WiFi-Turk.com

Previous
Elektromanyetik alanlar ne kadar tehlikeli?
Elektromanyetik alanlar ne kadar tehlikeli?
Elektro-hassas İnsanlar Ordusuna Bir Kişi Daha

Cep telefonları, Wi-Fi, kısacası elektro-manyetik dalgalar çeşitli zararlara yol açar mı?

Wi-Fi dalgalarına maruz kalmamak adına komşusunu mahkemeye verenleri, evinden taşınanları, WiFi-Turk Haber köşemizde sizlere birçok kez anlatmıştık. Bu kişilere electro-sensitive (Elektro hassas) deniliyordu.

Los Angeles Times'ın haberine göre, elektro hassas insanlar ordusuna bir kişi daha eklendi. Dikkat etmemiz gereken, bu kişilerin sayıca gün geçtikçe artmaları. Fakat üstüne basa basa belirtiyoruz ki, Wireless teknolojisinin yaydığı dalgalardan insanların ne ölçüde etkilenebileceğini belirtir net bir çalışma halen yapılmadı ve Electro-sensitive insanlarda görülen yakınmaların sadece psikolojik düzeyde olup olmadığı da bilinmiyor.

3 yıl önce, 48 yaşındaki Camilla Rees adlı ABD vatandaşı, San Francisco'daki apartman dairesini terk etmek zorunda kaldı. Bu zorunluluk, kirayı geciktirmesinden kaynaklanmıyor. Bir çeşit 'Radyasyondan Kaçış'.

Avukat bir çift, yan dairesine taşındığından beri radyasyon-metresinin aşırı bir şekilde arttığını hissetti. Rees, yeni komşularına ekstra bir Wi-Fi Router kurup kurmadıklarını sordu(Kurduklarından emindi, hem de kendi yatağının yanındaki duvarın tam arkasına)

Rees, şöyle diyor:

"Konsantre olamıyorum, sabahları çok yorgun bir vaziyette kalkıyorum.Bu kabustan kurtulmak için evden kaçmak zorunda kaldım"

Rees bir bankacıydı ve daha sonraları, cep telefonunun yaydığı sinyaller gibi daha düşük seviyedeki sinyallerden de etkilendiğini hissetti. Bunun üzerine, 2009 yılında 'The Shadow Side of the Wireless Revolution' (Wireless devriminin karanlık yüzü) adlı kitabın yazılmasına yardım etti. Bu kitap, elektromanyetik radyasyon konusunda insanları bilinçlendirmeye çalışan onlarca kitaptan biriydi.

Rees devam ediyor:

"Ben, elektromanyetik dalgalardan etkilenen sayılı insanlardan biriyim. Diğer insanlar ise halen yakınıyor ve radyasyondan korunmak için konteynırlarda yaşayanlar var.Metal duvarlar onları koruyor."

Uzmanlar, elektromanyetik dalgaların insanlar üzerinde nasıl bir olumsuz etki bırakacağını kestiremiyor. Amerikan araştırmacılar, "electrosmog" adını verdikleri elektromanyetik kirlilik konusunda insanları uyarıyorlar. Zira, bu kirlilik Alzheimer'a, kansere, ölüme kadar götürebiliyor.

Geçtiğimiz aralık ayında Rees ve arkadaşları, New York'ta, cep telefonlarının beyin kanserini tetiklediğini anlatmak üzere bir panel düzenlediler.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), zararın bu kadar büyük çapta olamayacağını bildirdi. Buna rağmen ülkeler ve meclisler, halen bu konuda tedirgin. Örneğin, geçtiğimiz Nisan ayında Avrupa Parlementosu 559'a 22 oyla, cep telefonu radyoaktivitesini engellemek için her ülkenin kendi yerel tedbirlerini alması gerektiğinde karar kıldı.

Genel Kullanım

Günümüzde, okul çağındaki çocuklar cep telefonlarıyla her gün ortalama 1 saat 20 dakika geçirirken, yetişikinler ise bir Hotspot'tan diğerine koşuyorlar.

Robert Park, Fizik Profesörü, düşük dalga boyundan etkilenen insanların durumu sorulduğunda şu cevabı veriyor:

"Düşük dalga boyu, rahatsız olunabilecek bir etki yaratmaz. İnsanların evlerindeki lambalardan gelen dalga boyu bile cep telefonlarının baz istasyonlarının yaydığı dalga boyundan daha fazla."

FORUM BAĞLANTISI

elektromanyetik
radyasyon

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
2.1/5 (toplam 12 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...