WiFi-Turk.com

Kategori durumunu değiştir Canlı (wt.liveticker)

(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(31 Mart 2020) Nihat, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
1
(17 Şubat 2020) rejoman, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(17 Şubat 2020) CRaFTY, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Onur, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
(11 Şubat 2020) Gökhan, Evinizde hangi Wi-Fi standartını kullanıyorsunuz? anketine oy verdi.
1
1
(18 Temmuz 2019) Laserbird, üye haritasına ekleme yapti.
100
(25 Mart 2019) sanliwebstudio, üye haritasına ekleme yapti.
100
(22 Kasım 2018) Mstf46, üye haritasına ekleme yapti.
100
1
1
1

Resim
- - - - -

Karşı Cihaz Olmayan Resmi Hotspot Tavsiyesi

hotspot titanum tavsiye

Konu 90 günden eski olduğu için geçerliliğini yitirmiş olabilir!

• Please log in to reply
Bu konuya 14 yanıt gönderildi

#1 Cracker162

Cracker162

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 53 İleti
  • Nereden: Denizli

Yazma tarihi: 22 March 2015 - 03:03 AM

Gsm direği dikip ortalama 2000 hane olan kasabayı 4km uzaklıktaki dağa kurup yukarıdan ve genişten kapsama alanına alacak en az 3 adet sektör titanum 2.4 ve rocket M2 titanum kullanmayı düşünüyorum. karşı müşterilerde cihaz olmayacak direk laptop - cep telefonu wifisi ve tv wifilerinden bağlanabilecekler bu şekilde devam ederek zamanla çevre kasabalarda ilçelerde birbirine entegre ederek ağ kurmayı planlıyorum. Fikirlerinize ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Firmayı ltd ye yükselteceğim. herkese en düşük 2mbps ve müşteri isteğine göre 4-6-8-10 adil kullanım kotası olmayan kesintisiz internet vereceğim. Şimdiden yardımcılarınız için teşekkürler. Resimde kırmızı nokta dağın tepesidir ideal yükseklikte olup köyü yukarıdan ve görme imkanı var.

İletiye Ekli Resimler

• wifi.jpg

• 0

#2 gendes

gendes

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 859 İleti
  • Nereden: Van
  • İlgi alanı: Wi-Fi bağımlısı

Yazma tarihi: 22 March 2015 - 08:50 AM

2.4 yapamazsınız niye diyeceksiniz 

ben sadece sinyal bazında açıklama yapacağım düzenli çalışıp çalışmayacağına ondan sonra karar verelim

1) o tepeden 3 veya 4  adet roket veya nsm2 falan bıraktınız (sinyali sadece birebir görüş olan çatılarda veya dışarda görürsünüz evler içinde yalan olur)

2)kasabanın tüm evlerini dediğiniz cihazlarla müşterinin düzenli bağlanabilmesi için alanı tam bilmediğim için belki 10 istasyon kurasınız çatılara

3) diyelimki istasyonlar kurup evlerin içine sinyal verdiniz cihazınızın her birine -90 larda 2-3 bağlı cihaz oldumu ki olacaktır cihaz düzenli çalışmayacaktır

4)müşteride çok sorun çıkacaktır ve çözülmeside kolay olmayacaktır

şimdi bu şekil bir maliyet çıkaralım birde cihazlı 5ghz maliyeti çıkaralım

1 tane router 1000tl

linkler için 20 adet en ucuz cihaz 3200tl

3adet roket ve anteni 3000tl

25 nsm2 7500tl

ıvır zıvırlar 2000tl

2.4 ghz kaba taslak maliyet 

aynı fiyata 5 ghz

router 1000tl

link cihazları 600tl

3 adet sar2 800tl

ıvır zıvır 1000tl

geriye kalan parayla 100 tane lite5

en az 100 müşteri düzenli bir şekilde aynı fiyata bağlarsınız 

yerinizde olsam böyle yapar 50-75-100 gibi kurulum parası alırım cihazlarda zaten benim

• 0

WANNET

#3 Selfgold

Selfgold

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 112 İleti
  • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 22 March 2015 - 11:55 PM

Gendes arkadaşa bende katılıyorum. 4 km direk wifi işi çok sıkıntılı olur.

