WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1
1
(26 Ağustos 2016) xecron, Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) USB Modifikasyonu (USB Modification) içeriğine yorum ekledi.
2
1
1
1
1
1

Resim

Mint 8, kolaylık ve Konforunda Backtrack Araçları. Resimli anlatım.

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Bu konu kapalı Konu Kapalı
Bu konuya 22 yanıt gönderildi

#1 Neptun

Neptun

Aktif Üye

• Banned
  • 358 İleti
  • Nereden: Ağrı
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 26 March 2010 - 06:03 AM

Merhaba Arkadaşlar,

Bu Makalede Linux Mint 8 KCE altında Nasıl Bactrack Deposu kullanılabilir ve Bu Depolar ile Tüm Backtrack Programlarına nasıl Ulaşabiliriz onu Resimli olarak anlatmaya çalışacağım.

Bu Resimli belgenin amacı, Bildiğiniz gibi Güvenlik Test için Linux dağıtımlarından biri olan Backtrack yaygın olarak kullanılmakta. Backtraki Live dvd formatında çalıştırmanın da bazı dezavantajları olabiliyor. Ör: Dvd romunuzun Hızınıza mahkum kaldığınızdan Hdd ye kurulu bir işletim sistemi kadar kullanım hızlı olamıyor. Ve ayrıca Dvd den Boot edip kullandığımızda bir kaç uygulama ile çalışmak istedimizde yine oldukça yavaş çalışan bir sistemle karşı karşıya kalıyoruz. Ve Linux öğrenmek istediğinizde ise Backtrak sürekli kurulu olmayacağından Linuxu tam olarak öğrenemiyebilirsiniz.

Öncelikle Linux un Ne olduğunu neye yaradığını öğrenmek için Linux Nedir makalesini okuyabilirsiniz.

Linux u kısaca tarif etmem gerekirse. Linux Açık kaynak özgür, Virus, Donma, çökme. Güvenlik açıkları, gibi sorunların özellikle Windows işletim sistemine göre daha az olan ve Dünya çapında Binlerce Gönüllü Programcı tarafından geliştirilen Özgür bir işletim sistemidir.

Bu Makalede Ubuntu Kolaylık ve konforunda Backtrak4 Depo ve Programlarını kullanmayı anlatacağım. Çünkü Bactracki Hdd ye kurduğumuzda Kabul etmek gerekirki Backtrakte kurulum sonrası yapılandırma için Ubuntu Gibi güçlü araç ve yazılımlar olmadığından yapılandırmada sorun yaşamak mümkün. Çünkü bende Backtrack 4 ü Hdd ye kurmuş, internet bağlantısını sağlayamamıştım. ve Başka bir Linux dağıtımını kurmuştum.

Ubuntu dedim ama Mint 8 üzerinde anlatacağım. Mint 8 ise Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı.

Kendim Kullandığım Mint 8 den bir ekran görüntüsü.

01mint8.jpg

Windows işletim sistemlerinden daha şık ve havalı değilmi? :)

Linux Mint 8 i kurduğunuzu varsayaraktan anlatıma başlıyorum.

aşağıdaki iki depo adresini Synaptik Paket yöneticisinden Ekliyoruz.

deb http://archive.offensive-security.com pwnsauce main microverse macroverse restricted universe multiverse

deb http://archive.offen...y.com/repotest/ ./ # BackTrack Devel Repository

Bunu yapmak içinse Syanptici açıp Ayarlar/Depolar Menusune geliyoruz.

synaptic1.png

Karşımıza Yazılıım Kaynakları Penceresi çıkacak. oradan Diğer Yazılımlar sekmesine tıklayıp Ekle diyoruz.

Ekleye tıkladıktan sonra açılan satıra yukarda verdiğim Backtrack in 2 Depo adresinide sırayla yapıştırıp Kaynak Ekle diyoruz.

03372120aptkaynak.png

Her iki Depo adresini ekledikten sonra Kapat diyoruz. kapat dedikten sonra aşağıdaki resimdeki küçük pencere açılacaktır. orayada kapat diyiniz.

04302338aptkaynak1.png

Oradaki Uyarıdan görüldüğü gibi Değişiklilerin etkili olabilmesi için küçük pencerede Kapat dedikten sonra Syanptic te yeniden yükle butonuna tıkamalıyız

05285543aptkaynak2.png

Yeniden Yükle Dedikten sonra Depo Bilgileri alınacak Ve Backtrack Depoları eklenmiş olacaktır.

06497770aptkaynak3.png

Ve Gördüğünüz Gibi Bactrack Depoları eklendi. Ve Dilediğimiz Pakete Ulaşabililmemiz için hepsi tek bir tıklamayı bekliyor.

