WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

1
(06 Aralık 2016) rk41, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1
1
1
1
1
1
(26 Ağustos 2016) xecron, Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) USB Modifikasyonu (USB Modification) içeriğine yorum ekledi.
2
1
1
1
1

Resim
- - - - -

Airties Air 5650Tt Xdsl Modeme Standart Firmware Atmak

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 39 yanıt gönderildi

#11 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti
  • Nereden: İstanbul
  • İlgi alanı: Güvenlik

Yazma tarihi: 29 May 2014 - 01:02 PM

Hocam bence uğraşalım, >>> ''dd'' komutunu verdiğimde ' command not found ' uyarısı veriyor, demekki komut çalışmıyor. Modem spesifikasında yönetim açıklaması: WebUI ve Telnet. SSH olmadığına göre winscp ile bağlanamamak normal. Hatta acabada kaldım gittim port forwarding' bölümünden hem yerel ip'ye hemde nete çıkış ip'sine 22 numaralı portları açtım, sonuç negatif.

Şimdi eğer flash'ı sökmek kolaysa ve nasıl yapılacağını anlatırsan o şekilde yapabiliriz. Veya daha temiz yöntem (bana öyle geliyor) TX - RX .. pcb üzerinden bağlamak. Eğer bu şekilde yapalım diyorsan;

ebay'den r232 çevirici alacağım. birde TX - RX - GND ve 3.3V girişleri için pin-header almak istiyorum. Pin'leri bir elektrikçiye götürüp lehimleteceğim (bu lehim konusunda pcb'ye uygulamadan önce elektrikçiyi uyarmam gereken bir nokta varsa lütfen belirt)

r323 çevirici şu:-- > http://tr.aliexpress...1870787648.html

Ayrıca header pin (pcb üzerine lehimleteceğim 4 adet) bu konuda yardımına ihtiyacım var onlarıda siparişe ekleteceğim; erkek mi dişi mi olmalı ve kaç mm olanı kafi olur? Bu konuda aydınlatırsan bu akşam sipariş vereceğim.

Bu arada technopat'ta bir arkadaş bu yöntemle pcb'yi hyper terminale bağlamış ama bir sonuç alamamış yanlış mı bağladı acaba , veya sonuç vermiyor mu bu yöntem açıkçası ulaşamadım kendisine ama forumda yazdığını aynen aktarıyorum.

Öncelikle cihaza mevcut sistem üzerinden bir müdahale yapılamayacağını anladım. Bunun sebebi olarak; kullanılan sistem readonly bir sistem. Yani modem kapanıp açıldığında mevcut busybox arayüzü dışında rootfs olarak sistemi yeniden açıyor. Zaten ayarlar kısmı dışında diğer kısımlar readonly, oldu ki false true yapılsa dahi bu firmwarede bittorrent ve bazı eklentiler kurulu değil. Telnette webs klasörüne gürünce bittorrent diye bir klasor olmalı, o da yok. Sonuç olarak bir şekilde firmware güncellemesi gerek ama onuda imza ile engellemişler.

Bendeki modemi söktüm. Kart üzerinde bulduğum 4 adet pin var. Buna uygun bir tty kablo aldım. Hyper terminalle com portan cihaza eriştim. Normal şartlarda bir çok modemde firmware'i çöken cihazları bu ekrandan yeniden flashlama, silme gibi işlemler yapılıyor. İnternette bu konularla ilgili bilgiler var ama benim bağlandığım zaman ekranıma anlamsız karakterler çıkıyor. Normal bir akış göremedim. Bu konuda bilgi alabileceğimiz biri olursa, yardım edecek sanırım. Modemi bu şekilde yeniden flaslayabiliriz.

Konu Senior_Duke tarafından 29 May 2014 - 01:05 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

once upon a time the son of a famous man

#12 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti
  • Nereden: Kayseri
  • İlgi alanı: Modifikasyonlar

