WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

1
(01 Haziran 2017) cave, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1

Resim
- - - - -

Ip Camera - Wireless Access Point - Profesyonel Yardım Tp-Link

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 8 yanıt gönderildi

#1 aytaccetin

aytaccetin

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 5 İleti
  • Nereden: Muğla
  • İlgi alanı: Kablo ve Konnektörler

Yazma tarihi: 24 July 2012 - 01:22 PM

Merhaba Arkadaşlar

Durumun özeti şu:

8 Adet ip Camera aldım
bunlar 7 adet TL-WA5210G Access Point 20 Dönüm arazi üzerinde
bilimum switch ler ile TD-8951ND routera bağlanıyor.
Bu Router dan da benim PC me gelip "DVSImageClient" adlı kayıt programına kayıt yapıyor.

Kameralardan görüntü alabiliyorum fakat stabil değil.
bazı kameralarımla AP arası 8 metre ama adam akıllı yayın alamıyorum. (arada 1 adet tuğla duvar var)
Kameraların hepsi wireless ve lan kablosuyla kontrol edildi normalde hiçbir sorunları yok.

TL-WA5210G AP içinde birçok ayar var,
Mesafe 0-52 KM
Beacon interwal 10-1000ms
WMM

Araştırmalarıma göre bir kısım hepsinin aynı kanalda farklı SSID ile internet vermesi gerektiğini soyluyor. bir kısmıda SSID farketmeksizin hesini 1,6, ve 11 ci kanallara yaymamı söylüyor. Zira bu kanallarda frekans çakışması olmayan tek kanallar. Bana farklı SSID olması şart, aksi takdirde hangi AP de arıza oldugunu bulmam çok zor.

TP-Link müsteri hizmetleri; hepsini 11. Kanaldan ve 1 Km mesafeli olarak vermemi soyledi fakat henüz bir değişiklik yok.

Daha önceden "Wireless IP camera Set up" "Kablosuz Kamera Kurulumu" yapan, özellikle sinyal,frekans nedir bilen profesyonel arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Email ile istediğiniz tüm screenshotları paylasabilirim.

Zaman Zaman topladığım ve denediğim tüm çözümleri bu konu altında yayınlayacağım.
  • 0

#2 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,752 İleti
  • Nereden: Aydın
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 25 July 2012 - 01:32 AM

sistemin genel ve basit bir şemasını koyma şansın varmı.
yani hangi cihaz hangi modda ip si ne bilmemiz lazım ki öneri sunalım.
  • 0

3710142263.png

#3 aytaccetin

aytaccetin

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 25 July 2012 - 09:14 AM

Basiteçe çizmeye çalıştım anlamadığınız yer varsa açıklayayım.

*TP-Link ile görüştüm. TD-8951ND 150 mbps router yerine TL-ER5120 (500-600 TL civarı) bir router tavsiye etti.

* Bu 300 pixel Ip kameraların bizim network üzerinde kullanacağı max genişlik nedir nasıl hesaplayabiliriz. 150 Mbps bant genişliğinin hepsini kapatabiliyormuki? Router ın işlemcisiyledemi alakalı bir durum?

Ekli dosyalar

Konu aytaccetin tarafından 25 July 2012 - 09:38 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#4 aytaccetin

aytaccetin

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 25 July 2012 - 01:33 PM

Denemeler yapıyorum.
Kameraları kayıt yaptıgım program ile, tüm 8 kameraya ulaşıp kayıt yapmaya kalktıgında resimler cok donuk. her 20 saniyede bir zor resim atıyor. heleki kameraların icine girip ayar yapmaya kalktıgında, diger kameralarında login lerini kaybediyor ve hepsi siyah ekranda kalıyor. Sadece en saglam 3 tanesi resim vermeye devam ediyor ama onlarda 20-30 saniyede bir.

Fakat, explorerdan, direk camera ip sini girdigimde, en problemli dedigim makineyi sanki 15 metreden Lan ile bağlı gibi kontrol edebiliyorum. kameranın kafasını istedigim gibi sag sol oynatıp zoomlayabiliyorum. ve bu sırada ne bir goruntu kopması nede resimde donma oluyor. CCTV kamera gibi calısıyor.

Bu fark beni suna yonlendiriyor. benim Routerım 8 kameranın goruntusunu alıp işleyip bana aynı anda aktaramıyor. Cunku tekil olarak kameralara ipden girdigimde kameralar cok reflex olarak calısıyorlar. yani wireless ta bir problem yok gibi gorunuyor. Ne dersiniz? bu TPlinkin bana onderdigi

TL-ER5120 yonetici ne ise yarar bunun daha ekonomik olanları daha mantıklısı varmıdır? bu yoneticinin tam olarak ne yaptıgınıda anlamış degilim.