07476035aptkaynak4.png

Anlatması Resimleri Upload Vs epey zaman aldı ve uğraştırdı ama gördüğünüz gibi bu kadar kolay işte. yani Güçlü bir Linux dağıtımı Ve Bununla beraber Web sitenizin Güvenliği Kablosuz Modeminizin Güvenliğini, test edecek ayrıca Bir Çok Hack araçlarına sahip İyi ve güçlü bir Linux dağıtımı.

Linux Mint 8 Ubuntu tabanlıdır. yani aynı işlemleri Ubuntu ve Ubuntu Tabanlı başka bir dağıtımdada yapabilirsiniz. Merak ettiğiniz Sorular olursa cevaplayabilirim.

Linux Mint için http://www.linuxmint.org.tr/

Ayrıca Mint te dediğim gibi Ubuntu Tabanlı olduğundan Ubuntu öğrenmek için http://wiki.ubuntu-tr.org/ sayfasına bakabilirsiniz.

Teşekkür Oylarını Unutmayın :)

hizliupload.com Teşekkür Ederiz Resim Upload Merkezi

Konu GökhanS tarafından 26 March 2010 - 12:13 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Ekran görüntüleri foruma upload edilmistir.

• 0
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

#2 msenoz

msenoz

V.I.P.

• V.I.P.
  • 686 İleti
  • Nereden: Bursa
  • İlgi alanı: Belirsiz

Yazma tarihi: 26 March 2010 - 11:00 AM

Güzel bir anlatım olmuş Neptun arkadaşım, eline sağlık.
  • 0

#3 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,174 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 26 March 2010 - 12:15 PM

Ellerine saglik Neptun, güzel bir makale olmus.
Linux kullanan varsa ekstra Backtrack gecmesine gerek yok. Eger sürücülerde kuruluysa gerekli programi indirip ise koyulabilir.

KDE'nin hangi sürümü bu? Uzun zamandir kullanmiyorum

Not: Ekran görüntüleri cok büyüktü, konuyu gönrüntülemesi cok sürüyordu, o yüzden hepsinide forum'a upload ettim.
  • 0

Şimdiden bir yılın planlarını yapıyorsan, pirinç yetiştir.

Şimdiden on yılın planlarıını yapıyorsan, ağaç yetiştir.

Şimdiden asrın planlarını yapıyorsan, insan yetiştir.
Tschuang-Tse (Çinli Filozof)

#4 Onur

Onur

Moderatör

• Süper Moderatör
  • 1,741 İleti
  • Nereden: Belirsiz
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 26 March 2010 - 03:00 PM

Keşke ben Backtrack'i indirmeden sen bu konuyu anlatsaydın ama sorun değil, download ile uğraşmayacağım.Arkadaşta Linux Knoppix ve Linux Mint mevcut, anlatım gayet güzel, ellerine sağlık.
Tekrar hoşgeldin.
  • 0

#5 dereli67

dereli67

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 723 İleti
  • Nereden: Zonguldak
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 26 March 2010 - 09:33 PM

Teşekkürler Güzel Anlatım Olmuş..
Windows işletim sistemine göre daha güzel gözüküyor masaüstü. :)
  • 0
Karanlık Aydınlıktan, Yalan Doğrudan Kaçar.
Güneş Yalnız da Olsa Etrafa Işık Saçar. Üzülme..!
Doğruların Kaderidir Yalnızlık...
Kargalar Sürü ile Kartallar Yalnız Uçar......

#6 MustiNeo

MustiNeo

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 543 İleti
  • Nereden: Şanlıurfa

Yazma tarihi: 26 March 2010 - 10:51 PM

işte linux un gücü :) eline sağlık kardeşim
  • 0

#7 Neptun

Neptun

Aktif Üye

• Banned
  • 358 İleti

Yazma tarihi: 27 March 2010 - 09:22 PM

Ellerine saglik Neptun, güzel bir makale olmus.
Linux kullanan varsa ekstra Backtrack gecmesine gerek yok. Eger sürücülerde kuruluysa gerekli programi indirip ise koyulabilir.

KDE'nin hangi sürümü bu? Uzun zamandir kullanmiyorum
Not: Ekran görüntüleri cok büyüktü, konuyu gönrüntülemesi cok sürüyordu, o yüzden hepsinide forum'a upload ettim.

Merhaba Herkese. ayrıca güzel yorumlardan ötürüde teşekkürler.

Gökhan Bu belge sadece Linux kullananları hedef almıyor. Linux kullananların haricinde Linux öğrenmek isteyen ayrıca Bactrak i de Linuxla beraber bu belgede resimli ve detaylı anlatılan Depo ekleme ile kullanmak ve Backtrakin Tüm nimetlerinden Backtrack kullandıkları zamanlarda zorlanmadan değilde Linux Mint kolaylık ve konforunda kullanmak isteyenleride hedef alan bir belge.

Yani hem kolay bir Linux la Linux öğrenmek/kullanmak Backtrackında tüm nimetlerinden faydalanmak isteyenler için hazırladım. Ve dediğim gibi İllaki Linux Mint 8 kullanmak zorunda değilsiniz. Ubuntuda da aynı işlemleri sorunsuzca yapabilirsiniz.