Ana vericiye titanum falan yatırım yapmaktansa 5ghz ile ptp noktalında git ve oradan 2.4 aktar aktarmalısın.

Burada en büyük kilit nokta merkezden ptp noktasına gittikten sonra oraya kullanıcı sayısına ve yapıya göre yine router takman gerekebilir. Örnek merkezden 5 ghz ile yolladın aldın ve 4 tane 2.4 verdin 30 tane kullanıcı bağlandı tamam buraya kadar sorun yaşamadın. Her 2.4 cihaza 20 kullanıcı bağlanmaya kalktı 5 ghz cihazlarında yetersiz kalır 4x20=80  iş burada başlıyor routing lazım :)

Routerde kurallar oluşturmayı ve yönlendirmeleri iyi yapmalı vs. vs. 

Bunları bilmiyorsan işin zor burada yazarak cevap zaten yeterli alamazsın acı ama gerçek.

Bu işi ücretli yapanlardan destek almalısın yoksa forumdan yola çıkarak bu işe giriyorsan zaten yandın bulamazsın cevap arama 

Cihaz satmaya karşı biriyim. Ama bu işte cihazsız zor!..

Örnek merkeze; 

4 Tane sar2 bağladın 4x25 100 müşteri  ( 4 x 350 T= 1.400 tl )

100 adet Lite5  ( 100 x 160 = 16.000 TL )

4 Tane sar2 bağladın ptp noktalarını buraya bağladın  ( 4 x 350 T= 1.400 tl )

ptp noktası  4 adet NSM2 + 1 adet NSM5 + Pano ve switch vs. = 1.500 TL x 10 Şube = 15.000 TL

10 tane şube kuracağın yerdekileri ikna sonra baz istasyon tepkileri vs. vs. bunlar ayrı dert..

Merkez noktayı kur müşteriye Lite5 tak gitsin her türlü çıkacak zaten  :D en temizi en baş ağrısız olanı.

Tabi bunlar benim düşüncem iyi araştır.

• 0

#4 vasiyet

vasiyet

Emekli Üye

• Emektar Üye
  • 1,412 İleti
  • Nereden: Bursa

Yazma tarihi: 23 March 2015 - 12:36 AM

Ben bursa dayım burada buu işi yapanlar üstadların dediği gibi evlere 5ghz takıp kabloyu binaya indiriyor.ordan isteywne 2.4 yayın yapıyorlar.Yayın metal tower ile hakim tepeden yapılıyor.Hatta bazı mahallelerdeki internet kafelerle anlaşıp oradan da müşteriye ulaşıyorlar.
  • 0

#5 sevginetix

sevginetix

Moderatör

• Moderatör
  • 1,183 İleti
  • Nereden: Tekirdağ

Yazma tarihi: 23 March 2015 - 06:57 AM

Asıl;

o tepeye nasıl bir internet kaynağı tedarik edecek / edebilecek?

• 0

#6 gendes

gendes

Sadık Üye

• Sadık Üye
  • 859 İleti
  • Nereden: Van

Yazma tarihi: 23 March 2015 - 10:06 AM

kasaba içinden link atarak

• 0

WANNET

#7 mustafaaydin

mustafaaydin

Aktif Üye

• Aktif Üye
  • 361 İleti
  • Nereden: Uşak
  • İlgi alanı: Donanımlar

Yazma tarihi: 25 March 2015 - 09:55 PM

denizlideyse bizim şubeye uğrasın yardımcı olsun arkadaşlar :D 

• 0

İnternet Bağlantımın band genişliğini yazacaksam metro ethernetimin band genişliğini yazarım hiç olmazsa şanıma simetrik bağlantı yakışır :D 

