WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

1
1
1
1
1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1
1
(26 Ağustos 2016) xecron, Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) USB Modifikasyonu (USB Modification) içeriğine yorum ekledi.
2

Resim
* * * * * 2 Oy Kullanılmış

Brick Olan (Tüm Işıkları Yanan, Yazılım Atarken Yarıda Kalan Vs.) Cihazları Kurtarma Rehberi

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 30 yanıt gönderildi

#1 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,115 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 25 October 2012 - 07:45 PM

Merhabalar

Forumda çokça görmeye başladığım için yazma gereği duydum.

Bu yazımda sizlere brick olmuş yani tepki alamadığınız cihazlarla ilgili tecrübelerimi aktaracağım.

Öncelikle bu anlatacağım yöntem her cihazda kullanılamayabilir ayrıca cihazınızın içini açacağımız için garanti dışı kalacaktır.O yüzden garantisi varsa önce garantiye yollamanızı tavsiye ederim.Diğer bir kötü haber ise bootloaderı(ön yükleyici) sildiyseniz bu yöntemi kullanamazsınız.Bootloaderı silinmiş cihazlar için jtag ile kurtarma yapmanız gerekebilir.

Bu kadar ön bilgi verdikten sonra yapımına geçelim isterseniz.
Gerekenler:
4 Adet 1uf kondansatör
1 Adet 10uf kondansatör
1 Adet MAX 232 entegre
PC DB9 Dişi konnektör
Delikli pertinaks
Birkaç kablo ve tabi ki havya ve ekipmanları
Seri port çıkışı olan bir bilgisayar veya usb rs232 çevirici

Yapım aşaması:

Aşağıdaki şema yardımıyla devremizi yapıyoruz.Çok fazla elektronik bilgisi gerektirmiyor zaten.
circuit.jpg

Benim yapmış olduğum kablo:
DSC06932.JPG

Yok ben yapamam diyorsanız eski nokia kablolarından kullanabilirsiniz.Sanıyorum DKU-5 ve CA42 kabloları usb seri kablolar.Telefona bağlanan ucu kesip routera takacaksınız sadece.
ca42pinout.jpg

p1010142z.jpg

Benim tavsiyem ilk yöntemdir, nokia kablosu yöntemini hiç denemedim.Neler olabileceği konusunda en ufak bi fikrim yok fakat internette bununla harddiske yazılım atanı bile gördüm :)

Eğer masaüstü bilgisayarınız yoksa usb rs232 çevirici kullanmanız lazım benim gibi:
DSC06933.JPG

Şimdi ise router üzerindeki TX RX GND ve VCC pinlerini bulacağız.Tahmin edeceğiniz üzere bütün cihazlarda farklı birkaç örnek vermek gerekirse:
Asus router pin:
asus.jpg

Tp-Link router pin:
tplink.jpg

Linksys router pin:
wrt54gl_v11_serialport___.jpg

Diye liste uzamakta.Ben spesifik bi cihaz üzerinde göstermek istemedim çünkü herkeste farklı marka ve model cihazlar bulunmakta.

Devremizi yaptıktan ve routerımıza bağladıktan sonra bilgisayarımızda birkaç ayar yapmamız gerekiyor.Aygıt yöneticisinden seri portumuzun numarasını not ediyoruz.Mesela bendeki COM3 olarak adlandırılmış.
usb.jpg

Putty programı ile (windows xpde hyperterminal kullanabilirsiniz) aşağıdaki ayarları yapıyoruz.
putty.jpg
Buradaki Serial line bölümü aygıt yöneticisinde gördüğünüz bağlantı noktası.Speed kısmını ise boş bıraktım çünkü bütün cihazlarda farklı olmakta.

Şimdi ise uygulamaya geçelim:

1-Önce yaptığımız kabloyu routerımızın pinlerine bağlıyoruz.

(DİKKAT:Nokia kablo kullanıyorsanız vcc yi bağlamayacaksınız.Sadece Gnd-tx-rx bağlı olacak)

2-Kablomuzu bilgisayarımıza bağlıyoruz ve putty programından gerekli ayarı routerımıza göre yapıp open a basıyoruz.(Daha öncede dediğimiz gibi speed kısmı bütün cihazlarda farklı olmakta cihazınızın serial hızını öğrenmek için ya buraya cihazınızın marka modelini yazın ben cevaplarım yada google a örneğin "Linksys WRT54G baud rate" yazıp öğrenin.Genelde bu değer 9600 olmaktadır.)

3-Routerımızı fişe takıyoruz biraz bekliyorsunuz ve şanslıysanız ekranda birşeyler yazmaya başlayacak.Genelde CTRL+C ile boot işlemini durdurup bootloader komutlarına ulaşıyoruz.

4-Routerımızın bootloader tipini(Redboot, u-boot, CFE vs vs) belirledikten sonra Tftp ile yazılım atabilirsiniz.Her bootloaderın kendine özgü komutları vardır.Eğer bootloader komutlarını bilmiyorsanız yine başlığın altına yazınız vaktim oldukça yardımcı olmaya çalışcağım.

Kolay gelsin.

• 2

#2 Onur

Onur

Moderatör

• Süper Moderatör
  • 1,748 İleti
  • Nereden: Belirsiz
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 27 October 2012 - 11:03 PM

Ellerine sağlık dai-ng.

