WiFi-Turk.com

Previous
Femtocell'le 3G Duvarların Arkasında
Femtocell'le 3G Duvarların Arkasında
3G Kapsama Alanları Kullanıcılar Tarafından da Genişletilebilir.

Nedir bu Femtocell? En basit anlatımla, genişbant internet bağlantısı üzerinden iletişim sağlayan mini baz istasyonu. Femtocell teknolojisinin asıl amacı cep telefonu operatörlerinin 3G kapsama alanını düşük maliyetle genişletmelerini sağlayabilmek. Ancak bunu kullanıcıların kablolu genişbant hatlarını kullanarak yapabilmesi için operatörlerin kullanıcıları ikna etmesi gerekiyor.

3G iletişim için kullanılan frekans, GSM teknolojisinde kullanılandan daha yüksek. Frekans arttıkça sinyallerin binalardan ve duvarlardan geçme kabiliyeti azalıyor. 3G iletişiminin GSM kadar geniş kapsama alanlarına ulaşabilmesi için, ya baz istasyonlarında ve cep telefonlarında daha fazla enerji harcanması ya da baz istasyonlarının daha sık yerleştirilmesi gerekiyor. İşte, bu soruna düşük maliyetli bir çözüm olarak Femtocell teknolojisi geliştirildi.

En küçük cep telefonu hücresi olan Femtocell, katrilyonda bir anlamına gelen "femto" ve hücre anlamına gelen "cell" kelimeleri birleştirilerek oluşturulmuş. Görünüşü ve boyutları itibariyle kablosuz modemlere benzeyen düşük güçteki bu baz istasyonlarının kapsama alanı, yalnızca bir evi ya da işyerini içine alacak genişlikte. Femtocell, cep telefonu sinyallerini mevcut kablolu genişbant internet hatları üzerinden operatörün cep telefonu şebekesine bağlıyor. Kullanıcı Femtocell’in kapsama alanına girdiğinde, cep telefonu iletişimini artık evdeki genişbant hatları üzerinden gerçekleştiriyor. Böylece evde zayıf olan ya da hiç olmayan 3G sinyali, cep telefonu ekranında ‘’beş çubuk seviyesinde’’ görülebilir. Kullanıcı evden çıktığında da tekrar cep telefonu operatörünün baz istasyonuna bağlanıyor, üstelik evden ayrılırken telefonla konuşuyorsa bağlantı kopmadan dışarıda da konuşmasına devam edebiliyor.

Femtocell'le 3G Duvarların Arkasında


Femtocell kutularının evlerde yerini alabilmesi için aşılması gereken bazı engeller var. Bunların başında, cep telefonu şebekesine kullanıcının internet bağlantısı üzerinden bağlanılmasının doğurduğu sorunlar geliyor. Genişbant teknolojilerinin geldiği nokta Femtocell kullanımı için yeterince iyi, ancak bu teknolojilerin daha yaygın şekilde kullanılması gerekiyor. Çünkü kablolu internet bağlantısının, 7.2 Mbps bağlantıyı destekleyen 3G’yi tam kapasiteyle kullanabilmesi için 7.2 Mbps’den daha hızlı olması gerekiyor. Bunun yanında internet bağlantısının Femtocell ve diğer kullanıcılar arasında iyi paylaştırılması gerekiyor. Örneğin birisi evde internetten dosya indiriyorken diğer kullanıcı Femtocell üzerinden konuşma yapıyorsa sorun yaşayabilir. Bunun önlenmesi için de bağlantı kapasitesinin bir kısmının Femtocell kullanıcıları için ayrılması gerekiyor.

Fiberoptik kablolu internet altyapılarnın artması, ADSL teknolojisindeki gelişmeler ve kullanıcılara daha düşük ücretle genişbant internet bağlantılarının sunulması, Femtocell kullanımındaki bağlantı hızı sorununa çözüm olabilir.

Ayrıca, Wi-Fi destekli telefonlar çoğunlukla VoIP (Voice over Internet Protocol-Internet protokolü üzerinden ses iletimi) servisleri için kullanılıyor.Bu yüzden cep telefonu operatörleri Femtocell kullanımını Wi-Fi kullanımından daha yaygın hale getirmek için çok ucuz konuşma hizmeti veren VoIP servisleriyle de rekabet etmek zorunda kalacak.

ABI Research firması 2006’da yaptığu araştırmalar sonrasında 2011’de 32 milyon femtocell bağlantı noktası ve 102 milyon Femtocell kullanıcısı olacağını öngörmüştü. Fakat Femtocell kutuları sadece birkaç ülkede satışa sunulduğu için şirketin bu öngörüsü 2011 yılında gerçekleşecek gibi durmuyor.

Ancak, yeni öngörülere göre de önümüzdeki yıllarda milyonlarca Femtocell kutusu evlere kurulmuş olacak. Bakalım cep telefonu operatörleri bunu gerçekleştirmek için ne gibi servisler sunacak.

Daha detaylı bilgi için bkz:

http://www.abiresearch.com/press/709

http://www.femtoforum.org

http://www.ubiquisys.com/ub3b/home.php

Kaynak: Bilim ve Teknik

femtocell
3g

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.1/5 (toplam 8 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...