WiFi-Turk.com

Previous
İlk 4g baz istasyonu faaliyete geciyor
Ilk 4g baz istasyonu faaliyete geciyor
4G ağ yapısı, 3Gden 10 kata kadar hızlı. Saniyede 60-100 mbit hız hayal olmaktan çıkıyor mu?

Dünyanın ilk ticari 4G istasyonu, İsveç'in Stockholm şehrinde kuruluyor. İsveç'in dev iletişim firması TeliaSonera, bu gelişmeyi halkla paylaştı. 4G baz istasyonunun kurulumda, Ericsson da ortaklardan biri... Ericsson'un desteğine rağmen, projenin 2010 yılından önce hayata geçirilmesi beklenmiyor. Zaten teknolojiyi destekleyen modemler de, 2010 yılında hazır olacaklar.

TeliaSonera, 4G konusunda çok iddialı. Şirket sözcüsünün ifadesine göre; 4G teknolojisi, 3G teknolojisinden 10 kat daha hızlı. Kullanıcılar, hızı dert etmeyip keyiflerine bakabilecekler. 10 kat daha fazla hız, saniyede 60 ile 100 megabite denk geliyor. En hızlı 3G ağının bile, 6 ile 10 megabit veri aktarımına izin verdiği düşünülürse; 4G'nin hızı çok daha iyi anlaşılabilir.

Telia, yeni nesil network yapısı ve 4G ağ konusunda dünya lideri operatörlerden biri haline gelecek. Ericsson'un ise Amerika'ya kötü haberleri var. Ericsson CEO'su epey iddialı:  "Amerika biraz geride dursun. Bu işi biz devralıyoruz."

Amerikan'ın dev telekomünikasyon firması Verizon da, ABD vatandaşlarına iyi haberler veremiyor.  Verizon'a göre; teknolojinin Hawai ve ABD'de yaygınlaşması 2015 yılını bulacak.

İngiltere cephesini incelediğimizde, farklı planlarla karşılaşıyoruz. Motorola ve T-Mobile'ın kendilerine özgü fikirleri var. Özellikle T-Mobile'ın kendi sınırların, kalın çizgilerle çektiğini görüyoruz.

Norveçli Telenor ise biraz yüksekten uçuyor. Kendi 4G ağlarının, 80 ile 150 Megabit aktarıma izin vereceğini iddia ediyorlar. İsveçliler ise bu iddiayı mantık dışı ve komik buluyorlar.

Bazı telekomünikasyoncular da sert eleştirilerde bulunuyor: "Sektörümüzün en önemli sorunu, daha geçmiş teknolojilerin meyvesini yiyemeden, panik havasına girip yeniliklere kafayı takması. Daha 2G ve 3G yaygınlaşmadı. Bu ne acele?"

Danimarkalı analist Strand Consult ise tartışmalara nokta koymuş: "Müşterilerin asıl sorunu 1G, 2G, 3G veya 4G değil. Onların düşündüğü şey; servislerin ulaşılabilirliği ve uygun fiyatlar. Bunları düşünmekte de çok haklılar."

Kaynak: PCWorld Türkiye

4g

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.2/5 (toplam 9 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...