#8 Cracker162

Cracker162

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 53 İleti

Yazma tarihi: 27 March 2015 - 05:30 AM

İnterneti sağlamak için kasaba içinden link atacağım. Yani diyorsunuzki 2.4 le uğraşma. O zaman kasaba içinde mobil internet hikaye olacak desenize. Ben o tepeye 3-4 tane titanum sektör takarım olmadı köy içinde yüksek bi yerede link atarım geri kalan yerlere takviye ederim omni ile diye düşünmüştüm. Şu an tam orta kısıma bakın orda bir adet D link 15dbi 2.4 ant24 omni var ve bullet m2hp takılı yukarı kısıma doğru akkent bld yazısından dağa doğru tamamını kapsıyor ama yazıdan aşşa kısımı kapsamıyor tabi şu an üye sayısı kapsama alanından dolayı 6 kişi falan. Kafam çuval oldu bu işi araştırmakdan. hiç sevmediğim işlerden biriside bu işe başlayıp üye sayısı arttımı yok bağlantı koptu yok radius cevap vermiyor gibi sorunlarla karşılaşmakdansa 2 kuruş fazla olsun öyle sorunlarla uğraşmıyım istiyorum. bu arada bütçem 3 aşşa beş yukarı ortalam 10 bin liradır.

Konu Cracker162 tarafından 27 March 2015 - 05:37 AM tarih ve saatinde düzenlenmiştir

• 0

#9 Selfgold

Selfgold

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 112 İleti
  • Nereden: İstanbul

Yazma tarihi: 27 March 2015 - 09:56 AM

Bende aynı D link 15dbi 2.4 ant24 ile bullet2hp sahip biri olarak başladım tabi iş ticaret değildi başlarda!..

O bullet 15 kişide şişti.. Ama başarılı anten ve cihaz halen üzerinde 3 yıldır 10 kişi ile devam ediyor.

4 kmden wifi telefon smart tv ile bağlansın işini falan bir kafandan sil.

Konunun teknik dilinde benden uzmanı olan arkadaşlar da sana detay verebilir.

Ben o tarz bir yapı kursam.

Merkezde dar açı uzun mesafeli olarak yayınını evlere 5 ghz cihazlarla yolla mesela mikrotik sar2 ile max 30 her birine tabi kişiye kadar ekleyerek giderdim Birkaç nokta gerekİtorsa kur ama 1 tane onmi alacağına 3 tane NSM2 al. 

Ubnt sector kullanıyorum 2.4 ve  20-25 kişiden sonra başlıyor orası burası oynamaya.

Titanyum falan geç o kadar paraya gerek yok. 3 titanyum + rocket iki tane omni etti sana 5.000  :o

Yine yakın zamanda konumu gereği performansı bilerek aldım ubnt 13 dbi 2.4 omni anten + rocket 750 TL 

Denizlide bu işi yapan birçok kişi var diye biliyorum bölgende umarım birileri yoktur  :)

• 0

#10 Cracker162

Cracker162

Katılımcı Üye

• Katılımcı Üye
  • 53 İleti

Yazma tarihi: 28 March 2015 - 08:19 AM

bölgemde ilçeden gönderenler var. karşı cihaz olarak tp 5210 kullanmışlar direk 9km den yayın veriyorlar. Fakat kasaba benim kendi kasabam olduğu için reklamım kolay olur diye düşünüyorum. Dostum şunuda belirtmek isterimki kurulum ve konfigürasyonda ayarlamalarda sıkıntım yok. Şöyle söyliyim microsoft sistem mühendisliği eğitimleri aldım. teknolojik konuda baya bi ileri seviyeye hakimim bir problemi kısa sürede öğrenip analiz ederek çözme yeteneğine sahibim. WİFİ ile hiç bu kadar yakından ilgilenmemiştim. takıldığım konu doğru cihazları satın almak ve ayarlama yaparken takılacağım noktalar olacak bu konuda uzaktan teknik desteğe ihtiyacım olacak hepsi bu. Hatta o baz istasyonunu bile kendimiz kuracağız beton temeline kadar aileden birisi demirci diğeri inşatçı nede olsa Hiç olmadı başta o kadar masraf etmem önce cami imamları veya müftülüklere aylık ücret teklif ederek minareleri kullanabilirim. Babam minare ustası müftülüklerle arası iyidir. Şimdi ben bu işe nerden başlıyım 5ghz mi 2.4ghz mi. aslındaki kafamdaki fikir şuydu işin 20 yıl sonrasını düşündüğüm zaman insanlar mobil gsm operatörlerinde 4gb 39TL yerine tercih etmekdense Türkiyenin tamamını 2.4ghz ile kapsama alanına aldığımda sınırsız 4mb hızı aynı fiyata bizden tercih etsin.

• 0