WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(16 Haziran 2018) rcanr, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(01 Şubat 2018) lazkopat, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
(26 Kasım 2017) Onur, anketine oy verdi.
1
(23 Ağustos 2017) ta8ms, DD-WRT tabanlı routerlarda Linux yazılımların kurulumu içeriğine yorum ekledi.
2
(04 Ağustos 2017) L0rd, anketine oy verdi.
1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
(18 Mayıs 2017) ahmetahmet42, anketine oy verdi.
1
(18 Mayıs 2017) blue32, anketine oy verdi.
1
(12 Nisan 2017) spoon1, anketine oy verdi.
1

Resim
* * * - - 2 Oy Kullanılmış

En GÜÇlÜ Ve El Yapimi En Ucuz Wİfİ Anten

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 18 yanıt gönderildi

#1 Doktor

Doktor

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 68 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 31 December 2010 - 03:11 PM

Arkadaşlar senelerdir wireless cihazlarla uğraşıyorum.Denemediğim anten tipi kalmadı.Hepsinden yaptım.Yagi,omni,grid,çanak,bicuad,panel gibi antenlerin hepsini denedim.Bazılarını sıfır fabrikasyon olanlarını da aldım.High Power cihazlardanda kullandım.Bazıları gibi teorik konuşmuyorum tecrübemle konuşuyorum.Anten seçimi için her zaman grid ve çanak antenleri kullanınız.Hatta şehir içinde bile çanak anten veya grid anten kullanınız.Niye diyorum bunu çünki benim denemediğim anten kalmadı.Diğer antenler(omni) mesela fazla modem görmesine rağmen bağlantıda kopmalara daha çok maruz kalıyor.Çevresel etkenlerden daha fazla etkileniyor.Çanak ve grid antenlerde kopma yaşanmıyor.Çevresel etkenlerden daha az etkileniyor.Özellikle bazı sitelerde 20 db civarı Yagi antenler satılıyor sakın almayın.Hepsi sahte o antenler fabrikasyon gibi görünmesine karşın sahte çin mallarındandır.Bende aldım içini açıp baktığımda gerçeğe uygun üretilmediğini gördüm.Omni antenleride almayınız boşuna para israfı alırsanız pişman olursunuz.Ama illede ben anten alıcam derseniz.Tp link in Grid anteni var.1 metre boylarında 110 tl civarı bu anteni alabilirsiniz.Birde alfa 1 w gibi cihazlara aldanmayın Hepsi gerçek anlatıldığı gibi güçlü değil.Bana inanmayanlar denesinler.Bir yere sabit anten kurun sonra Alfa 1w ı takın. Back Track programını açın.Power a hiç bakmayın RXQ yani veri trafiğine bakın kaç gösteriyor?Sonra edimax 7711 usn cihazını alfayı çıkarıp aynı antene takın.Tekrar RXQ ya bakın değerler kaç sonuca şaşıracaksınız.Birde internete girin dosya video falan indirin.Baktığınızda alfa 4 diş gösterir. edimax 2 diş anca gösterir.Ama edimax inanın internete daha performansı girer.Ve kopma yaşamaz.Nerden biliyorsun diyorsanız ben denedim;Buradan şu çıkıyor arkadaşlar.Performans için gereksiz yere çok para harcamayın arkadaşlar.Tabi hepsini kastetmiyorum.Bazıları iyi cihazlar.Şimdi size ucuz ve pratik bir anten modelini anlatıcam.Bu anteni kendim uzun süredir kullanıyorum.50-70 tl lik antenlerin hepsine eşdeğerdir.
ANTEN İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:
-1 METRE EN KALINLARINDAN BAKIR KABLO
-1 ADET ESKİ TV ANTENLERİNİN ARKASINDA Kİ ÇANAKTAN
-1 YADA 2 METRE WİFİ ANTEN KABLOSU
-BİRDE LEHİM HAVYA FALAN GEREKİYOR.
İşçilik size kalmış arkadaşlar.benim yapıp kullandığım antenin fotosunuda koydum.
Ben bu çanakla 2 bilgisayarı internete bağlıyorum.Umarım sizinde işinize yarar.
Cihazın kendi 3 db anteniyle hiç modem görmüyordu.Bununla şehir içinde normal wifi kartla 20 den fazla modem gördü ve bazılarına 54 mbit hızla bağlandı.Ve 1 km civarında bağlantı yapabildi.Unutmadan söyleyeyim lnb ve çanağın odağını iyi ayarlayınız. :))

