WiFi-Turk.com

Previous
WiFi Ağlarının %60'ında Koruma Eksikliği Var
Motorola NextNet'i Alarak WiMAX'e Yatırım Yapıyor
Panda Software, WiFi ortamlarında en yaygın kullanılan protokol olan WEP içindeki güvenlik zayıflıklarını göz önüne çıkaran ve aynı zamanda WPA ya da WPA-PSK gibi diğer mevcut sistemlerin göreceli güvenilirliğinin altını çizen ve PandaLabs tarafından hazırlanan Kablosuz Ağlarda Güvenlik raporunu yayınladı. Araştırmaya göre, ağların yaklaşık %60'ında hiçbir güvenlik sistemi yok.

PandaLabs direktörü Luis Corrons, “Bu çalışmanın hedefi, güvenlik yöntemlerini ve tasarım kısıtlamalarının ya da hatta yanlış ayarlamalarının onları nasıl zayıf hale getirdiğini inceleyerek didaktik bir perspektiften kablosuz ağlardaki güvenlik düzeylerini gün ışığına çıkarmaktır.” diyor. “Bu sayede kullanıcılar, doğru önlemler alınmadığında bir WiFi ağının konuşlandırılması esnasında doğacak tehlikelerden kaçınmış olurlar.”

 

Çalışmanın sonuçlarına göre: Genel olarak, WiFi ağlarındaki güvenlik yetersiz. Ağ güvenliği için en yaygın kullanılan protokol olan WEP’in çok fazla zayıflığı varken, WPA ya da WPA-PSK gibi en etkin protokoller neredeyse hiç kullanılmıyor. PandaLabs, ağlarının yaklaşık %60’ında koruma eksikliği olan İsveç, Slovenya, Kanada ya da Arjantin gibi ülkelerde uluslar arası olarak yaptığı bir seri wardriving araştırmaları ile bu durumu doğrulayabildi. Wardriving, WiFi donanımlı bir laptop ve ağları saptamak için yazılım kullanarak özel bir rota üzerinde kablosuz ağların saptanmasını kapsıyor.

 

Kablosuz ağlar, şirket ağlarına giriş noktası olduklarından, sessiz kötü niyetli kodlar ve tehditsel saldırılar için bir bulaşma kanalı. Sadece hackerların içeri sızmalarına izin vermekle kalmazlar ayrıca özel bir hedefe saldırı için tasarlanmış olanlar da dahil olmak üzere tüm kötü niyetli kod tiplerinin ve belli bir büyüklük ve türdeki şirketler için özel olarak yaratılmış spyware türlerinin de girişlerine izin verirler.

 

Corrons şöyle açıklıyor, “Kablosuz ağların kötü niyetli sonuçlar için çok fazla sömürülmemiş olması doğru olsa da, şu açıkça görülüyor ki kullanıcılar bu ağların güvenlik için oluşturabileceği tehdit hakkında yeteri kadar bilinçli değiller. Bu durum şirketler söz konusu olduğunda daha da hassaslaşıyor: eğer WiFi içeren şirket ağları doğru şekilde korunmazsa, geçen raporda bahsedilen teknikler aracılığıyla hem malware hem de saldırılar için bir giriş noktası olan WiFi ağ nedeniyle güvenlik şirket genelinde tehlikeye atıldığı için, potansiyel saldırının amacı daha endişe vericidir.”

 

Belge, çalışmanın sonuçlarına dayanarak WiFi ağlarını korumak için bir dizi öneriler ile ve gelecek için bir analiz ile son buluyor.

Kaynak: turk.internet.com

koruma eksikliği

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.9/5 (toplam 14 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...