WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(25 Mart 2019) sanliwebstudio, üye haritasına ekleme yapti.
100
(22 Kasım 2018) Mstf46, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1

Resim
- - - - -

Realtek Rtl8187l & Ralink Rt73

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 60 yanıt gönderildi

#1 EuphoriA

EuphoriA

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 4 İleti
  • Nereden: Antalya

Yazma tarihi: 10 March 2008 - 03:38 AM

Arkadaşlar Merhaba,

Forumu bir süredir okuyucu olarak takip ediyorum. Bu ilk mesajım olacak :rolleyes: Atheros ve Broadcom çipsetlerinin oldukça tutulduğu günümüzde Realtek ve Ralink' in başlıkta yazdığım çipsetleri ( ve bu çipsetleri kullanan iki cihaz )hakkında bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım.

Resmi ekleyen

REALTEK 8187L & Alfa Networks AWUS036H 500mW

Realtek ismini duyunca çoğu arkadaşım dudak bükeceğini biliyorum :rolleyes: Özellikle birçok anakartta kullanılan onboard realtek ses çipleriyle çoğumuz uğraşmışızdır ( sonunda uğraşmayı bırakıp Creative Ses kartı satın almışızdır. ) Konu Wireless Lan olduğunda Realtek çipset ilk karşıma çıktığında Atheros, Broadcom gibi markaları düşünüp şüpheyle yaklaşmıştım. Kullandıkça fikirlerim oldukça değişti.

RTL8187L' yi Alfa AWUS036H 500mW ile deneme fırsatım oldu. Muhtemelen çoğu arkadaşın gözüne Realtek veya Alfa' dan çok 500mW ibaresi takılmıştır :rolleyes: Peki nedir RTL8187L' yi bu kadar değerli yapan? Kismet, Aircrack, Airoscript, Backtrack, Monitoring, Injection gibi kelimelere aşina olan arkadaşlar bu yazılımları veya özellikleri destekleyen cihazları bulmanın, bulunsada handikaplarıyla başetmenin ne kadar zor olduğunu bilirler.

Windows ve Linux altında çalışan monitoring, injection yeteneği olan USB adaptör sayısı bir süre öncesine kadar çok azdı. Olanlarıda çalıştırabilmek için ortalama sayılabilecek Linux bilgisine ihtiyaç vardı. PCMCIA, Mini-PCI alternatifler olmasına rağmen USB cihazların isimleri herzaman gündemde oldu. Peki neden?

- Montaj - kullanım kolaylığı. PCMCIA, Mini-PCI adaptörler bir anlamda Notebook' lara mahkum kaldı. ( PCMCIA => PCI, Mini-PCI => PCI ceviricilerin kullanılması gibi istisnai durumlar haricinde. ) Aynı durum PCI adaptörlerin Desktop sistemlere mahkum olması şeklinde gerçekleşti. Oysa 8-9 senelik eski sayılabilecek Desktop ve Notebook sistemlerde bile en kötü ihtimalle USB 1.1 port bulunmaktaydı. USB adaptörün sökülüp takılması ve değişik sistemlerde kullanılması oldukça basitti.

- Cihazı veya anteni konumlandırma avantajı. 5 metre USB ara uzatma kablosuyla USB adaptörü pencere, balkon, çatıya konumlandırabilirken PCI, PCMCIA, Mini-PCI kartlar bilgisayar dahilinde çalıştığı için problem oluşturuyordu. Ya bilgisayarı-laptopu kucaklayıp sinyalin uygun olacağı bölgeye gidilmesi gerekiyordu ya da -varsa- konnektör, anten arakablosu ile anten uygun yere konumlandırılıyordu ( LMR400 veya LMR240 gibi kaliteli kablolar kullanılmadığı sürece uzun anten ara kablolarının yüksek sinyal kaybı anlamına geldiğini hepimiz biliyoruz ). Reflektör uygulamalarında USB adaptörlerin avantajlarını hepimiz az çok biliyoruz :) Son zamanlarda anten konnektörü bulunduran USB adaptörlerlede oldukça sık karşılaşmaya başladık.

Konuyu "USB adaptörler diğer bağlantı birimlerine göre üstündür" şekline getirmek amacında değilim. Sadece USB adaptörde diretenlerin mantığını az çok anlatmaya çalıştım.

Böyle bir ortamda Alfa Networks isimli Tayvanlı bir firma AWUS036H USB modelini çıkardı. İlk göze çarpan özellik RP-SMA anten çıkışı olması ve 500mW gibi hatrı sayılır bir RF gücüne sahip olmasıydı. Ürün üzerinde bulunan Realtek RTL8187L çipsetinin Linux driverları üzerinde birkaç patch işlemi yapıldığında Monitoring, Injection gibi yeteneklere sahip oluyordu.

Resmi ekleyen

Yurtdışı forumları takip eden arkadaşlar bilirler ürün kısa süre içerisinde adından oldukça bahsettirdi. Kullanıcı sayısı artınca RTL8187L ( ve RT73 ) için driver, özel paketler ve ayarları içeren linux paketleri hazırlandı. Linux bilmeyenler veya kurmak istemeyenler için Windows altında VMware ile sanal olarak çalışan Linux imaj dosyaları hazırlandı.

ftp://vmware.aircrack-ng.org/
ftp://vmware.aircrack-ng.org/vmware-aircrack-ng-v3.7z

Yazının bu kısmına kadar oldukça -dı -du ile geçen cümle kurup kafa şişirdim :rolleyes: Bunları yazmamın amacı konu hakkında pek fikri olmayan arkadaşlar için USB adaptörün tercih sebebleri ve RTL8187L' nin neden tercih edildiği hakkında bilgi vermek.

Kısaca RTL8187L çipi taşıyan USB adaptör edindiğinizde Monitoring, Injection özelliklerini kullanabilirsiniz. İşin en güzel tarafı bu özellikleri VMWare sayesinden Windows altında herhangi bir Linux kurulumu gerektirmeden veya Live CD ile boot etme zorunluluğu olmadan yapılabiliyor olması. Aşağıdaki görüntüler Windows Vista altında alındı ;

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Konunun Alfa AWUS036H ayağında ise daha önce bahsettiğim gibi cihazın 500mW RF gücüne sahip olması RP-SMA anten konnektörü olması oldukça büyük avantajlar. Cihaz ile yaptığım denemelerde uygun yere konumlandırılmış iyi bir anten ile üzerinde yazan 500mW RF gücünün hakkını sonuna kadar verdiğini gördüm. Windows altında istasyon seçme, sinyal gücünü yanlış gösterme gibi problemler vardı. Realtek son driver paketi ile bu problemleri giderdi.

Kısaca wardriving yaparken kullanacağım kullanışlı bir USB adaptörüm olsun, anten çıkışı ve yüksek RF gücü olsun, windows altında dolaylı yollardan olsada :) çeşitli programları çalıştırsın monitoring, injection yeteneği olsun diyorsanız Alfa AWUS036H veya benzer özellikli bir USB adaptörü tavsiye edebilirim.

============================================================================

Resmi ekleyen

Ralink RT73 & Edimax USB EW-7318USG

Ralink RT73 Türkiye' de bulunan birçok cihazın içerisinde bulunan çipset. Bunlardan en ünlüsü Edimax' ın anten konnektörlü olan USB EW-7318USG modeli. RT73 çipseti ile RTL8187L birçok özellik bakımından benzer. Yukarıda RTL8187L' nin Linux altında ve VMWare sayesinde Windows altında oldukça kullanışlı olduğundan bahsetmiştim. Aynı özellikler RT73 çipseti taşıyan USB adaptörler içinde geçerli. İnternette VMware altında bazen Linux tarafından görülemediği konusunda şikayetler mevcut. Yukarıda verdiğim aircrack ftp adresinde bu konu ile ilgili transrt73.zip isimli bir dosya mevcut. Henüz deneme fırsatım olmadı. İlgilenen arakadaşlar araştırabilirler. Kısaca RT73 çipset taşıyan USB adaptörlerde oldukça kullanışlı.

Edimax USB EW-7318USG hakkında birçok inceleme yapıldı. Cihaz hakkında herhangi bir inceleme yazısı yazamama gerek yok sanırım. Yalnız bu cihaz ile yaptığım denemelerde hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim.

Cihaz yanılmıyorsam üzerindeki standart anten ile birlikte 100mW gücünde. Üzerindeki anteni çıkartıp D-Link' in 15dbi gücünde omni antenini bağladığımda bulunan kaynak sayısı tatmin edici değildi. Sinyal seviyeleri iyi olmasına rağmen bazı istasyonlar ile bağlantı problemi gösterdi. Bunun üzerine EW-7318USG' ye Edimax SB-220g 500mW Booster + D-Link 15dbi anten bağlayıp ikinci bir deneme yaptım. Yine çeşitli stabilite sorunları vardı.

AWUS036 kullanmam sebebiyle denemelere objektif bakamadığımı düşünüp internette bulunan EW-7318USG incelemelerini tekrar gözden geçirmeye karar verdim. Küçük bir ayrıntı gözüme takıldı ;

Resmi ekleyen

Wi-Fİ cihazların radyo ünitelerinin üzerinde bilindiği gibi metal muhafaza bulunuyor. EW-7318USG' nin radyo ünitesi açıkta <_< İncelemede çıkartılmıştır diye düşünüp elimdeki USB adaptörün içini açtığımda aynı manzara ile karşılaştım.

Daha önce RT73 çipseti taşıyan Linksys WUSB54G ve Asus WL-167g kullanma fırsatım olmuştu. Hatta WUSB54G' ye SMA konnektör takmıştım WL-167g' de reflektör kullandım. İki adaptörde yapılan değişikliklere olumlu tepki verip sinyal seviyeleri iyileşmişti. Herhangi bir stabilite problemleri olmadı. EW-7318USG' nin 500mW booster ve 15dbi anten ile gösterdiği performans oldukça garip.

Sonuçta RT73 çipsetli USB adaptörler bir parça uğraşıldığında windows altında oldukça faydalı özelliklere kavuşabiliyor :)

Umarım yazdıklarımla konuyla ilgilenen arkadaşlara faydalı olabilmişimdir. Yanlış, hata, eksik varsa bildirirseniz sevinirim.

İyi Çalışmalar,
  • 0
EQUIPMENT ;

Alfa AWUS036H 500mW // WRT54G V2.2 [email protected] 250mW RF // Edimax USB EW-7318USG // Asus WL-520G
D-Link ANT24-0700 // ANT24-1400 // ANT24-1500
Edimax SB-2200g 500mW Booster

OPERATED BY SYSTEM 3

#2 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 10 March 2008 - 12:06 PM

Selam,

Wardriving bölümümüzde ilk mesaj sizden geldi. Tesekkürler.
Gercekten cok güzel bir cihaza benziyor, az önce eBay'de baktim, Almanyada 50€'ya alabiliyorsun, yani gayet uygun bir fiyat.

Siz bu cihazi Türkiyede nereden aldiniz?

Yaziniza gelince, güzel bir yazi olmus, bu cihazin Linux altinda calismasida cok güzel, anten takila bilme özelligi daha bir ayri güzel, cihazi acmaya gerek kalmadan uygun konektör ile antenlerimizi takabiliriz.

Internet bu cihaz üzerinde bir kac inceleme daha gördüm, onlarida en kisa zamanda Almancadan -> Türkceye cevirmeye calisacagim.

• 0

#3 EuphoriA

EuphoriA

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 4 İleti
  • Nereden: Antalya

Yazma tarihi: 10 March 2008 - 12:37 PM

Merhaba,

Cihazı başka bir forumdan ikinci el olarak satın aldım. Aslında ikinci el sayılmazdı paketi nredeyse ilk ben açtım. Kutusunun üzerine Data-Alliance' ın etiketi vardı. Merak edip sitelerine gittiğimde http://www.data-alliance.net Türkiye' ye gönderi yaptıklarını gördüm. Fiyatı 57$ civarında. Kargoyla birlikte sanırım 100€ luk gümrük limitinin altında kalıyor.
  • 0
EQUIPMENT ;

Alfa AWUS036H 500mW // WRT54G V2.2 [email protected] 250mW RF // Edimax USB EW-7318USG // Asus WL-520G
D-Link ANT24-0700 // ANT24-1400 // ANT24-1500
Edimax SB-2200g 500mW Booster

OPERATED BY SYSTEM 3

#4 ugurburak

ugurburak

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 559 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 15 March 2008 - 12:17 PM

güzel çalısma saol
  • 0

Özel bir üniversite yazılım mühendisliği bölümü.  

In memory of "Engineer  by VBM"

Inspired by true story

#5 Ergin

Ergin

Katılımcı Üye

• Yeni Üye
  • 36 İleti

Yazma tarihi: 02 May 2008 - 11:27 PM

Bu Faydalı Bilgiler İçin Teşekkürler.
Edimax'ın EW-7318 Ug Sma konnektörü olmayan modelini kullanıyorum.
üzerinde RT257 bir chıpset bulunuyor

Bu chıpset için aircrack destek verebilecek windows ortamında faydalanabileceğimiz bir wi-fi patch driver varmı
  • 0

#6 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,118 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 04 June 2008 - 08:04 AM

Alın size programda benden :D
Vmware, bilgisayarınız üzerinde bir kaç işletim sistemini aynı anda kullanabilmenizi sağlayan en popüler programlardan biridir. Örneğin, bilgisayarınızda vista kurulu ve pardus yada linux kurmak istiyorsunuz. işte bu programla bunu yapabilirsiniz. Yada xp kurup vistada çalışmayan program,oyun vs. çalıştırabilirsiniz..

http://rapidshare.co...n.6.0.part1.rar
http://rapidshare.co...n.6.0.part2.rar
http://rapidshare.co...n.6.0.part3.rar

ben şu linkteki( ftp://vmware.aircrack-ng.org/vmware-aircrack-ng-v3.7z )dosyayo indirip winrarla çokardom sonrada wmware ile "open existing VM or team" tuşuna basıp "aircrack.vmx" adlı dosyayı gösterdim gayet güzel çalışıyor...wmware 5 ile denemeyin yanlış konfigürasyon dosyası diyip hata veriyor.o yuzden versiyon 6 yı kullanmak şart... :D
  • 0

#7 spoon1

spoon1

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 770 İleti

Yazma tarihi: 30 June 2008 - 04:17 PM

ben bu alfayı gücünden dolayı beğendim siteden kredi kartyla sipariş wersem bana ne kadara gelir kargo dahil fiyatı ?
bide deneme yaptıysan nekadar mesafeden baglanılabilyor bu aletle ve d link gbi yukseltilebiliyormu?
  • 0

#8 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı

Yazma tarihi: 30 June 2008 - 04:30 PM

500mW yeterde artar bile.Sanmiyorum daha yükseltilecegini. Sehir icinde 100mW geckin kullanmak saglikli degildir, hem kendinize hemde cevreye zararli. Ayni zamanda yasaktir
  • 0

#9 spoon1

spoon1

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 770 İleti

Yazma tarihi: 01 July 2008 - 12:43 PM

500mW yeterde artar bile.Sanmiyorum daha yükseltilecegini. Sehir icinde 100mW geckin kullanmak saglikli degildir, hem kendinize hemde cevreye zararli. Ayni zamanda yasaktir

gökhan verdigin bilgiler için t?kkürler
bu arada bende arkadasin verdigi siteden ödeme yaptim siparis verdim Turkiye ye de gönderim varmis
  • 0

#10 spoon1

spoon1

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 770 İleti

Yazma tarihi: 16 July 2008 - 08:29 PM

cihaz elime ulaştı çok küçük beklediğimdne resimde büyük gözüküyor ama yaptığı şi büyük 2dbi lik antenle bile süper çekimi war 16 dbi lik dink le baglandığım yere bunun orjinal antniyle bglanabildm evin içinden :Dyanlız çok kuvvetli saglık açısından bi daha çalıştrmadım satıcam zaten :D booster alcam
  • 0