İletiye Ekli Resimler

• SP_A1158.jpg
  • SP_A1157.jpg
  • SP_A1160.jpg
  • SP_A1421.jpg

Ekli resimler

• wire3.jpg
  • biquad_size.png

Konu Doktor tarafından 31 December 2010 - 03:17 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#2 spoon1

spoon1

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 770 İleti

Yazma tarihi: 31 December 2010 - 03:44 PM

5x yaratıcı :) işçilik görünüm için önemli iş görüyorsa ne ala hoş bir çalışma ellerin dert görmesin
  • 0

#3 wolf

wolf

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 9 İleti
  • Nereden: Balıkesir

Yazma tarihi: 31 December 2010 - 11:57 PM

iyi güzelde antenin önünde usb var o ne bilmemek ayıp değil sormamak ayıp :) onu takmadan bu anten çalışmıyor mu onun ne oldugunu neden yazmadınız yada ben mi kaçırdım :S
  • 0

#4 Doktor

Doktor

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 68 İleti

Yazma tarihi: 01 January 2011 - 02:57 AM

iyi güzelde antenin önünde usb var o ne bilmemek ayıp değil sormamak ayıp :) onu takmadan bu anten çalışmıyor mu onun ne oldugunu neden yazmadınız yada ben mi kaçırdım :S

Konuda anlattım.2 bilgisayarı bağlıyorum demiştimya birisi masaüstü wireless kartı için yaptığım,anlattığım düzenek; 2.si yani o gördüğünüz siyah şey USB wireless cihazı, bu cihazıda yaptığım düzeneğin hemen altına iliştirdim ve bu cihazıda laptopa bağlandım.İki bilgisayarıda internete bağladım.Rapidshare de çok işe yarıyor.Modem değiştirerek sürekli dosya indirebiliyorum :D Bu arada ben arada wireless kablosu değil tv anten kablosu kullandım. 1 metreye kadar kaliteli anten kablosuda kullanabilirsiniz yalnız bağlantı kablosu uzun olmasın olabildiğince kısa olsun daha iyi verim alırsınız ;)

Konu Doktor tarafından 01 January 2011 - 03:00 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#5 ediqp

ediqp

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 8 İleti
  • Nereden: Malatya

Yazma tarihi: 01 January 2011 - 04:57 PM

kardeş deneyim ve tecrübeni paylaşman herkez için çok yarayışlı olur emeğine salık teskkrler

Konu ediqp tarafından 01 January 2011 - 04:57 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#6 wolf

wolf

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 9 İleti
  • Nereden: Balıkesir

Yazma tarihi: 01 January 2011 - 06:29 PM

tamam hocam şimdi anladım olayı :) tv anten kablosu bende düşünmüştüm ama 2,4hz değil die biliyorum yani sağlıklı olmaz die düşünmüştüm burdanda anladıkki kullanabilirmişiz teşekkürler paylaşım için
  • 0

#7 dereli67

dereli67

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 723 İleti
  • Nereden: Zonguldak
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 01 January 2011 - 06:45 PM

Antene Taktığınız ( pcı kart -- Anten arsı ) kablonun adı nedir ?
  • 0
Karanlık Aydınlıktan, Yalan Doğrudan Kaçar.
Güneş Yalnız da Olsa Etrafa Işık Saçar. Üzülme..!
Doğruların Kaderidir Yalnızlık...
Kargalar Sürü ile Kartallar Yalnız Uçar......

#8 Doktor

Doktor

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 68 İleti

Yazma tarihi: 01 January 2011 - 09:20 PM

Antene Taktığınız ( pcı kart -- Anten arsı ) kablonun adı nedir ?

TSE---uydu kablo 2638RF - 75 - 4 - 1 75 ohm 75101

Kablonun üstünde yazan yazı ve markası bu;Yalnız ben anten kablosu tavsiye etmem.Benim kablomun hepsi sarı saf bakır. Normal anten kablolarıyla sinyal 1 metrede bile kayboluyor.Tv anten kablosu kullanırsanız bile en kalitelisinden sarı saf bakır kablo olanından kullanınız.
  • 0

#9 tursubidonu

tursubidonu

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 4 İleti

Yazma tarihi: 01 January 2011 - 10:40 PM

TSE---uydu kablo 2638RF - 75 - 4 - 1 75 ohm 75101

Kablonun üstünde yazan yazı ve markası bu;Yalnız ben anten kablosu tavsiye etmem.Benim kablomun hepsi sarı saf bakır. Normal anten kablolarıyla sinyal 1 metrede bile kayboluyor.Tv anten kablosu kullanırsanız bile en kalitelisinden sarı saf bakır kablo olanından kullanınız.

