WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1
1
(26 Ağustos 2016) xecron, Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) USB Modifikasyonu (USB Modification) içeriğine yorum ekledi.
2
1
1
1
1
1

Resim
- - - - -

Airties Air 5650Tt Xdsl Modeme Standart Firmware Atmak

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 37 yanıt gönderildi

#1 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 22 May 2014 - 04:07 PM

Merhaba.

Aşağıdaki ekte Airties Air 5650TTnet modemin chipsetinin resmini çektim. Jtag bağlantısı ile standart firmware atmak istiyoruz. Ttnet firmware de bittorrent ve vpn modülleri yok.

Sıralı bir tarafta (sol tarafta) 8 adet pin girişi tam karşısında da 4 adet mevcut. Hangisine pinleri lehim yapmamız gerekli? Tarif ederseniz birçok 5650 kullanıcısına rehberlik etmiş olursunuz. Teşekkürler.

İletiye Ekli Resimler

• image.jpg

Konu Senior_Duke tarafından 22 May 2014 - 04:09 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

once upon a time the son of a famous man

#2 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 22 May 2014 - 11:15 PM

Merhabalar

Malesef o pinler jtag değil.Başka bir modeldeki Dsl transförmatörünün pinleri.Transformatörün pin yapısına buradan bakarsanız ne dediğimi anlayacaksınız.Zaten bütün adsl modemlerde bu transformatörden olmak zorunda ki sizide de var sarı ile işaretlediğim 2. kısım.Zaten bos kısım ile dolu kısım arasında pin ve devre  elemanları arasında benzerlik göreceksiniz.Bu arada genellikle jtag ve seri port pinleri işlemciye daha yakın olur.

Peki neden o kısım boş sorusuna verilecek cevap ise üreticiler bir ürün çıkaracakları zaman bölgelere veya modellere göre değişiklik yapabilirler.Mesela Türkiyedeki adsl yapısı ile Amerikadaki adsl yapısı bir değildir ve bu yüzden bile koyulacak parçaların yerleri sayıları vs değişebilir.Diğer bir konu ise pcb üretmek zor ve pahalı bir iştir helede bir üründen 500000 üretecek olduğunuz zaman, kullanıcı gereksinimlerinden ve kullanıcı bütçesinden bahsetmiyorum bile.Dolayısıyla atıyorum 5670 modeli 5650 modelinden fazla olarak bir usb kısmı daha vardır(Mesela sizin pcbde sağda en altta sarı jackin sağ tarafındaki 2. usb kısımı) ve muhtemelen daha pahalıdır.Kısacası aynı pcb üzerinde parçalar değişerek aynı seriden birçok model üretilebilir.56xx gibi.Neyse konumuz sapmasın.

Sevindirici haber ise pcbde seri port olması.vcc(3.3v) gnd tx rx veya vcc gnd rx tx şekinde.

Şu aşamada yapabileceğinz 2 şey var birincisi buradaki yöntemi kullanarak bootlader üzerinden yazılım atmayı denemek olacaktır.Ama hangi bootloaderı kullanıyordur airties bootloader üzerinde oynama yapmışmıdır tftp çalışır mı şuan için bunların hepsi konsol çıktısını görmeden soru işareti.

İkincisi ise flash chipini(Açıkçası ben göremedim çözünürlükten dolayı belki modemin arkasındadır ama mutlaka vardır) söküp programlayıcı ile içine yazılımı yazmaktır.(Bu arada flash seri olmak zorunda, paralel ise(Görsel örnek) ya jtagla atacaksınız ki şuan sizin için mümkün değii veya ona uygun programlayıcı bulmanız gerekmektedir.Ben zamanında paralel flash programlayıcı bulmak için internetin altını üstüne getirmiştim.Bu arada ufak bir ip ucu seri flashlar 8 yada 16 bacaklı olur.Görsel örnek)

Bunları hallettikten sonra başka bir soru işareti daha mevcut acaba atacağınız yazılım ile elinizdeki donanım uyumlu mudur?Yüzde 60 ihtimalle çalışır çünkü malum ttnet özellik kısmaya adil kullanım kotası koymayı sever <_<

Biraz uzun ve karmaşık bir yazı oldu umarım anlatabilmişimdir.

