WiFi-Turk.com

Previous
Telefonlardan Yayılan Elektromanyetik Dalgalar
Elektromanyetik alanlar ne kadar tehlikeli?
Bilimsel gerçekler ışığında konuyu açıklıyoruz Cep Telefonlarından Yayılan Elektromanyetik Dalgalar Vücudumuzu Nasıl Etkiliyor?

Bugün dünyada yaklaşık üç milyar kişi cep telefonu kullanıyor; 2003’te ise bu sayı bir milyar dolayındaydı. Gelişen teknolojiyle birlikte, oldukça hafif cep telefonları hayatımıza girdi Başlangıçta sadece arama ve mesajlaşmada kullanılması düşünülen cep telefonları, işlevlerinin iyice artması ve fiyatlarının düşmesiyle, yaşamımızda gerekli gereksiz birçok alanda yer almaya başladılar.

Cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların zararları konusunda zaman zaman birçok sav, medyada, internet sitelerinde tartışılıyor.

Bu yazıda, bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar , bulgular, önlem ve öneriler özetleniyor.


Isıl etkiler

Cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların, girdikleri dokulara enerjilerini aktararak , onların ısısını artırdığı artık kanıtlanmış bilimsel bir gerçek.Aşırı ısı artımı ise dokuların işlevlerini bozabiliyor.Uluslararası bilimsel kurulun (ICNIRP) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) saptadığı ilgili sınır değerler, dokulardaki bu ısıl etkilere dayanıyor.

Isıl olmayan etkiler

Dalgaların, vücut dokularında ısı arttırmaktan başka etkileri de olabiliyor.Özel durumlarda, dokularda belirgin bir ısı artışı olmadan, büyük moleküllerde, hücre zarlarında ya da hücre organellerinde bunların normal işlevlerini bozan ısıl olmayan olumsuz etkiler de beklenebiliyor. Bu tarz etkilerle ilgili yapılan birçok bilimsel araştırma,bugün bile aradan 30 yıl geçmesine karşın, bu cins elektromanyetik dalgaların etkilerini ortaya koymaktan çok uzak.Zaman zaman, yapılan bazı yayınlarda kanser olasılığının artışından uyku bozukluklarına, baş ağrısına ve iktidarsızlığa bir dizi bulgunun elde edildiği ileri sürülüyor.

Ancak, ICNIRP bilimsel kurulunun raporuna göre, bunlar çeşitli nedenlerle henüz bilimsel olarak sınanamamış durumda.Cep telefonlarından yayılan dalgaların, hücrelerdeki moleküllerin birbiriyle bağlantısını koparabilecek ya da DNA’yı bozabilecek enerjide olmadığından, kansere neden olan etkiyi göstermeleri genellikle beklenmiyor.

Isıl olmayan etkilerle ilgili olarak, bilimsel güvenilirliği sınanmış tek bulgu, elektromanyetik dalgaların vücuda yerleştirilmiş ‘’kalp pili’’ ve benzeri aletleri bozabilmesidir.Ayrıca, hastane ve uçaktaki bazı duyarlı cihazlar da cep telefonundan etkilenebiliyorlar.Buna karşılık baz istasyonlarının, çevresindeki bölgede yaşayan kişilerdeki kalp pillerine herhangi bir etki yaptıkları saptanmamıştır.

Cep telefonundan kaynaklanan düşük dozun vücuda etkisini belirlemedeki güçlükler

Japonya’ya atılan atom bombalarının orada oluşturduğu çok daha yüksek radyasyon dozları, hayatta kalabilen 100.000 kadar insanda son 60 yıldır yapılan kapsamlı tıbbi araştırmaların bilimsel değerlendirilmesinden ortaya çıkmıştır lakin bu bulgular bile, vücutta kan kanseri dışında radyasyona bağlanabilecek bir hasarı kanıtlamaktan uzak.

Bu nedenle, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların insan vücudunda oluşturabileceği etkilerin çok daha uzun sürede bilimsel çalışmalarla araştırılması gereğinin işin doğasında olduğu açık.Gerçekten bu konuda 13 ülkede 1997’den beri süregelen bilimsel araştırma çalışmalarının bu sonucu doğrulayacağı çeşitli yayınlarda vurgulanıyor.

