WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(21 Eylül 2014) rodi, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(17 Eylül 2014) burgaz 2, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(10 Eylül 2014) TRNooNTR, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(06 Eylül 2014) muslum, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(29 Ağustos 2014) discoinferno, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(27 Ağustos 2014) sokratolgun, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(26 Ağustos 2014) mutkan, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(13 Ağustos 2014) carry687, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(12 Ağustos 2014) SerhatONYIL, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(02 Ağustos 2014) SerhatONYIL, TP Link 7510 fotoğrafına yorum ekledi.
2
(02 Ağustos 2014) python_112, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(18 Temmuz 2014) waxfor, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(08 Temmuz 2014) polat33, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(06 Temmuz 2014) palamut, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(02 Temmuz 2014) blackflood, 5651 nolu internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? anketine oy verdi.
1

Resim
* * * * * 3 Oy Kullanılmış

Tp-link Tl-wa5210g & Tl-wa5110g Wifi-türk Kullanım Kılavuzu.

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 477 yanıt gönderildi

#1 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,448 İleti
  • Nereden: Aydın
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 06 December 2011 - 07:26 PM

bütün wifi-türk dostlarına merhaba.

burda yazacaklarımın bir kısmını (interneti cat-5 kablo ile alıp wifi olarak dağıtma) başka bir sitede bu işlerden hiç anlamayan hatta
wifi bir access point cihazıyla daha yeni tanışmış bir arkadaşım için hazırlamıştım.

lakin gördümki arkadaş yönergeleri takip ederek çok rahat bir şekilde sorununu çözdü.

doğal olarak düşündümki bu cihazlar madem çok satıyor neden bunlarla yapabileceğimiz bütün bağlantı türleri için resimli bir
kullanıcı klavuzu hazırlamıyoruz.

o yüzden bu tarz bir klavuz hazırlama gereği hissettim. umarım herkezin bir yerde muhakkak işine yarar.

aslında teknologs arkadaşıma söz vermiştim horizantal vertical olayını işleyecektim ama o da takdir ederki bu daha
önemli ve daha çok insanın işine yarayacak bir konu. inşallah en kısa sürede o konuyuda hazırlayıp koyucam siteye.

WİFİ-TÜRK
TP-LİNK TL-WA5110G / TL-WA5210G BÜTÜN MODLAR İÇİN KULLANIM KILAVUZU

kullanım senaryoları indexi

1-) access point modu (cihaza kablo ile girilen interneti kablosuz olarak dağıtmak)[/b]

a-) evime komşudan cat-5 kablo ile gelen interneti bu cihazlarla nasıl kablosuz olarak dağıtırım. ?
--- sadece access point modu

b-) evimde wifi özelliği olmayan ethernet çıkışlı bir modem var. bunu nasıl kablosuz hale getiririm. ?

c-) komşumun evi bana biraz uzakta aramızda biraz mesafe var. modemimin sinyali oraya gitmiyor ne yapmalıyım. ?

d-) bir alış-veriş merkezindeki interneti bir access point cihazı ile alıp cat-5 kablo ile evde kullanıyorum. bu bağlantıyı nasıl kablosuz evime dağıtırım. ?

2-) client modu ( mevcut kablosuz ağlara bağlanmak)

a-) komşumda wifi modem var interneti beraber kullanmak istiyoruz fakat sinyali bana zayıf geliyor. ?
--- sadece client modu

b-) evimin karşısında alış-veriş merkezi var. çatıya ne kursam oraya bağlanırım. ?
--- sadece client modu

c-) apartmanımızda wifi yayını var fakat evimin bir odasında iyi çekiyor. 2 cihaz kullanarak evimde en hızlı nasıl internete girerim.?
--- 1. cihaz client modu, diğer cihaz access point modu

3-) point to point modu & point to multipoint modu (2 yada daha fazla wifi cihazı arada kablo varmış gibi kablosuz olarak birbirine bağlamak)

a-) benim evimle komşumun evinin arasında 1000 metre mesafe var interneti ortak kullanmak istiyoruz. bu cihazlardan 2 tane alsak nasıl bağlayalım.?
--- sadece point to point modu

b-) geniş alanda 3-4 cihazla internet yaymak istiyorum nasıl bir bağlantı kurmalıyım.
--- point to point + point to multi point modu

4-) repeating & universal repeating modu (direkt wifi tekrarlama bir nevi güçlendirmek)

a-) evime zayıf bir wifi sinyali geliyor ve laptobum buna bağlanmıyor. ben nasıl bu sinyali güçlendirebilirim.?
--- repeating modu yada universal repeating modu

b-) komşumla interneti ortak kullanıyoruz fakat benim evimde iyi çekmiyor. modem ayarı felan yapamam ne yapmam lazım.?

