WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1

Resim
- - - - -

Linksys Wrt54g Serisi Ile İnternet Kontrollü Anahtar

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 26 yanıt gönderildi

#1 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,116 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 30 September 2010 - 01:35 AM

Merhaba Wifi-Turk takpçileri yine bir WRT54G modifikasyonu ile karşınızdayız.
Bu modifikasyonumuzda GPIO pinleri sayesinde elektronik anahtar yapımını anlatmaya çalışacağız.
Bu proje ile evinizin lambalarını internet üzerinden kontrol edebilir(belli saatlerde açıp hırsız caydırmak için veya benim gibi üşengeç birisi iseniz yattığınız yerden evinizin lambalarını kapatabilirsiniz.), garaj kapınızı açabilir, bağ sulaması vs. yapabilirsiniz.Kısacası sizin hayal gücünüze kalmış.

DİKKAT:

warning_electricity_2.JPG

ELEKTRONİKTEN VE ELEKTRİKTEN ANLAMAYANLARIN UĞRAŞMASI TEHLİKELİDİR.BAŞINIZA GELEBİLECEK HER TÜRLÜ KAZADAN BEN VEYA WIFI-TURK.COM SORUMLU TUTULAMAZ.

Ayrıca modifikasyon işleminin cihazı garantidışı bırakacağını aklınızdan çıkarmayın.
Öncelikle sizlere hazırlayacağımız devrenin elamanlarından ve GPIO pinlerinden bahsetmek istiyorum.

GPIO

Dış dünyadan (diğer donanımlardan) en kolay iletişim kurulabilecek port GPIO(General Purpose Input Output) dur. GPIO adında anlaşıldığı gibi hem input hem de output olarak kullanılabilmekte. Bu portlar digital oldugu için voltaj seviyesi önem arz etmekte, WRT54G üzerinde bütün GPIOlar 3,3v. Lakin farklı markalarda bu 5v olabiliyor. Yani 0v da logic olarak 0 (False), 3.3v da ise 1( True).Biz bu projemizde output GPIO larını kullanacağız.WRT54G üzerindeki GPIO tipleri ise şöyle:

Pin GPIO Tipi Router üzerindeki isim

GPIO 0 Output WLAN LED
GPIO 1 Output POWER LED
GPIO 2 Output WHITE LED
GPIO 3 Output AMBER LED
GPIO 4 Input FRONT BUTTON
GPIO 5 Output ADM_EEDI
GPIO 6 Input Reset button
GPIO 7 Output DMZ LED

TRİYAKLAR

Triyaklar, güç elektroniğinde çift yönlü olarak, anahtarlama ve dimmer uygulamalarında kullanılırlar. Gate girişine uygun gerilim uygulandığında iletime geçerler. Gerilim kesilince yalıtkan olurlar. Aynı durum giriş çıkış noktaları arasındaki voltaj seviyesi 0 a düştüğünde de gerçekleşir.Ben devrede TIC226D kullandım ve bu triyağın datasheetine bakarsanız 400v a kadar olan alternatif akımı kontrol edebildiği yazıyor.

Biz bu ikisini bir kenara bırakıp, hem triyağımızı istediğimiz zaman devreye alan hem de şehir şebekesinin 0 Volt seviyesinden geçtiğinde triyağı tekrar iletime sokan optik triyak sürücüsü MOC3020 yi elimize alalım. MOC3020, 6 bacaklı bir entegre devre. 3. ve 5. bacaklarına herhangi bir bağlantı yapmıyorsunuz, onlar boşta. 1. ve 2. bacaklar arasında, entegrenin içinde bir infrared (kızılötesi) L.E.D. (Lightning Emitter Diod) bulunmaktadır. T.V kumandalarının ön tarafında bulunan infra diyotun kardeşidir. 4. ve 6. bacaklar arasında ise opto-diyak emrinize amade olarak bekliyor. Opto-diyak, siz 1. ve 2. bacaklar arasında gerilim uygulayarak aktif hale getirdiğiniz infrared L.E.D. ile iletime geçer. Şehir şebekesinin alternans değişimlerinde ise triyağımızı sürer. 1-2 arasında gerilim uyguladığınız sürece bu işlem gerçekleşir.
MOC3020 nin bacak numaralarını belirlemek için entegrenin üstünde bulunan yuvarlak oyuğa bakmanız yeterli. Oyuğun bulundu yerden itibaren saat yönünün tersine doğru bacakları 1 den başlayarak numaralandırabilirsiniz.
DİKKAT: MOC3020 yi triyak olmadan bir yüke bağlayıp, çalıştırmaya kalkmayın; bozulur.