Faydalı bir anlatım olmuş.
  • 1

#3 mutkan

mutkan

Moderatör

• Moderatör
  • 2,752 İleti
  • Nereden: Aydın
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 27 October 2012 - 11:34 PM

güzel basit anlaşılır bir anlatım olmuş.
eline sağlık.
  • 0

3710142263.png

#4 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,115 İleti

Yazma tarihi: 28 October 2012 - 04:06 PM

Teşekkürler arkadaşlar.
  • 0

#5 masukb

masukb

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 1 İleti
  • Nereden: İzmir

Yazma tarihi: 04 December 2012 - 09:33 PM

Selamlar, bende EDUP EP-9501N 150Mbps Portable 3G Wireless Router (EP-9501N) var. Yazılım yükledikten sonra ışıklar yanmasına rağmen iş görmemeye başladı. Wireles çalışmıyor. Cihazı ethernet kablosuyla bilgisayara bağladığımda tanımlanmayan ağ diyor ve bağlanmıyor. Elektroniğe biraz ilgim var. Anlatımınızı biraz daha açabilirmisiniz. Mesela CTRL+C ile boot işlemini durdurup bootloader komutlarına bilgisayar ekranındamı ulaşacağız. Routerımızın bootloader tipini(Redboot, u-boot, CFE vs vs) nasıl belirleyaceğiz. Tftp ile yazılım atabilirsiniz demişsizniz TFtp nedir. Bu aşamada internetten indirdiğim routerin orjinal firmware'inimi yükleyeceğiz. Bunu Putty programı ilemi yapacağız. İlginize şimdiden teşekkürler..
  • 0

#6 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,115 İleti

Yazma tarihi: 10 December 2012 - 10:12 PM

Merhabalar
Öncelikle hangi yazımı yüklemeye çalıştınız?Evet bilgisayardan Putty programı ile ulaşacaksınız.Tftp nin anlatımı şu şekil:
"Trivial File Transfer Protocol (TFTP) 1980 yılında tanımlanmış, FTP' nin temel fonksiyonel şekli olarak ifade edilen basit bir dosya transfer protokolüdür.

Basit yapısından dolayı kullanılması esnasında çok az bellek tüketilmektedir. Bu özelliğinden dolayı, yeterli yığın bellek cihazı (mass storage device) olmayan yönlendirici (router) bilgisayarların önyüklemesinde kullanılırdı. Halen ağ üzerinde bulunan host makinalar arasında küçük dosyaların transferi için kullanılır. TFTP kısmen PUP protokol grubunun eski bir parçası olan EFTP protokolüne dayanır. TCP/IP protokol grubunun geliştirilmesinin ilk safhalarında TFTP basitliğinden dolayı genellikle yeni bir host tipinin üstünde çalıştırılan ilk protokoldü."

Alıntıdır.

Biraz araştırma yaptım ama cihazın iç yapısının detaylı fotolarını bulamadım.Cihazın iç yapısının kaliteli detaylı fotolarını atarsanız vcc gnd tx ve rx pinlerini size söyleyebilme şansım var.Bootloadera ulaştığınız zaman tftp ve bootloader tipine göre işlem yapacağız.
Kolay gelsin.
  • 0

#7 ata58

ata58

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 5 İleti
  • Nereden: Ağrı
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 30 January 2013 - 01:08 PM

Abdus kardes yardim edermisin.wr2543nd router aldim open wrt atayim dedim brick oldu.Cihazi kurtarmanin daha basit hir yolu yokmu.?bendeki cihazin usb girisi var.onu kullanarak frimware atamazmiyim.?
  • 0

#8 waxfor

waxfor

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 99 İleti
  • Nereden: Uşak

Yazma tarihi: 30 January 2013 - 10:23 PM

Abdus kardes yardim edermisin.wr2543nd router aldim open wrt atayim dedim brick oldu.Cihazi kurtarmanin daha basit hir yolu yokmu.?bendeki cihazin usb girisi var.onu kullanarak frimware atamazmiyim.?

cihazın garantisi varsa garantiye gönder. bnmde aynı olay başıma geldi 25 günde elime ulaştı

• 0

#9 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,115 İleti

Yazma tarihi: 01 February 2013 - 12:23 PM

Merhabalar

Tam olarak nasıl brick ettiğinizi açıklarsanız kabloya gerek kalmayabilir.Openwrtnin çoğu sürümünde failsafe modu vardır.Statik ip atadığınızda ping alabiliyor musunuz?Telnetten erişim var mı?Cihazın hangi lambaları yanıyor vs vs.Bilgi vermeniz gerek.Usb ile atmak mümkün değil.Garantiniz var ise hiç uğraşmayın aşağıdaki arkadaşın dediği gibi garantiye yollayın problem çıkarmıyorlarmış.

İyi çalışmalar. 

cihazın garantisi varsa garantiye gönder. bnmde aynı olay başıma geldi 25 günde elime ulaştı

• 0

#10 ata58

ata58

Aramıza hoşgeldin

• Aramıza hoşgeldin
  • 5 İleti
  • Nereden: Ağrı
  • İlgi alanı: Antenler

Yazma tarihi: 02 February 2013 - 01:30 AM

Tesekkur ederim arkadaslar gonderdim.Parasini iade edecekler.Bana hem router hemde acces point gorevi yapabilen cekim gucu yuksek cihaz onerebilirmisiniz?
  • 0