Yazma tarihi: 29 May 2014 - 03:49 PM

Flash sökmek takmak programlamak seri konsol baglamaktan cok daha zor bir is ve lehim yapmayi bilmeyisiniz bunu dahada zorlastiriyor.En son care o yoldan gideriz.Pin headerlari bence almaniza gerek yok elektronikcilerin hemen hemen hepsinde cikma boardlarin uzerinde vardir.Belirtmeniz gereken ozel bir konu yok pasta atiklarini temizlesin ve kisa devre olmasin yeter.Zaten adam isini biliyorsa soylemenize bile gerek yok.Ben kontrol etmeniz acisindan soyledim.Bu arada lehim arti pin header icin 5 tl den fazla vermeyin yaptirmadan once fiyatini sorun.Zamaninda elektronikcide calismis birisi olarak suanki maksimum ederi bu kadardir biz cogu zaman bu tarz isler icin para almiyorduk.
Pin headerlar cogu zaman standarttir ve size lazim olan erkek pin header benim unbrick konuma bakarsaniz fikir sahibi olursunuz.Boyut kismini tam bilmiyorum acikcasi ama genelde standarttir.

Arkadas yanlis baglamamis sanirim 9600 standart baud rate kullanmis bu hiz cihazdan cihaza degisebilir.4800 115200 gibi degisik degerleri deneseymis cikti alirmis.Bu karakter sorunu baudrate dogru girilmediginde olur.Hatta bazi cihazlarin bootloaderi baslangicta x baudrateinde calisirken cekirdegi boot ederken y baudrateine iner yada cikar mesela fonera redbootu 9600 iken ddwrt cekirdegini boot ederken bu deger 115200 e cikar.
Yine unbrick konuma bakarsaniz baudrate ile ilgili aciklamalari gorebilirsiniz.
Linkteki cihaz bizim is icin yeterlidir.
Bu arada telefondan yaziyorum hatam olmussa affola.
Kolay gelsin.
  • 0

#13 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 29 May 2014 - 04:35 PM

Herzamanki gibi çok açıklayıcı ve net olmuş hocam. O halde ben siparişleri geçeyim ülke içinden almak istemiyorum uyduruk r232 çeviricileri adamlar pahalı satıyor. Gelmesi biraz zaman alacak ben geldiğinde lehimleri yaptırdığımda tekrar bu konuda görüş alış-verişi yaparız hocam yardımınıza çok ihtiyacım olacak.

Bu arada Airties ile mail aracılığıyla görüştüm, ttnet ile anlaşmam bittiğini ücreti ne ise ödeyeceğimi standart firmware attırmak istediğimi yazdım, cevapları olumsuz, ttnet modeme standart yazılım atılamıyormuş. İnanmadım açıkçası, tamamen Airties 5650'nin standart versiyonunu aldırmak için bir söylem bana kalırsa. Ücretsiz alınan modeme bu tarz konularda destek vermiyorlar açıkçası.
  • 0

#14 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti

Yazma tarihi: 29 May 2014 - 05:00 PM

Her zaman olduğu gibi ülkemizde malesef bu işler biraz tuzlu ^_^

Zaten benim  gözümde airties mimli bir firma nedense bu tarz konularda çok agresifler, zamanında birkaç olay yaşamıştık.Detayları buradaki mesajlarımdan okursunuz.TTnet modeme yazılım atılamıyomuş kısmı bence tamamen saçmalık muhtemelen gizli bir anlaşmaları vardır airties ile.

Ne demek ben herzaman burdayım hazır olduğunuzda yazarsınız vaktim oldukça cevap veririm.

Şimdilik hoşçakalın.

• 0

#15 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 06 June 2014 - 02:42 PM

Abdus hocam tekrar merhaba. Nokia CA-42 kablo geçti elime. Kabloyu uçtan kestim. Fakat netteki şemalarla karşılaştırdığımda renkler farklılık göstermekte. Direk PCB'ye lehim yaptırmadan önce size danışmak istedim. Kablo görüntüsünü ekte iletiyorum. PCB'ye header - pin falan bulmakla uğraşmayalım diyorum renkleri doğru tayin edebilirsek.

Kablo: Type: CA-42 , GSAC201 , Made in China

Renkler: Siyah - Sarı - Kahverengi - Kırmızı - Turuncu

Yukarıya EK
---------------------

Çevirici Prolific pl-2303HX chipini kullanıyor. Belki pcb üzerinde RX - TX - GND yazabilir diye mavi koruyucudan ayırdım ancak silikon gibi başka sert bir maddeyle daha sarmışlar. Aşağıya onunda resmini ekliyorum.

Pcb'nin üst kısmında soldan sağa; Kahverengi - Kırmızı - Turuncu - Sarı renkli kablolar. (Muhtemelen turuncu RX)

Pcb'nin alt kısmında tek bir bağlantı - Siyah renkli kablo.