MOC3020, lojik elemanlar gibi düşük voltajlarda çalışan malzemeler ile yüksek gerilim arasında izolasyon da sağlar. MOC3020 nin bilgilerine baktığımızda; 7500 V AC gerilime kadar izolasyon sağladığını görüyoruz. Tabii 400 V tepe değer sınırı var. Yani 400 V üzerine çıkıldığında malzeme zaten bozulacaktır. Fakat entegrenin diğer bacaklarına bu gerilimin ulaşabilmesi için 7500 V değeri gerekmektedirKısacası merak etmeyin WRT54G niz güvende :)

Ayrıca triyak ile soğutucu olmadan 100w kadar lamba, ısıtıcı vb. gibi yüklerin kontrol edilebilir, soğutucu ile 10A (2300W) e kadar kontrol yapabilirsiniz.Projeyi 3-4 saat kadar kesintisiz ve toplamda 1 hafta çalıştırdım ve bir sorunla karşılaşmadığımıda belirteyim.

Şimdi isterseniz yapım aşamalarına geçelim.
Gerekenler:
1-TIC226D veya benzeri triyak(Ben işimi sağlama aldım ve 400v triyak aldım siz de minmum 400vlık triyak alınız)Projenin orjinalinde TIC225 kullanılmış.
2-MOC 3020
3-SN7407
4-LM7805
5-Havya
6-DD-WRT Yüklü herhangi bir WRT54G modeli(WRT54G v4.0, WRT54GL ve WRT54G v.8.0 da denenmiştir, jffs boş alanı olan ve scriptlerin çalıştığı sürümü sayfa altında bulabilirsiniz.)
7-Devre şeması ve delikli pertinaks(PCB Basmaya gerek görmedim zaten devre oldukça basit)
8-İstenilen renge göre LED
9-10uF 16V veya daha fazla elektrolitik kondansatör ben 220 uf 25V kullandım.

Devre Şeması:

wrt54gtriac.JPG

Yukardaki şema sadece tek kanal için yani tek bir cihaz için kullanılabilir.Ama 2 ve 3. GPIOlara başka triyaklar ve moc3020 bağlarsanız farklı GPIOlarla farklı cihazlar kontrol edebilirsiniz.Yapmanız gereken sadece 2A-2Y, 3A-3Y, 4A-4Y gibi giriş çıkışlarını kullanmak.Peki nerde bu GPIO lar diyenler için 2 tane resim verelim:

gpio2and3largeip3.jpg

gpio4and7largeje5.jpg

İlk prototip

IMAGE_121.jpg

Yukardaki şemanın yapılmış hali ve fotoğraflar

DSC04655.JPG

DSC04656.JPG

DSC04657.JPG

DSC04658.JPG

DSC04659.JPG

DSC04660.JPG

DSC04661.JPG

DSC04662.JPG

DSC04663.JPG

DSC04664.JPG

DSC04665.JPG

DSC04666.JPG

Evet arkadaşlar devremizi de bitirdiğimize göre olayın yazılımsal boyutuna gelebiliriz.
Telnet üzerinden giriş yapıp [email protected] yazısını gördükten sonra
gpio disable 7
komutunu veriyoruz bu komut GPIO yu açar ve sn7407 entegremize sinyal ve voltaj gönderir sn7407 entegremizde moc3020 yi harekete geçirir moc3020mizde triyağımızı iletime geçirir ve kısacası lambamız yanar.
Lambamızı kapatmak içinde
gpio enable 7
yazmamız yeterli.

Anahtarınızı telnet üzerinden değilde bir web arayüzünden kontrol etmeniz için sizler için bir script hazırladık(script normalde fonera için yazılmış fakat biz türkçeleştirip komutları değiştirdik orjinali sayfa altında mevcut)
Kontrol Yazılımı
Router ipnizi girerek panele giriş yapınız
Administration > Management sekmesine gidip jffs2 yi aktif edin
jffs.JPG
Administration > Services sekmesine gidir sshd yi aktif edin.
sshd.JPG
Administration > Commands sekmesine gidip
rmdir /tmp/www; ln -s /jffs/www /tmp
yazıp Save Startup a basınız
command.JPG
WinSCP ile jffs klasörünün içine www isimli bir klasör açın
Açtığınız klasörün(www) içine cgi-bin isimli bir klasör açın
Aşağıdaki dosyaları cgi-bin klasörüne WinSCP ile atın
scp.JPG
Dosya Ekle  Kontrol.zip   1.55K   126 İndirme sayısı

http://router_ip_adresi/user/cgi-bin/index.sh

yolundan anahtarınızı web arayüzü ile açıp kapayabilirsiniz.
wikacaps.png

Dosya Ekle  moc3020.pdf   102.92K   230 İndirme sayısı
Dosya Ekle  sn7407.pdf   657.32K   212 İndirme sayısı
Dosya Ekle  tic226D.pdf   161.67K   447 İndirme sayısı
Dosya Ekle  LM7805.pdf   842.98K   205 İndirme sayısı

WinSCP İndir Daha önce buradaki konuda WinSCP den bahsetmiştik.
Sadece WRT54G V.4.0 veya WRT54GL ile bu bellenimi kullanabilirsiniz.
Dosya Ekle  dd_wrt.v24_mini_generic_12533_.zip   2.9MB   162 İndirme sayısı
Diğer WRT54G modelleri için bakınız.