--- repeating modu yada universal repeating modu

klavuz -1-

access point modu

1-)önce tp-link cihazınızı pc'nize direkt ethernet kablosu ile bağlayın. cihaza ilk kurulumu yaptığınız için bilgisayarınız ip almıyabilir. pc'nize manuel ip verin.
burda dikkat etmeniz gereken access point cihazınızın ip adresi 192.168.1.254 olduğu için pc'nize aynı ip grubundan mesela 192.168.1.100 gibi bir ip vermeniz lazım.

2-)ip sorununu çözünce tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.254 yazarak cihazın arayüzüne girin. default olarak kullanıcı adı="admin" şifre="admin"

3-)arayüze girdikten sonra ilk yapacağınız iş soldan "operation mode" kısmından "ap" (access point) seçeneğini işaretleyip save tıklamak.

01_operation_mode_ayari.jpg

4-)şart olmayan fakat yapılması gerekli olan bir diğer iş ise. modeminizin ip'si ile (örn. 192.168.2.1 olsun) access point'in ip'sini aynı ip grubunda fakat farklı bir ip adresine almak
(192.168.2.254 olabilir) bu sayede wifi üzerinden direkt istediğiniz zaman access point'in arayüzüne ip değiştirmeden ulaşabilirsiniz. ama dikkat etin eğer bu ayardan önce bilgisayarınıza
cihazın arayüzüne erişmek için manuel ip ile 192.168.1.100 gibi 1'li grupta bir ip verdi iseniz hemen tekrar bilgisayarınızı 192.168.2.100 olarak değiştirin.
bu ayarları yapabilmek için soldan "network seçin" ve "lan" tıklayın.

02_network_lan_ayarlari.jpg

5-)soldan "wireless" tıklayın ve "basic settings" seçin. gelen menude resimdeki gibi istediğiniz ağ ismini girin, region olarak turkey seçin, channel olarak 7 (tercihli fakt otomatik yapmayın),
power maximum, mode 54 mbps ve en son save tıklayın.

03_wireless_basic_settings_ayarlari.jpg

6-)yine soldan "wireless" tıklayın ve "wireless mode" altında resimdekinin aynısını görürseniz en alttan save tıklayın.

04_wireless_wirelessmode_ayarlari.jpg

7-)tekrar "wireless" tıklayın ve "security settings" tıklayın. burda resimdeki gibi wpa kullanmanız her zaman iyidir. şifrenizi girin ve save tıklayın.

05_security_settings_ayarlari.jpg

8-)tekrar "wireless" tıklayın ve "distance settings" tıklayın. burda eğer cihazının iç mekanda ise resimdeki gibi indoor seçeneğini yapıp save tıklayın.
yok cihazınız dışarda ise ve uzak mesafe clientlere sinyal gönderiyorsa tercihen outdoor ve 1-3 km arası seçin

06_distance_settings_ayarlari.jpg

9-)şimdi geldik genelde wifi clientlere (özellikle cep telefonları) çok sorun yaratan olaya. genelde bu tarz arada başka bir access point'in olduğu bağlantılarda bir çok modem
access point üzerinden gelen ip isteklerini yanıtsız bırakıyor. bunun en güzel çözümü aşağıdaki resimdeki gibi sistemde 2 adet dhcp server kullanmaktır. mantık çok basit
zaten modem ve access point'i aynı ip grubuna almıştık. burda yapacağımız iş belirli bi ip aralığını modemin ataması, belirli bir ip aralığını ise access point'in ataması.
resimde gördüğünüz gibi client olan kullanıcıya access point ip olarak 192.168.2.100'den başlayarak 192.168.2.250'ye kadar ip'ler atayacak. fakat ip'lere internete çıkmaları için
gateway ve dns bilgisi olarak modemin ip adresini verecek.
burda şuna dikkat etin muhakkak modemden de dhcp ayarlarında ip başlangıcını 192.168.2.2 - ip bitişini 192.168.2.100 yapın. bu sayede isteyen kullanıcı istediği yerden ip alsın.
hoş kablo ile bağlananların bile cevap daha hızlı geldiği için access point'den aldığını göreceksiniz.

07_dhcp_settings.jpg

10-)en son ayarımız access point'in arayüzünün default kullanıcı adını ve şifresini değiştirmek. bunu muhakkak yapın ağınıza bir sızma olursa sızan kişi en azından ayarlarınızı bozamasın.