Not: Bu arada Nokia kablosu ile seri bağlantı yapınca VCC takmıyoruz sanırım değil mi hocam yani biz sadece GND RX ve TX kullanacağız? Bu konuda aydınlatırsan sevinirim.

Evet hocam sonunda çözdüm kabloyu. Hyper terminalde kabloları elle birleştirerek deneme yanılma yöntemi ile;

Turuncu: RX
Kahverengi: TX
Siyah: GND

CA-42 Kablo kullandığım için sanırım VCC 'yi bağlamamıza gerek yok ? Eğer varsa muhtemelen Kırmızıdır. Yarın lehime götüreceğim bundan sonra hyperterminal'de başlangıç için nasıl bir yol izlemeliyiz bunları bir kaynak verebilirsen veya yazarsan sevinirim.

İletiye Ekli Resimler

• fotoğraf 2.JPG
  • fotoğraf.JPG

Konu Abdus tarafından 08 June 2014 - 11:08 PM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#16 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti

Yazma tarihi: 08 June 2014 - 11:15 PM

Gördüm ama yazamadım mezuniyet falan derken işler karıştı :)

Turuncu: RX

Kahverengi: TX

Siyah: GND

Kısmı doğrudur tx ve rx in renkleri değişebilir.Vcc bağlamayacağız gnd tx rx yeterlidir.Bu arada pin header(dişi + erkek) lehimlettirirseniz bi daha lehim yapmanıza gerek kalmaz tak çıkar kolay olur.Pin-Header.jpg

Hyperterminalde veya putty programında bilgisayarın aygıt yöneticisinden önce port numaramızı(mesela com3) öğreneceğiz sonra baudrate i deneyerek bulacağız.Yine debrick konusunda yazmış olmam lazım.Vaktim oldukça işlemi anlatacağım.

• 0

#17 Senior_Duke

Senior_Duke

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 46 İleti

Yazma tarihi: 18 June 2014 - 02:26 PM

Hocam inanır mısın erenköyde pin header bulamıyorum, bilgisayarcılar elimizde yok diyorlar :) şimdi ebayden şipariş versem mi mantıklı yoksa direk pcb'ye telleri lehimletsem bir sorun olur mu sence?

Bunu şunun için soruyorum malum senin işin oluyor bazen konuya yazman zaman alıyor, teller pcb'ye lehimliyken modemle internete girerken bir sıkıntı falan olur mu? Kabloyu açıkta bırakmam gerekecek çünkü bu durumda modemin kapağı kapanmaz.
  • 0

#18 Abdus

Abdus

crew | jigsaw

• Yönetici
  • 1,109 İleti

Yazma tarihi: 18 June 2014 - 02:41 PM

Kabloyu açıkta bıraksan sorun olmaz ama istanbulda pin header bulamamana şaşırdım doğrusu Karaköy e yakınsan (istanbulu bilmiyorum bu arada) ordaki elektornikçilerin hemen hemen hepsinde pin header bulabilirsin hatta ömden adres veya spariş verebileceğin bir elektronik bileşen satan bir site verebilirim.Tavsiyem pin header kullanarak yapmandan yana ama kablo dışarda olsa da sorun olmaz.

• 0

#19 palamut

palamut

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 6 İleti
  • Nereden: Bolu
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 07 July 2014 - 12:18 AM

...

...

5650'nin wireless chip'i model olarak nedir?

Airties'in sayfasinda, Wi-Fi: 2.4G—BCM63168, 802.11b/g/n, 2T2R yaziyor.

Wifi chip'i muhtemelen SoC integrated'dir diye dusunuyorum.

Cihazi acip bakmadim. Chipsetin resimlerine baktim ama orda goremedim.

Rica etsem Wifi chip'ini isaretleyebilir misiniz?

Cok tesekkurler.

• 0

AirTies 5650

#20 hsaygin

hsaygin

Aramıza hoşgeldin

• Yeni Üye
  • 1 İleti
  • İlgi alanı: Yazılımlar

Yazma tarihi: 22 June 2015 - 02:13 PM

Merhabalar konuda bir gelişme oldu mu? Firmware yüklemesi yapılabildi mi, yada bittorent farklı bir şekilde çalıştırılabildi mi? en son cevabın üzerinden 1 yıl geçmiş şu an bende aynı sorunu yaşıyorum. 

• 0