Yararlanılan kaynaklar:

Triyak Hakkında Kaynak
GPIO Hakkında Kaynak
DD-WRT Kaynak 1
DD-WRT Kaynak 2
İtalyanca Proje Kaynağı

Evet arkadaşlar bir projenin daha sonuna geldik.İlginiz için teşekkür ederiz.İlerleyen günlerde konu ile ilgili bir video ve nasıl DYNDNS gibi siteler aracılığıyla bir domain ile (mesela abdus.dyndns.org) internet üzerinden kontrolü anlatacağım yaklaşan sınavlarım olduğundan vaktim olmuyor.
Konu ile ilgili hertürlü soruyu bu başlık altında sorabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Konu Abdus tarafından 24 October 2010 - 09:15 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,116 İleti

Yazma tarihi: 17 October 2010 - 02:43 PM

GÜNCELLEME 27.10.2010

İlk dizaynı bügün yaptım arkadaşlar pek profosyonel değil ama iş görür (PCB tek kanal için) deneme fırsatım olmadı ilerleyen günlerde denerim deneyecek arkadaşlar yorumlarını esirgemezse sevinirim.Zamanla burası güncellenecek.Aşağıdan dosyaları indirebilirsiniz.
Dosya Ekle  PCB.pdf   11.5K   196 İndirme sayısı
Dosya Ekle  Elemanlar.pdf   25.61K   238 İndirme sayısı

Scriptler, video ve güncellemeler için rezerve.

Konu Abdus tarafından 27 October 2010 - 01:45 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#3 Onur

Onur

Moderatör

• Süper Moderatör
  • 1,790 İleti
  • Nereden: Belirsiz
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 24 October 2010 - 08:39 PM

Ellerine sağlık, sunumu da projenin kendisi kadar güzel olmuş.
Umarım herkese faydalı bir döküman olur.
  • 0

#4 Hasan38

Hasan38

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 159 İleti
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 24 October 2010 - 08:57 PM

Ne zamandır çalışıyordun çok güzel olmuş Abdüş. Teşekkürler.
  • 0

#5 Deniza

Deniza

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 64 İleti
  • Nereden: İzmir
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 24 October 2010 - 08:57 PM

Ellerine sağlık, sunumu da projenin kendisi kadar güzel olmuş.
Umarım herkese faydalı bir döküman olur.

Çok başarılı bir proje olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

Birde Linksys dd-wrt uymlu olanların Ustune Hotspot kurulumunu anlatımı yapabilirseniz sevinirim.
  • 0

#6 dereli67

dereli67

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 723 İleti
  • Nereden: Zonguldak
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 24 October 2010 - 10:41 PM

Teşekkürler Üstad.
  • 0
Karanlık Aydınlıktan, Yalan Doğrudan Kaçar.
Güneş Yalnız da Olsa Etrafa Işık Saçar. Üzülme..!
Doğruların Kaderidir Yalnızlık...
Kargalar Sürü ile Kartallar Yalnız Uçar......

#7 cesurlu16

cesurlu16

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 356 İleti
  • Nereden: Şanlıurfa
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 25 October 2010 - 10:38 AM

kardeş gerçekten güzel çalışma olmuş emeğine sağlık bu wrt54g lerde neler yapılıyormuş böyle :D
  • 0

#8 xsincap

xsincap

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 21 İleti
  • Nereden: Balıkesir
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 26 October 2010 - 06:27 PM

Çok güzel elinize sağlık..
yanlış anlamadıysam modemde kaç tane GPIO varsa okadar anahtarlama yapabiliriz yani Bu modemde 8 tane doğrumudur ?
  • 0

#9 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,116 İleti

Yazma tarihi: 26 October 2010 - 09:57 PM

Merhabalar
Herkese yorumlar için teşekkürker arkadaşlar.
7 adet GPIO olmasına rağmen sadece 3 tanesini kontrol edebiliyoruz çünkü diğer GPIO lar power led wlan led gibi diğer ledler için ayrılmış ve GPIO nun tipinin output olması gerekiyor.
GPIO 2 Output WHITE LED
GPIO 3 Output AMBER LED
GPIO 7 Output DMZ LED
Daha fazla GPIO istiyorsanız buradaki GPIO mod ile 30 tane daha GPIO sahibi olabilirsiniz.
Kolay gelsin.
  • 0

#10 xsincap

xsincap

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 21 İleti
  • Nereden: Balıkesir
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 27 October 2010 - 12:55 PM

Anladım. link i inceliyorum teşekkürler..
  • 0