoğu Airtes RT-205 modeli..Buna göre ne tür bir cihaz almalıyım (wifi adaptör -AP li)..

Umarım sorumun cevabını alabilirim..

Şimdiden çok teşekkürler..

Konu ShiftDelete tarafından 26 November 2010 - 10:24 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#19 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı

Yazma tarihi: 27 November 2010 - 05:00 AM

Kablosuz ağlar nasıl çalışır

Elektromanyetik dalgalar sayesinde verileri kablosuz iletiliyor.

Sinyal güçlendirmek için ne yapmalıyız(çekim gücünü ve kaliteyi artırarak sağlıklı bağlanmak-başka ağlardan-)
Kavram ve terimlerin ne anlama geldiği (sinyal artırmak için 1000mw cihaz dan 2000mw lik cihaz daha kaliteli mi çekim yapar gibi sorular geliyor..

Sinyal artirmak icin 1) anten 2) konumlandirma 3) power siralamasini baz alabilirsiniz.
daha iyi bir anten takarak daha fazla sinyal elde etmeye calisabilirsiniz.
dogru konumlandirmak cok önemli
son olarak sizinde bahsettiginiz gibi cikis gücü yükesk olan cihazlara basvurabilirsiniz.

ama genel olarak kullanicilarda sorun, baglanti ve bütün cabalarin tek tarafli yapilmasi. kablosuz iletisim cift taraflidir.

Şimdi öncelikle yeni başlayanlar için bir konu ve açıklama yapılabilir..
Sinyal artırmak için neler yapılması gerektiği tarif edilebilir.
Türkiye de genellikle hangi modemler kullanılır? (yani sinyal ve çıkış güçleri olarak ilk sayfada buna göre tercih yapın demişsiniz ama bilgilendirme yok malesef..

Bu gibi sorularinizi hazirlamaya calistigimiz SSS listesine ekleyip bize yardimci olabilirsiniz.
Vaktimizin oldugu bir zamanda hepsini derli toplu bir sekilde cevaplayip yayinlariz.

http://www.wifi-turk...?showtopic=3599

aslinda sordugunuz sorular acmis yazmis oldugum yaziyla pek alakali degil ama yinede buradan hizlica sizi elimden geldigince bilgilendirmeye calistim. forumda capraz mesajlasma yerine yeni bir konu acarak cevap bekleyebilirsiniz.
  • 0

#20 projessor

projessor

Katılımcı Üye

• Aramıza hoşgeldin
  • 35 İleti
  • Nereden: Diyarbakır
  • İlgi alanı: Belirsiz

Yazma tarihi: 20 December 2010 - 04:08 AM

Benzetme kadar anlatımda gayet güzel.
  • 0