TP-Link ANT2414A 14 dBi Outdoor Anten .. geçende bu antenden aldım. senin tecrübeleri okumuş olsaydım keşke. outdoor olmasına rağmen indoor olarak kullanıyorum 2 kat altımdaki daireye çaprazlamasına odalardan interneti yaymaya çalışıyorum. Pek başarılı olmadı %40 civarlarında çekiyor. istediğimiz odada soru yok kullanıyoruz ama diğer odalarda ağ bile görünmüyor. Bu cihazı üst kattan nasıl bir pozisyonda tutmalıyımki alt katlara iyi yayın yapabileyim. Birde indoor olarak bana 2 kat altımdaki daireye bütün odalarda rahat kullanabileceğim şekilde bir anten önerisinde bulunurmusunuz. Bunu değiştiririm olmazsa. Ayrıca Zyxel bir AP den yayın yaptırıyorum. D-link 2100 Ap taksam daha iyi olurmu ? Lütfen bilgisi olanlar bana yardımcı olsun yeniyim..

(Çözüm bulamazsam alt kata Bridge modunda Access Point takıcam D-link 2100Ap modelde)

Konu tursubidonu tarafından 01 January 2011 - 10:42 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#10 Doktor

Doktor

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 68 İleti

Yazma tarihi: 02 January 2011 - 01:11 AM

TP-Link ANT2414A 14 dBi Outdoor Anten .. geçende bu antenden aldım. senin tecrübeleri okumuş olsaydım keşke. outdoor olmasına rağmen indoor olarak kullanıyorum 2 kat altımdaki daireye çaprazlamasına odalardan interneti yaymaya çalışıyorum. Pek başarılı olmadı %40 civarlarında çekiyor. istediğimiz odada soru yok kullanıyoruz ama diğer odalarda ağ bile görünmüyor. Bu cihazı üst kattan nasıl bir pozisyonda tutmalıyımki alt katlara iyi yayın yapabileyim. Birde indoor olarak bana 2 kat altımdaki daireye bütün odalarda rahat kullanabileceğim şekilde bir anten önerisinde bulunurmusunuz. Bunu değiştiririm olmazsa. Ayrıca Zyxel bir AP den yayın yaptırıyorum. D-link 2100 Ap taksam daha iyi olurmu ? Lütfen bilgisi olanlar bana yardımcı olsun yeniyim..

(Çözüm bulamazsam alt kata Bridge modunda Access Point takıcam D-link 2100Ap modelde)

Öncelikle sizin modem hangi odadaysa alt katta ki kullanıcılar da aynı odaya geçmeli,diyelim ki sizin modem salondaysa bina çift daire değilse sizden internet alacak kişilerde aynı odadan interneti daha rahat alabilirler.Diğer odalardan nerdeyse modemi hiç görmez :) Şimdi size tavsiyem almış olduğunuz anteni direk aşağıya doğru tutmanız.yani yere yüzü koyun yatırınız.Aşağıda ki kullanıcılarda o odaya geçsinler birde öyle deneyiniz.Diğer kullanıcılar o odaya geçsinler derken alt katta ki o odaya geçsinler.Ve odanın her yerinde sinyal değişir tam parelel olması iyi olur.Diyelim ki bu çözüm olmadı.Modemi karşısında bina olan bir camın tam önüne getirin ve anteni camdan aşağı bakacak şekilde yerleştirin diğer alt katta ki kullanıcılarda pc lerini aynı camın parelelinde ki cama yakın konuma getirip birde öyle deneyiniz.Diyelim ki yine olmadı;BU sefer şu tavsiyem olacak antenin kablosunu kısaltın yada T konnektör alıp 10 tl iki anten takarak deneyiniz.Yani bir tane omni birde panel anten deneyiniz.Yine çok zor çekiyorsa güçlü ve 2-3 antenli modemler var.Onlardan alıp bu antenleri takıp birini cama bakar konumda birini direk odadan aşağı bakar şekilde koyup yine deneyiniz.Diyelim ki bu da olmadı.Sizden internet alacak kişi daha güçlü bir cihaz kullansın.anten seçimini soracak olursan panel anten yada omni anten olabilir,yada benim antendende olabilir.Çok farketmez.Çünki wireless sinyalleri öyle çabuk bozulur ki Bir adımlık yerde yüzde 20-30 değişebilir.Antenin yönünü birazcık çevirsen sinyal bazen kaybolabilir bazende yüzde yüz çekebilir.En iyi noktayı deneyip bulmalısınız kolay gelsin :)
  • 0