Bu arada öm atmanıza gerek yok ben gördüğüm zaman mutlaka cevap veririm :)

Kolay gelsin.

İletiye Ekli Resimler

• post-736-0-79587800-1400767506.jpg

• 0

#3 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 23 May 2014 - 11:30 AM

Öncelikle açıklama için teşekkür ederim.

5650 Busybox 1.14.1 kullanıyor. Telnet üzerinde fakat komutlar sınırlandırılmış. Mesela mac spoof yapıyorum vdsl mac adresini değiştiriyorum fakat sistemi tekrar başlattığımda mac adresleri standart hale dönüyor.

Firmware için tftp ile .bin dosyasını atıyorum sisteme, busybox üzerinde de aktardığım dosyayı görüyorum sistemde ancak fwupgrade komutu yok. Firmware'ı atıyoruz ancak yüklemek için nasıl bir yöntem izlenmeli bilemiyorum. Busybox'ı telnet üzerimden daha yeni bir versiyona güncelleyip komutları sınırlandırılmamış bir hale getirilebilir mi diye düşündüm wget komutu çalışıyor ancak kaynak bulamadım bu konuda. Sanırım tek olumlu yöntem seri bağlantı ama sizin verdiğiniz kaynaklar üzerinde çalışma yapmak lazım gibi şuan için. Arka yüzü aşağıdaki şekilde. Ayrıca Busybox üzerindeki komutlarıda ekliyorum belki tftp şle aktarım olabilir düşüncesi ile. İncelemeniz üzerine.

İletiye Ekli Resimler

• image.jpg
  • image.jpg

Konu Senior_Duke tarafından 23 May 2014 - 12:06 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#4 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti

Yazma tarihi: 23 May 2014 - 06:44 PM

cat /proc/mtd
sysupgrade

Bu iki komutun çiktısını alalım bakalım.

Seri kablo vs bağlamadan bakalım bölümlemelerden bootlader türünü öğrenebilecekmiyiz.

Genelde busyboxda susupgrade komutuda vardır deneyerek olup olmadığını öğreneceğiz.

Resimde görüldüğü üzere paralel flashınız var ama güzel haber seri flash modülüde mevcut.Üstelik 8 veya 16 bacaklı olmak üzere iki chip türünüde destekliyor.

Çıktı sonuçlarını bekliyorum.Eğer konu uzarsa bi konu açın modifikasyonlar kısmına ordan devam ederiz mesajlarınızı taşırım oraya, bu kısmı kirletmeyelim.

Son olarak sarı ile işaretli kısmın mümkünse makro değilse net bir fotosu seri flash kullanılabilir mi sorusunu ortadan kaldıracaktır.

İletiye Ekli Resimler

• post-736-0-66488800-1400837690.jpg

• 1

#5 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 24 May 2014 - 01:36 PM

Bir önceki konuda sarı renk ile işaretlediğiniz kısmın elimden geldiğince yakın plan çekimi bu şekilde;

IMG_1769_zpsd4395e61.jpg
cat /proc/mtd ---> komutunun çıktısı; ekte.
''sysupgrade'' komutu cevap vermiyor. Komut bulunamadı uyarısı veriyor..

---------edit----------

Ayrıca ekte Sony Ericsonn T700 Cep telefonu data kablosunun bir kesitini ekliyorum. Kablonun ucunu kestim, toplamda 4 adet (Kırmızı - Siyah - Yeşil - Beyaz) renkte tel mevcut. Bu kablo ile diğer konunuzdaki Nokia DKU-5 kablosu benzer, acaba bağlantıda kullanabilir miyiz? Kullanabilirsek PCB üzerinde renk sıralamasını gösterebilir misiniz?