Eger ben kameralarıma su anki modemimden IP vereceksem, zaten illaki tüm bu kamera görüntüleri genede bu modem üzerinden geçmek zorunda değilmi?

yoksa farklı bir çalışma prensibimi var?

Konu aytaccetin tarafından 25 July 2012 - 01:37 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#5 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,752 İleti

Yazma tarihi: 25 July 2012 - 03:32 PM

aslında hatayı çözmüşsün. ben sormadan sen cevabı yazdın. ben şunu önerecektim direkt 5210g leri sıra ile pc ye bağla ve hızı kontrol et diycektim ki zaten denemiş ve sorunsuz olduğunu görmüşsün.

hatan şu bu tip kalabalık ağlarda ana dolaşımı böyle basit bir router üzerinden yapmak. ki daha iyi bir router kullansanda
routeri asıl amacı dışında lan dolaşımı yani switch gibi kullanarak yormuş olucaksın.

yapacağın iş basit. routeri ana dolaşımdan çıkarıp gigabit bir switch in arkasına alacaksın ve pc nide bu switch e
gireceksin.

bu sayede kameralardaki data dolaşımlarını router üzerinden diil gigabit switch üzerinden yapacaksın.
router switch in arkasında wan a yani nete çıkmak isteyenlere hizmet verecek. lan yani iç dolaşımla işi olmayacak.
bu arada routerin ip leri ataması dolaşım onun üzerinden yapılacağı anlamına gelmez. önerdiğim sistemde ip leri router atasada
lan yani iç dolaşım yine gigabit switch üzerinden gerçekleşir.
artı böyle bir ağda ve özellikle kameralarda felan dinamic ip yerine static ip kullanmak en mantıklı iştir.

ayrıca router deki ip kameraları gigabit switch e bir ap bağlayarak devreye al. yani routeri yorma.

kabaca bağlantı şeklin
modem --- router --- gigabit switch --- diğer dağılımlar

bu arada şemandaki yeşil switchlerin başlangıçta olanlarınıda yani 80 metre cat6 dan önce olanı gigabit kullanmanda fayda var.

kolay gelsin.
  • 1

3710142263.png

#6 aytaccetin

aytaccetin

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 26 July 2012 - 09:49 AM

"direkt 5210g leri sıra ile pc ye bağla ve hızı kontrol et " ben 5210g leri değil, IP Kameraları tek tek takıp denedim, sorunsuz çalışıyorlar. Fakat zaten 5210g lere takılı kameralara tek tek ip ile girdiğimde mükemmel sonuç alıyorum. Yani benim router 8ini birden ulaştıramıyor. Tek kamerada sorunsuz ulaştırıyor.

hatan şu bu tip kalabalık ağlarda ana dolaşımı böyle basit bir router üzerinden yapmak. ki daha iyi bir router kullansanda
routeri asıl amacı dışında lan dolaşımı yani switch gibi kullanarak yormuş olucaksın. Tamam yani mutlaka internete çıkış aldığım Modem/Router dan sonra mutlaka bir Gigabit Switch Şart

yapacağın iş basit. routeri ana dolaşımdan çıkarıp gigabit bir switch in arkasına alacaksın ve pc nide bu switch e
gireceksin. OK

bu sayede kameralardaki data dolaşımlarını router üzerinden diil gigabit switch üzerinden yapacaksın.
router switch in arkasında wan a yani nete çıkmak isteyenlere hizmet verecek. lan yani iç dolaşımla işi olmayacak.
Yani TL-ER5120 model Gigabit Switch alıcam, bütün 5210g ve Lan lardan gelen iç bağlantıları (müşterinin kullandığı 5210g lerde dahil) bu Switche bağlıyacağım. Bu switch ten 1 Kablo ile internete çıkan routera giricem, Gigabit Switchten internete çıkmak isteyen gene bu 1 kablo aracılığıyla internete ulaşabilecek.

bu arada routerin ip leri ataması dolaşım onun üzerinden yapılacağı anlamına gelmez. önerdiğim sistemde ip leri router atasada
lan yani iç dolaşım yine gigabit switch üzerinden gerçekleşir. Peki Benim Düşük kapasite TP-Link Modem/router ım 8 ip den fazlasını statik yapmıyor. Bu TL-ER5120 Gigabit Switch ten ip verebilme, yada ip yi sabitleme olasılığım varmıdır. Çünkü çok komplike bir Switche benziyor. Firmayla görüşüceğim.

artı böyle bir ağda ve özellikle kameralarda felan dinamic ip yerine static ip kullanmak en mantıklı iştir. Evet zaten hepsinin IP si Statik fakat TP-Link Modem 8 adet ten fazlasına izin vermiyor.

