WiFi-Turk.com

Previous
Motorola NextNet'i Alarak WiMAX'e Yatırım Yapıyor
M: WiMAX nedir?
Motorola, geleceğin kablosuz ağ standardı WiMAX'in gelişimini hızlandırmak ve kullanımını yaygınlaştırmak için NextNet Wireless şirketini satın alıyor

 

 

Çalışmalar tamamlandıktan sonra Motorola, NextNet aracılığıyla Clearwire'ın mevcut ve gelecekteki müşterilerine kablosuz geniş bant desteği vermeye devam edecek. Intel ise PC üreticilerinin WiMAX'a geçiş sürecini hızlandırmak için geleceğin mobil platformlarına WiMAX çiplerini dahil etmenin yollarını arayacak. Clearwire'a yapılan bu yatırım yüksek hızda mobil ağların gelecekteki önemine işaret ediyor.

Clearwire'ın yan şirketi olan NextNet, şu an Kuzey Amerika'nın en büyük OFDM tabanlı NLOS kablosuz geniş bant altyapı hizmeti sağlayan kuruluşlarından biri ve ürünleri beş kıtaya birden dağıtılıyor. NextNet'in katılımıyla Motorola, dünyada hızla artan kablosuz ağ altyapı talebini karşılamaya yönelik ciddi bir adım atarak hızlı ve düşük maliyetli internet kullanımını destekleyecek WiMAX'in dünyada yaygınlaşmasına zemin hazırlıyor.

 

WiMAX Nedir?

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access - Mikrodalga Erişimi için Birlikte Çalışabilirlik), IEEE'nin 802.16 kablosuz iletişim standardı şartnamesine dayanan yeni bir standart. 802.11 grubu standarda (Wi-Fi) göre çok daha hızlı ve çok daha geniş alana hizmet veriyor. Özellikle kablo ve DSL hizmetinin ulaşmadığı alanlara geniş bant internet hizmeti sağlaması bekleniyor.

WiMAX, diğer kablosuz teknolojilere kıyasla birçok avantaj sunuyor. WiMAX'ın çoklu yol etkileşimi ve gecikme dağılımı özelliği, kullanıcı baz istasyonunun görüş açısı dışındayken de iyi bir performans gerçekleşmesini sağlıyor. WiMAX standardı 802.11'in bağlantı tabanlı erişim protokolü yerine erişim talepli erişim protokolü kullanıyor. Böylece daha az veri çarpışması yaşanıyor ve mevcut ağ genişliği en verimli şekilde kullanılabiliyor.

Çarpışma olmaması veri transferi sırasında bant genişliği kaybının olmaması anlamına geliyor. Tüm iletişim baz istasyonu tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca elverişli kanal genişliği ve adaptif modülasyon değerine göre daha çok kullanıcının bir arada Internet'ten faydalanmasına imkân tanıyor. WiMAX,

802.11'in kullandığı 20 MHz'lik kanal genişliğinden çok daha dar bir kanalda hizmet vererek bant genişliğini boşa harcamıyor. Kullanılan kanalın yoğun olması durumunda ise adaptif modülasyon sayesinde kullanıcılar bağlantı halinde tutulabiliyor. WiMAX ayrıca kablosuz internet servis sağlayıcılarının müşterilerine yüksek kalitede hizmet sunmalarını sağlıyor.

WiMAX, esas olarak OFDM ( Orthogonal Frequency Division Multiplexing – Düz açılı Frekans Bölümlemeli Çoğullama) ve MIMO (Multiple Input Multiple-Output - Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) teknolojilerine dayanıyor. Bu iki gelişmekte olan teknoloji sayesinde servis sağlayıcılar tek bir baz istasyonundan daha fazla müşteriye hizmet sunma olanağına kavuşurken bunu daha az spektrum kullanarak gerçekleştirecekler. OFDM; Wi-Fi ve WiMAX tarafından kullanılan taban radyo teknolojisine verilen ad. MIMO ise WiMAX'in etkinliğini dört katına kadar çıkartan gelişmiş bir anten teknolojisi. Üçüncü nesil ve ötesi iletişim teknolojileri büyük çapta OFDM ve MIMO teknolojilerine dayalı olacak.

 

Clearwire Hakkında

Craig McCaw tarafından kurulan Clearwire, yüksek hızda kablosuz internet ve internet telefonu hizmeti sağlayan bir kuruluş. Bugün ABD, Irlanda, Belçika, Danimarka ve Meksika'daki toplam 200'den fazla şehirde, kablosuz internet alanında faaliyet gösteriyor.

 

NextNet® Wireless Hakkında

1998 yılında Clearwire tarafından kurulan NextNet, kablosuz erişim sistemleri sektörünün öncü şirketlerinden biri. Yüksek hızda kablosuz internet hizmet platformu NLOS'u piyasaya sunduğu 2000 yılının Ocak ayından itibaren kendi sektörünün öncüsü durumuna gelen NextNet, bugünlerde Expedience® adını verdiği kullanıcı dostu sabit ve portatif NLOS platformuyla beş kıtada büyümeye devam ediyor.

Kaynak: turk.internet.com

 

 

motorola
nextnet
wimax

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.6/5 (toplam 11 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...