İletiye Ekli Resimler

• IMG_1766.JPG
  • image.jpg

Konu Senior_Duke tarafından 24 May 2014 - 03:30 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#6 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 24 May 2014 - 01:38 PM

Modem modifikasyon bölümüne yeni konuyu açtım hocam, mesajlar oraya taşınabilir. Bir önceki mesajınızı yanıtladım.
Teşekkür ederim.
  • 0

#7 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti

Yazma tarihi: 24 May 2014 - 07:27 PM

Konuyu düzenledim.

Çıktıdan malesef bootloader türünü öğrenemiyoruz.(Bootloader config olduğu için sanırım redboot kullanıyor bu arada)Diğer flash soketleri çalışır çünkü pasif elemanları (direnç kapasitör vs) pcb üzerinde mevcut.Sony kablosu standart usb kablosu, kablo usb rs232 değil.Kısacası o kabloyu kullanamayız.Sizdeki kırmızı gibi olanlardan bize, yeşil gibi içinde çevirici olan kablolardan lazım.

NokiaCables1a.jpg

16062013391.jpg

Sizin modemdeki pin yapısı ise aşağıdaki şekilde(tx rx sıralaması farklı olabilir.Ters bağlarsanız tx rx kısmını yanmaz korkmayın vcc ve gnd kısmını doğru bağlayın yeter.):

Adsız.jpg

Son olarak dd komutu çalışıyor mu ve winscp ile modem içindeki dosyaları görebiliyor musunuz?

• 0

#8 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 24 May 2014 - 08:34 PM

Şimdi hocam maalesef elimde o kablolardan yok. Net üzerinden sipariş vermem gerekli nokia kablolarından.

Anladığım kadarıyla kabloyu aldığımızda vcc = kırmızı kablo ve gnd = siyah kablo. Diğer ikisini yani (tx ve rx 'i) deneyerek bulacağız. Lehim için elimde havya yok bunun için elektrikçilerden birine önce sizin şemadaki gibi kabloları lehimleteceğim. Baktık olmadı TX ve RX kablolarının yerini değiştirmeye tekrar götüreceğiz :) biraz sıkıntılı olacak ama sorun değil.

-----------------------------------------

dd komutunu nasıl veriyoruz? Busybox'ta sadece dd yazıp mı yoksa başka birşey ekliyor muyuz? Sadece ''dd'' ise yanıt vermiyor.

Winscp ile çok denedim ancak sanırım bağlantı ayarlarında bir hata yapıyorum veya bağlantıyı engellemişler.

Protocol : SCP , Host: 192.168.2.1 , Port: 22 , Kullanıcı adı: Root 

Ancak Ağ Hatası: %HOST bağlantısı reddedildi. uyarısı veriyor.

Konu Senior_Duke tarafından 24 May 2014 - 08:35 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#9 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 25 May 2014 - 01:12 PM

Abdus hocam senin tavsiyen nedir şimdi? Yani sonuç alamayız diyorsan uğraşmayalım. Airties TTNet anlaşması bitenlere bu modem için serviste standart yazılım atıyormuş demekki bir mümkünü var.

Eğer sonuç alabiliriz %50 ihtimal veriyorsan r232 çevirici yada flash programlayıcı siparişi vericem ebay gibi bir yerden. Görüşünü bekliyorum.
  • 0

#10 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti

Yazma tarihi: 28 May 2014 - 06:05 PM

Yazamadım şu aralar biraz yoğunum.

Kendini geliştirmek istiyorsan sana elektronik ve çalışma mantığı hakkında yapacağın şeyin  yardımı olur ama çoğu zaman attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez :) Denemeden bilemeyiz.

Sadece dd komutu aslında çalışmaz bir giriş bölümü(if input file) ve çıkış bölümü(of output file) olması gerekir eğer siz dd komutunu verdiğinizde hata vermiyor öylece bekliyosa çalışıyor demektir.

Winscp nin çalışmaması kötü oldu eğer çalışsaydı dd komutu ile bölümleri tek tek yada bütün bölümleri /tmp klasörüne yani ram a atıp ordan pc ye yedekleyecek sonrada artı özellikleri olan yazılımı atabilecektik.

Kısacası ben uğraşırım diyorsan yardımcı olurum fakat uğraşıp uğraşmamaya sen karar vereceksin.

• 0