ayrıca router deki ip kameraları gigabit switch e bir ap bağlayarak devreye al. yani routeri yorma. Bu kısımda beni aştın usta. Benim elimde 1 adet TPLink

TD-8951ND 150 mbps 4 port Modem var. Gerisin geriye tüm sistem Switchlerle dolu. Ben şimdi ek olarak bu

TL-ER5120 Gigabit Switchi alıcam. Aşşağıda Switch öncesi de bir Routerdan bahsetmişşin. Bi Örnek verirmisin.

kabaca bağlantı şeklin
modem --- router --- gigabit switch --- diğer dağılımlar

bu arada şemandaki yeşil switchlerin başlangıçta olanlarınıda yani 80 metre cat6 dan önce olanı gigabit kullanmanda fayda var.
Bu şemayı biraz daha düzgün çizip yayınlayacağım.

kolay gelsin.

ilgin için teşekkürler.
  • 0

#7 aytaccetin

aytaccetin

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 5 İleti

Yazma tarihi: 26 July 2012 - 10:19 AM

internet modemden sonrası bu şekilde daha doğru bir şema oldu bizim sistem için.

SSASA.jpg

Bu şekile baktıgında Kırmızı ile işaretlemiş Switch i TL-ER5120 veya benzeri bir Gigabit Switch ile değiştiricem.

Mavi ile işaretlemiş Modemi de değiştiricem. Biraz daha profesyonel birşey almak istiyorum. Tavsiyeniz varmıdır? Modemin wireless olması şartı yoktur. ADSL kullanıyoruz. Gelecek sene VDSL almayı düşünüyorum. VDSL de genel anlamda daha yüksek sinyal taşınması mümkünmüdür?

Kayıt yapacak PC bu Gigabit Switche girecek.

Gigabit Switchten 1 adet 5210G çıkışı yapılıp buna external anten olarak TL-ANT2415D Omni Anten takılacak. Bu şekilde Modemin üzerindeki tüm internet ve kamera dolaşmı minimuma indirilecek.

Mantıklımıdır?
Saygılarımla
  • 0

#8 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,752 İleti

Yazma tarihi: 26 July 2012 - 11:59 AM

öncelikle rica ederim.

ben olsam şöyle yapardım.

1 adet tplink 16 port gigabit switch (tl-sg1016d)
1 adet de tplink 8 port gigabit switch (tl-sg1008)
alırdım.

5210g lere giden kabloları ve kayıt amaçlı pc yi yani kamera sisteminindeki cihazları 16 port switch e girerdim.
diğer ofis pc leri v.s. giden kablolarıda 8 port switch e girerdim.

bu sayede kamera sistemindeki ap leri ve pc yi aynı gigabit switch üzerinde topladığın için kameralarla ilgili sorunun çözülür.
ayrıca ofis pc leri dediğin pc ler diğer yani 8 port switch üzerinden dolaşım yapacağı için kameraların yoğun trafiği bu pc lerdeki
ağ hızını düşürmemiş olur.
(ayrıca tplink hangi akla hizmet bu sistemde omurgaya

TL-ER5120 yani load balance router önermiş anlamadım. ilk mesajımda yazdığım gibi senin sıkıntın lan trafiğinin yoğun olması. er-5120 nin yada başka bir router in asli görevi lan ile wan arasındaki trafiği çözmektir.)

yine modemi hiç değiştirmez elindeki modemin yanına 1 adet tplink 1043nd gigabit router alıp modeme hiçbirşey bağlamaz
ethernet çıkışlarından 1 tanesini 1043nd router in wan portundan girer routerin lan çıkışlarından birisini 16 port switch e
diğerini 8 port switch e girerdim.
bu sayede modem üzerindeki yük nerdeyse sıfırlanır bütün lan - wan arası trafiği yani net trafiğini 1043nd router yapar.
ayrıca pc lere ip bazlı band genişliği yasaklı siteleri engelleme ip binding hdd sharing printer sharing gibi özellikleride çok kolay ve performanslı bir şekilde uygulama şansın olur.
ayrıca ilerde vdsl modem bile alsan hiçbir özelliği olmayan en ucuzundan bir modem alır yine trafiği 1043nd üzerinde bırakarak işi çözersin.

ha bu arada 5210g ye harici anten bağlayınca verim düşmesi oluyor. bence harici antene 5110g bağlamanda fayda var.
yada 5210g yi modifiye ederek bağlayabilirsin harici antene.

kolay gelsin.
  • 0

3710142263.png

#9 oguzhanslk

oguzhanslk

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 3 İleti
  • Nereden: Bursa
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 06 July 2017 - 06:06 PM

bende yardım alabılırmıyım bı konuda