WiFi-Turk.com

Previous
Pixavi'den Kablosuz Kamera
Pixavi'den Kablosuz Kamera
Pixavi, Linux gömülü sisteme sahip, ilk kablosuz video konferans kamerasını üretti.

Geniş alan kablosuz iletişim ekipmanları, WiFi ve WiMAX araçları, anten ürünleri, bölge takip araçları ve kablosuz video gözetme teknolojilerini sunan Norveç tabanlı Pixavi firması, Linux gömülü sisteme sahip, ilk kablosuz 720p HD konferansı kamerasını üretti. Xcaster adı verilen kamera, CD kalitesinde ses, 5 megapiksel görüntü, ortak çalışma araçları, Bluetooth ve 802.11n kablosuz bağlantı desteği sunuyor.

Üretici firma Xcaster'ın, taşınabilir video konferans ihtiyacı duyan endüstri ortamlarını hedeflediğini belirtiyor. Alüminyum kaplamalı olan ürün, su geçirmezlik konusunda IP68 oranına sahip. Ayrıca Pixavi, Xcaster'ın iki metre yüksekliğe kadar betona düşme koruması olduğunu belirtiyor. Özel uygulamalar ile üretimden madenciliğe, askeri alanlardan gazeteciliğe kadar birçok alanla ilgili özel uygulamalar mevcut.

Xcaster, Pixavi'nin ilk kez 1999 yılında üretmiş olduğu “VisiWear” video konferans ürünlerinin devamı olarak görülüyor. Firmanın açıklamasına göre, cihazda Linux çekirdeği üzerine kurulmuş bir gömülü dağıtım kullanıyor.

Video kamera, 16 GB depolama alanına sahip. Ayrıca Ethernet, USB 2.0, Bluetooth ve ses/video giriş çıkışlarına sahip. 5.1 x 2.3 x 1.2 inç boyutlara sahip Xcaster, 480x600 dokunmatik ekranla birlikte geliyor.

Pixavi'den Kablosuz Kamera


Gazetecilere Özel Webcam

Xcaster WiFi bağlantı tipine göre iki model olarak üretilecek. ST 5000g ”düşük güç” modeli 802.11g (100 metre çekim alanı) teknolojisine sahip ve eşzamanlı olarak 10 adet canlı HD akışı olanağı sunuyor. Üretici, beş saat aktif batarya süresi sunmayı planlıyor. ST 5000n “yüksek güç” modeli yüksek bant genişliği, 802.11n WiFi ile daha geniş çekim alanı (300 metre) ve 50 adet eşzamanlı yayın olanağı sağlıyor. Bununla birlikte 2,5 saatlik bir batarya süresi sunuyor.

Pixavi'den Kablosuz Kamera

Bu arada, iki yeni “EX Zone” modelin daha sağlam ve dayanıklı olarak ilerleyen tarihlerde piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu iki modelin daha çok gazetecilere özel olarak üretileceği düşünülüyor.

Pixavi, şu an piyasaya sürülecek her iki model için de 5.1 megapiksel fotograf ve saniyede 1280x720 boyutlarında 25 fps video desteği, 4CIF veya CIF çözünürlüğü sağlanacağını söyledi. H.263 ve H.264, H.323, SIP ve  H.239 kodekleri kullanılacak. Firma yetkilileri, lens üzerinde bulunan entegre bir gyroscopic MEMS algılayıcı ve lazer noktalayıcı yardımıyla kullanıcıların ortak lazer çizimiyle eşzamanlı gerçek HD video ve ses iletimini yapabileceğini belirtiyor.

Pixavi CEO'su Chiristian Rokseth konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “Video konferans noktaları ve VC destekli bilgisayarların yüzde 50'si HD uyumlu. Bu yükselen trend, HD kamera geliştirme hedeflerimizle kesişiyor.”

Xcaster ST5000'in, 8.000 dolar fiyatla 2009 mayıs ayında piyasalarda olması planlanıyor. Daha fazla bilgiyi Pixavi'nin resmi sitesinden edinebilirsiniz. Pixavi, Go Live 2.0, SIP servisleri gibi yönetim servisleri ve video konferans yazılımları hizmetlerini verecek.

Kaynak: Özgürlükicin.com

pixavi
st 5000g

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.0/5 (toplam 8 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...