08_arayuz_sifre_ayari.jpg

Not: Client mod anlatımı eklendi, burada.

#2 dereli67

dereli67

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 723 İleti
  • Nereden: Zonguldak
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 06 December 2011 - 07:50 PM

Teşekkürler,

#3 sekoloji

sekoloji

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 13 İleti
  • Nereden: Zonguldak
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 06 December 2011 - 11:31 PM

Çok teşekkürler, güzel bir çalışma..

#4 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,448 İleti

Yazma tarihi: 07 December 2011 - 03:22 PM

Teşekkürler,

Daha önce buna benzer bir çalışma @pinusnigra01 isimli arkadaş tarafından da yapılmıştı. Ama sizinki daha kapsamlı daha kolay anlaşılır bir çalışma olmuş. Teşekkürler...

Çok teşekkürler, güzel bir çalışma..

hepinize ben teşekkür ederim.
slm herkeze.

#5 Ghost34

Ghost34

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 378 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 07 December 2011 - 03:58 PM

Tp-link Tl-wa5210g alsam alfa 1w 'den daha iyi ? tam olarak bilgi verirmisiniz

#6 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,448 İleti

Yazma tarihi: 07 December 2011 - 04:09 PM

Tp-link Tl-wa5210g alsam alfa 1w 'den daha iyi ? tam olarak bilgi verirmisiniz

bu bence çok göreceli bir şey. mevcut omni anteniyle kullanılan
alfa 1 wat cihazdan 5210g üzerindeki anten yönlü ve 12 dbi
olduğu için iyi olucaktır. ama alfayada aynı tür panel takarsanız
çıkış gücü yüksek olduğu için alfa daha iyi olucaktır.

tabiki kullanım amacı çok önemli. alfayı dışarda bi alıcı olarak kullanmak
zor ve zahmetli bir iş. dış şartlardan koruma yeterli mesafede usb kablosu
çekebilme v.s. ayrıca alfa ap modunda çalışmak için bir pc'ye her zaman
bağımlı kalır.

diğer taraftan evin içine gelen yan dairedeki komşudan gelen neti 5210g ile
almak biraz abest kaçacaktır.

yani kullanım amacını iyi analiz etmek lazım. alınacak cihazlara ona göre
karar vermek lazım bence.

#7 Ghost34

Ghost34

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 378 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 09 December 2011 - 02:31 AM

bu bence çok göreceli bir şey. mevcut omni anteniyle kullanılan
alfa 1 wat cihazdan 5210g üzerindeki anten yönlü ve 12 dbi
olduğu için iyi olucaktır. ama alfayada aynı tür panel takarsanız
çıkış gücü yüksek olduğu için alfa daha iyi olucaktır.

tabiki kullanım amacı çok önemli. alfayı dışarda bi alıcı olarak kullanmak
zor ve zahmetli bir iş. dış şartlardan koruma yeterli mesafede usb kablosu
çekebilme v.s. ayrıca alfa ap modunda çalışmak için bir pc'ye her zaman
bağımlı kalır.

diğer taraftan evin içine gelen yan dairedeki komşudan gelen neti 5210g ile
almak biraz abest kaçacaktır.

yani kullanım amacını iyi analiz etmek lazım. alınacak cihazlara ona göre
karar vermek lazım bence.

haklısın :) 1w bir 9 db anten taktığımız zaman iyi olur standart antenle pek verim alınmıyor

#8 genckurt

genckurt

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 37 İleti
  • Nereden: Bartın

Yazma tarihi: 12 December 2011 - 04:16 PM

elinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş,horizantal vertical anlatımı sabırsızlıkla bekliyorum.

#9 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,448 İleti

Yazma tarihi: 14 December 2011 - 04:08 PM

elinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş,horizantal vertical anlatımı sabırsızlıkla bekliyorum.

bişey diil. bugün yarın diğer modları giricem. horizantel vertical da 2-3 güne biticek.

#10 genckurt

genckurt

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 37 İleti
  • Nereden: Bartın

Yazma tarihi: 14 December 2011 - 05:24 PM

ben TL-WA5210G i sinyalı dağıtmak için kullnıyorum,şifre koymadım sadece bağlanacak pc lerin mac adreslerini ekledim,doğru yaptımmı onuda bilmiyorum,asıl sormak istediğim TL-WA5210G ile nete çıkan pc leri nereden görebilirim,daha önceden kullandığım airties AP-400 de kablosuz ağları tıkladığımda bağlı olan pcleri görebiliyordum