Ubuntu kurulum Belgesini Buradan ulaşabilirsiniz. Ubuntu kurulumu ve kullanımı oldukça kolay bir linux dağıtımıdır. ve oldukça aktif forum sitesi ile her an hemen her konuda yardım alabilirsiniz.

Kullandığım Kde sürümü ise Kde 4 ün 4.3 sürümü. gördüğünüz gibi oldukça şık. ve oldukça özelleştirilebilinir bir masaüstü. Kde dünyanın en iyi masaüstü uygulaması seçilmiştir. yani windows un grafik masaüstü halen yetişemedi Kde ye ve bu birincilik halen Kde nin elinde :)

sürücü konusuna gelince zaten monitor mode destekli özellikle realtek chipsetler olmak üzere hemen hemen bütün kartlar otomatik tanınıyor. o konuda hiç bir sıkıntı yok.

şu konuyada değineyim, özellikle uygun fiyatından ve yakın mesafede yeterli performansından ötürü çokca tercih edilen Tp-link 422G V1 Zydas Chipetli adaptor aircrack ile sorunsuz çalışıyor. Hatta Bt4 ilede bu kart ile wep şifre kırılabilmekte. fakat Airoscript ile Bu chipset uyumsuz çalışmakta. Onun haricinde Şifre kırmak için Piyasada çokça tercih edilen ve kullanılan Realtek Chipsetlerde Airoscript ile hiç bir sorun yok.

Aircrack ve Airoscript birbirinden farklı Uygulamalar ve Farklı geliştiriciler tarafından geliştirilmekte. Benim Önerim Airoscript öğrenmenizdir. Zira kullanımı oldukça kolay. ayrıca Webbuster de var. oda kullanımı oldukça kolaydır. Wepbuster i henuz kurmadım. Kurunca Buradan yazarım.

Herkese Bol Linuxlu özgür günler :)
  • 0
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

#8 Neptun

Neptun

Aktif Üye

• Banned
  • 358 İleti

Yazma tarihi: 01 April 2010 - 03:24 AM

Resmi ekleyen

Linux Mint 8 Hakkında Detaylı Bilgileri Enixma Nisan sayısında Bulabilirsiniz.

http://www.enixma.or...r/1004/1004.php
  • 0
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

#9 Hasan38

Hasan38

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 159 İleti
  • Nereden: Kayseri

Yazma tarihi: 14 April 2010 - 09:44 PM

Abi öncelikle eline sağlıkta senin indiridiğin hangisi ? DVD mi CD mi seninki neyse bende aynısını yapmak istiyorumda.

Ben bir türlü açamadım :s Flash diske yükledim ve açıldıgında hata veriyor :S
  • 0

#10 Neptun

Neptun

Aktif Üye

• Banned
  • 358 İleti

Yazma tarihi: 14 April 2010 - 11:25 PM

Unetbootin ile Usb flash diske yazmışsındır sanırım.

Kurulumu nasıl yaptığını bi anlatabilirmisin?

Mesela Mint 8 kurduğun bölümü ne olarak biçimlendirdin? Fat 32 mi, NTFS mi ? Ext4 mü? Mint 8 kurulumunda kurmak istediğin bölümi Ext4 olarak belirtip bağlama noktası olarakda / seçmelisin. bir çok kullanıcı hatayı orda yapıyor. Yani Linux kurulumunu Windows kurulumuna benzetip Linux kuracağı bölümü Fat32 veya NTFS olarak belirtiyor. NTfs ve Fat32 Windowsun dosya sistemleridir. Linuxun dosya sistemi ise Ext4 tür. Yani kurulumda Ext4 olarak belirteceksin. ve bağlama noktası olarakda / seçeceksin. böyle kurdunmu bi sorun olmaması lazım.

Media Not found hatasını aldığına göre şundan şüphelendim. Linux Mint 8 i Sd kart ve ya usb flash diskemi kurdun? Ki tahminime göre böyle bir durumda böyle bir hata alınabilinir

Dediğim gibi Kurulumu nasıl yaptığını anlatırsan daha detaylı yardımcı olabilirim. birde Mint 8 açılışında aldığın hatalarıda yazarsan daha iyi olur.

Eğer siyah ekrana geliyorsan ve yazı yazmak için kürsor yanıp sönüyorsa "startx" yazmayı denermisin?

Benim kullandığım Kde masaüstü sizin indirdiğiniz ise Gnome masaüstü arada hiç bir fark yok. sadece kullanılan masaüstü değişik. buda pek bi anlam ifade etmiyor. hatta sizin indirdiğiniz Gnome sürümlü Mint 8 Kde den daha hızlıdır.

Birde Bilgisayarınızın özelliklerini yazarsanız belki Farklı fikirler verebilir.
  • 0
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen