WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1

Resim
- - - - -

Amos Sektör Anteni 12dbi

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 19 yanıt gönderildi

#1 Alex1024

Alex1024

V.I.P.

• V.I.P.
  • 206 İleti
  • Nereden: İzmir
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 01:16 AM

Merhaba Arkadaşlar,
Geçen haftalarda mesh projesi gibi bazı fikirlerim vardı, fakat uygun cihazların (Linksys WRT54GL, Mikrotik/Alix gibi boardlar) ve de uygun Antenlerin ülkemizde pahalı olması yada zor bulunması nedeniyle bu projenin Türkiye'de uygulanabilirliği çok düşük ihtimal gibi göründü bana. Fakat ben yinede konuyla ilgili araştırmaya devam ediyorum. Son haftalarda Antenlerle işe başladım. Sırasıyla 12dbi Dlink-1200 anten, 14dbi Panel anten, PCB üzerinde Double biquad anten, ve en son olarak Amos 12 dbi sektör anteni yaptım. Yaptığım Dlink Antenin resimlerini daha önce ilgili konuda paylaşmıştım. 14 dbi Panel ve PCB Double Biquad anteni ise verimli bulmadığımdan Amos anteni ile kıyaslama açısından sadece resimlerini koyuyorum:

14 dbi panel anten:
Resmi ekleyen
Yandan:
Resmi ekleyen

PCB Double Biquad anten:
Resmi ekleyen
Yandan:
Resmi ekleyen

Evet şimdi gelelim Amos antenimize:

Amos Antenin Özellikleri
Amos anteni Dragoslav Dobričić, YU1AW tarafından tasarlanmıştır. 120 Derece yatay ve 15 derece düşey açısı vardır.

Amos antenin yatay ışınımı:
Resmi ekleyen

Düşey ışınım:
Resmi ekleyen

3 Boyutlu animasyon:
Resmi ekleyen

Antenin Yapımı
Önce 2 tane 292.4mm uzunluğundaki 2mm lik bakır teli aşağıdaki şablon yardımıyla aynen milimetrik hata olmadan büküyoruz. (Telin daha önce düzgün olduğundan emin olunuz)
Resmi ekleyen
Bükme işleminden sonra aşağıdaki gibi görünmeli:
Resmi ekleyen

Reflektör olarak Alüminyum, PCB gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Boyutu 455x62mm olarak alınız. Şablondaki delikleri deldikten sonra, 10mm lik vida mesafe ayıracı (adı neydi bu parçanın?) ve kablo bağlayıcı yardımıyla büktüğümüz telleri reflektöre sabitliyoruz:
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen

Sabitleme işleminden sonra telin aynı hizada olup olmadığını kontrol ediniz, gerekirse düzeltiniz. 2 tel arası mesafe 4mm olmalıdır.
Resmi ekleyen

Evet şimdi antenin en zor kısmına geldik. Anten 200 ohmluk bir dirence sahip olduğundan 50 ohma uydurmamız gerekiyor, yani 4/1 empedans uyumu sağlamamız lazım. Bunun için "Balun" yapılır. Kısaca balunu, kısa bir kabloyu büküp, şaseyi çıkış kablosuyla (yada N şaseye) lehimleme, ve kablonun bakır uçları da şekildeki gibi antenin 2 teline lehimlememiz gerekiyor:
Resmi ekleyen

Balun yapımında kullanılan bu kablo parçasının uzunluğu milimetrik olarak tutturmak önemlidir. Bu uzunluk kullanılan kabloya göre değişiyor. Ben RG58 kablo kullandığım için 40,6mm olarak aldım. Uzunluk derken şase kesitinden diğer ucunun şase kesitine kadar, yani uçtan uçtan almıyoruz. Kablo uzunluğunu hesaplamak için formül:

L= (150*Vf)/2437
Vf değerini http://en.wikipedia....i/Coaxial_cable adresindeki tablodan alıyoruz. Hangi kablo kullanıyorsanız onun Vf değerini alınız.
2437 değeri de tabiki wireless frekansımızdır. (6. kanal ortası olduğu için onun frekansı alınmıştır)

Örneğin ben RG58 kullandım. Vf=0.66 aldım tablodan:
L=(150*0.66)/2437 = 40,6mm

Kablo uzunluğu derken şase kesitinden şase kesitine kadar demiştim. Bakır telin açık ucunu hesaba katmadım, yani kabloyu önce biraz daha uzun kesin, sonra uygun uzunluğa kadar açın. Bakır teli sadece lehimlemek için yeterli kadar kısa tutmamız gerekiyor.

Balunu da çıkış kablosuyla veya N-şaseye lehimledikten sonra silikon tabancasıyla uçlarına silikon sürünüz. (Nemden korumak amacıyla). Ayrıca anteni bütünüyle Vernik ile kaplamanızı (iletken olmayan bir vernik) öneririm. Antenin bitmiş hali:

Resmi ekleyen
Resmi ekleyen

Netstumbler bende sabit olarak çalışmadığından (bazen AP yok bazen var diyor) inssider programı kullandım. Bende S-link 9dbi panel anten mevcut (Tp-link 9 dbi panel ile aynısıdır), onunla da karşılaştırma yaptım. Fakat yaptığım test aslında tam uygun değil, çünkü deniz kenarında karşı tarafa doğru tutarak test yaptım (~1km), yani yakın mesafe sayılmaz. Fakat yinede <10dbi lik anten kullandığımdan karşı taraftaki birkaç AP yi görmesi lazım. Yakın mesafe testleri de önümüzdeki günlerde koyacağım, sadece fikir vermesi açısından uzak mesafe testini koyuyorum.

inSSIDer testi:

S-link 9dbi panel:
Resmi ekleyen

PCB DBiquad:
Resmi ekleyen

14 dbi panel (el yapımı):
Resmi ekleyen

Amos antenimiz:
Resmi ekleyen

Test aşamasında bütün antenleri hemen hemen oynatmadan aynı tarafa tuttum. Yani bütün antenler aynı yöne bakıyordu yaklaşık olarak tabiki. Amos antenimiz de 66 AP buldu bulmasına, ama dikkatlice incelerseniz bulduğu AP lerin çekim gücü diğer antenlere kıyasla çok daha iyidir. Şimdi her anten kendi açılarından dolayı tabiki birebir aynı AP leri görmüyordur. Ama hepsinin gördüğü 1-2 AP den de Amos anteni en güçlü sinyali almış. (uydunet benimki bu arada, karışıklık olmasın :( )

Sunum sonu, sorularınız? :(

Konu Alex1024 tarafından 24 August 2010 - 01:44 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 dereli67

dereli67

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 723 İleti
  • Nereden: Zonguldak
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 03:45 AM

Merhaba Alex, yaptıgın antenler arasında kıyaslama yapabılır mısın..

• 0
Karanlık Aydınlıktan, Yalan Doğrudan Kaçar.
Güneş Yalnız da Olsa Etrafa Işık Saçar. Üzülme..!
Doğruların Kaderidir Yalnızlık...
Kargalar Sürü ile Kartallar Yalnız Uçar......

#3 Alex1024

Alex1024

V.I.P.

• V.I.P.
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 09:43 AM

Merhaba Alex, yaptıgın antenler arasında kıyaslama yapabılır mısın..

PCB Double biquad anten biraz zayıf, sitelerde değişik dbi değerleri verildiğinden kaç dbi olduğunu bilmiyorum. Ama testlerde Slink 9 dbi (mini) panel antenim daha iyi. Gerçi PCB Dbiquad anten arkadan gelen sinyalleri daha iyi kesiyor (uydunet arkada kalıyor, zayıf görünüyor biquadta), ama genel olarak da zayıf yakalıyor sinyalleri. Biquadı Slink anteni ile arka balkonda (yani yakın apartmanlarda) denemiştim. Ve 23 liraya aldığım slink anteni kesinlikle daha iyiydi. Zamanında Slink antenim yok iken, kendim telden biquad yapmıştım ama testleri kaydetmemiştim. Ama o bile daha iyiydi gibime geliyor. Yani DBiquad anteni 7dbi gibi yapmışım geliyor bana. Yakın mesafeler için ve ev içi kullanılabilir.
14 dbi panel anteni de sadece arada bir iyi bir AP yi buluyor, sadece bir polarizasyondakileri mi iyi yakalıyor anlayamadım (döndürneyi denedim farketmediydi), yani onuda verimsiz buldum. Ama normalde iki taraflı link olarak denemekte lazım. Amos anteni genel olarak iyi, fakat çok yakından çekmeyebilir, çünkü düşey açısı çok dar (15 derece), apartmana wireless dağıtımı için biraz uzakta olması lazım yani (<40m). Ama uzağa doğru gidince iyi sinyal yakalıyor.
Yani antenleri amacına göre kullanmak lazım, şu bu anten daha iyi diyemeyiz herzaman, amacımıza göre daha iyi diyebiliriz sadece. Ki benim durumda amos anteni iyiydi. Amos anteni bir sektör antenidir ve bu işi de iyi yapıyor bence. Yani geniş yerlere wireless yayın yapmak istiyorsam, 2 amos anteni arka arkaya yerleştirip (splitter ile birleştiririm), üstüne de 8 dbi lik omni takarım (amos ile ayrı bir besleme). Uzak noktadan noktaya linkler için de uygun gibi, ama bunu denemem lazım daha. İzmirden deneme yapmak için gönüllü arıyorum :(

Yapım maliyeti açısından ve yapım kolaylığı açısından bence amos daha ucuz ve kolaydır (atölye var işyerimde o açıdan matkap vb. işler kolay bana göre).
  • 0

#4 Asil35

Asil35

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 78 İleti
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 12:22 PM

Güzel çalışmalar elinize sağlık

amos için uygun alüminyum sacı nerden kestirebiliriz? gıda çarşısında varmıdır

buda 18 dbi amos elimde adam gibi alıcı olursa en kısa zamanda denicem :(

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen
  • 0

#5 Alex1024

Alex1024

V.I.P.

• V.I.P.
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 01:36 PM

Güzel çalışmalar elinize sağlık

amos için uygun alüminyum sacı nerden kestirebiliriz? gıda çarşısında varmıdır

buda 18 dbi amos elimde adam gibi alıcı olursa en kısa zamanda denicem :(

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

İşyerimde vardı, nasılsa burayada uygun bir anten yapacağım :( Ama bir yerde bulursan haber ver.
Senin gösterdiğin resimdeki 9 elemanlı amos anteni, ben ilk önce 15 dbi lik 7 elemanlı yapmayı düşünüyorum. Şuanda uygun kıvırma parçası yapıyorum. Teli bir çırpıda kıvırayım diye :D
  • 0

#6 Alex1024

Alex1024

V.I.P.

• V.I.P.
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 02:01 PM

Bu arada, yazıda yazmayı unuttuğum bir kısım vardı:

Amos anteni düşey yerine yatay kullandığımızda uzak linkler için daha uygun oluyor, ozaman dar açısı nedeniyle çevredeki AP lerden etkilenmez. Ama bunun için 7 elemanlı yada 9 elemanlı amos anteni daha uygun olur diye düşünüyorum, çünkü eleman sayısı arttıkça açısı da daralıyor. Bu amos antenleri yagi antenlerine göre daha dar açılı olabiliyor. (Burada yapılan 5 elemanlı amos hariç sanırım)

Konu Alex1024 tarafından 24 August 2010 - 02:02 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#7 Gökhan

Gökhan

captain

• Yönetici
  • 5,180 İleti
  • Nereden: Yurt Dışı

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 02:16 PM

Alex, güzel bir konu olmus. Antende güzel duruyor. ellerine saglik.

keske karsi taraftan ayni antenlere sahip kisiler olsada hepsini karsilastirabilsek, cok güzel olurdu.

amos antenin yapimi digerlerine göre daha basit görünüyor. Calismalarinda basarilar dilerim.
  • 0

#8 Alex1024

Alex1024

V.I.P.

• V.I.P.
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 02:21 PM

Alex, güzel bir konu olmus. Antende güzel duruyor. ellerine saglik.

keske karsi taraftan ayni antenlere sahip kisiler olsada hepsini karsilastirabilsek, cok güzel olurdu.

amos antenin yapimi digerlerine göre daha basit görünüyor. Calismalarinda basarilar dilerim.

Bende bir iki tane daha yapmayı düşünüyorum. Belki netbook ile karşıdan denerim.
Bu arada TP-Link WR741ND deneyen oldumu? Bayağı ucuz, OpenWRT ve DD-WRT de yüklenebiliyor. El yapımı uygun anten ile 100 liranın altında kalır masraf. Mesh için uygunmu bilmiyorum, alıp deneyeceğim sanırım. WRT54GL bunun 3 katına satılıyor.
  • 0

#9 cesurlu16

cesurlu16

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 356 İleti
  • Nereden: Şanlıurfa

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 07:08 PM

Bende bir iki tane daha yapmayı düşünüyorum. Belki netbook ile karşıdan denerim.
Bu arada TP-Link WR741ND deneyen oldumu? Bayağı ucuz, OpenWRT ve DD-WRT de yüklenebiliyor. El yapımı uygun anten ile 100 liranın altında kalır masraf. Mesh için uygunmu bilmiyorum, alıp deneyeceğim sanırım. WRT54GL bunun 3 katına satılıyor.

kardeş wr941nd de denedim sonuç hüsran makinenin olan özelliğini de götürdü QSS çalışmıyordu 54mbps den yükseğe çıkamıyordu n modu gidiyor sinyal arttırımı yapılmıyordu makineyi bayağı bi değiştirdi ve yüklenen DD-WRT bellenimi SİLİNMİYOR eski bellenime dönülmüyor dikkatli olmak lazım wr741nd de ne olur bilemem ama ben makinamı garantiye gönderdim adamlar birebir sıfırını yolladılar
  • 0

#10 Alex1024

Alex1024

V.I.P.

• V.I.P.
  • 206 İleti

Yazma tarihi: 24 August 2010 - 07:51 PM

kardeş wr941nd de denedim sonuç hüsran makinenin olan özelliğini de götürdü QSS çalışmıyordu 54mbps den yükseğe çıkamıyordu n modu gidiyor sinyal arttırımı yapılmıyordu makineyi bayağı bi değiştirdi ve yüklenen DD-WRT bellenimi SİLİNMİYOR eski bellenime dönülmüyor dikkatli olmak lazım wr741nd de ne olur bilemem ama ben makinamı garantiye gönderdim adamlar birebir sıfırını yolladılar

N özelliği zaten beni pek ilgilendirmiyor. Mesh özelliğini denemek istiyorum, orada zaten 54mbps kullanılıyor. Gerçi N olsa daha güzel olurdu. Peki DD-WRT den sürümü yükseltme imkanı da mı yok acaba yeni sürümü çıktığında?
  • 0