Kapsamlı bir araştırma olarak sunulmaya çalışılan İnterfon araştırması hakkında bazı sonuçlar açıklanmış olsa da, tüm ülkelerden elde edilen verilerin birlikte değerlendirilmelerini içeren yayınlar henüz bulunmuyor.


İnterfon araştırmasının ara sonuçları özetle şöyle:

 1. Cep telefonunun 10 yıldan az kullanımı sonucunda tümör riskinde bir artış belirlenmemiş.
 2. 10 yıldan daha uzun süreli kullanımda, işitme siniri ve beyin dokusu tümör riski artımıyla ilgili bazı bulgular var.Fakat ( veri azlığı) uzun süreli cep telefonu kullanmış olan tümörlü az sayıda kişi bulunması nedeniyle sonuçlar istatistiksel olarak belirgin değil


Öte yandan, Almanya’da, cep telefonlarının sağlığa etkisinin bilimsel olarak araştırılması adına 17 milyon euro’luk bir bilimsel araştırma programı başlatılmış olup, bu miktarın yarısını yetkili bakanlık, diğer yarısını da cep telefonu sistemlerini işleten şirketler üstleniyorlar.Buna rağmen bu şirketlere seçilecek araştırmalar ve alınacak sonuçların değerlendirilmesiyle ilgili herhangi bir söz hakkı tanınmıyor. Bu araştırma, tümüyle Almanya Radyasyondan Korunma Kurulu’nca yürütülüyor.

 

Önerilen koruyucu önlemler

 •     Cep telefonları daha çok, haberleşme için kullanılmalı, sohbetler kablolu telefonlarda yapılmalı
 •     Bina içinde, pencereye yakın durup telefonu pencereyle araya alarak konuşmalı (Telefonun yayın gücü azalacağından, bize de etkisi azalacaktır)
 •     Telefonda görülen sinyalin en yüksek olduğu yerler seçilmeli(çoğumuz baz istasyonlarına karşıyız ve yaşadığımız bölgede pek bulunmalarını istemiyoruz.Halbu ki, baz istasyonunun olmadığı bölgelerde çalışan cep telefonları kişiye daha çok zarar vermektedir.Baz istasyonunun bize yaptığı etki, ölçümlerle saptandığı gibi çok daha az)
 •     Numara çevirirken ve bağlantı kurarken telefonu vücuttan biraz uzak tutmalı
 •     Telefonu göz, göğüs,üreme bölgelerinden uzak tutmalı.(Hamilelerde karın bölgesinden de )
 •     Özellikle küçük çocuklara cep telefonu almamalı
 •     Zorunlu bir durum olmadıkça arabada ve trende cep telefonuyla konuşulmamalı.(Telefon, metal karoserin iç kısmında oluşan elektriksel alanları yakaladığından konuşurken kulak bölgesindeki radyasyon dozu artıyor)
 •     Yeni cep telefonu alırken SAR(Özgül soğurma yoğunluğu) değerleri daha düşük olanlar seçilmeli.
 •     Cep telefonları, vücudumuzdaki tıbbi cihazlardan en az 25 cm uzaklıkta kullanılmalı.
 •     Cep telefonu çalar çalmaz hemen kulağa götürülmemeli, bağlantı kurulduktan sonra kulağa yaklaştırılmalı ve konuşurken kulağa iyice yapıştırmamalı.

Sonuç

Bilimsel araştırmalardan bugüne kadar elde edilen sonuçlara göre,sınır değerlerin altında kalındığı ve ‘’her şeyin çoğu zarar’’ ilkesi göz önüne alındığı sürece, elektromanyetik dalgalardan sağlığımızın olumsuz etkilenmesi beklenmiyor.

Bilim-Teknik dergisi, Mart 2010 tarihli 508. sayıdan alınmış olup, Onur KARATAŞ tarafından Wifi-Turk için sadeleştirilmiş, gerekli görülen düzenlemeler yapılmıştır.

Kaynak: Bilim-Teknik

elektromanyetik
radyasyon

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.5/5 (toplam 11 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...