WiFi-Turk.com

Previous
Yeni Nesil Wi-Fi geliyor: Super Wi-Fi
Yeni Nesil Wi-Fi geliyor: Super Wi-Fi
Eskiden analog televizyon yayını için kullanılan frekans bandı, gelecekte yeni nesil Süper Wi-Fi için kullanılacak.

ABD’de FCC’nin (Federal Communications Commission) yaptığı bir oylama sonucu kullanılmayan televizyon frekanslarını lisanssız kullanıma açtı.

15-20 yıl kadar önce analog televizyon kanalları için kullanılmakta olan ama dijital sisteme geçiş sonrası boşta kalan frekans aralığı kimse tarafından değerlendirilemiyordu. Google, Microsoft gibi büyük firmaların bu konuda FCC’ye talepleri sonucu “white spaces” diye adlandırılan bu frekans aralığı, önümüzdeki yıllarda yeni nesil Wi-Fi için kullanılacak.

Geçen yıldan bu yana denemeler yapan Microsoft ve Google gayet başarılı sonuçlar elde ettiler. Örneğin Microsoft 500 dönüm arazi üzerinde her çalışanına kablosuz internet ulaştırabilmek için 1000’den fazla wireless access point (erişim noktası) kurması gerekiyorken “Super Wi-Fi” olarak adlandırılan yeni frekans aralığında iki kule ile her yere sinyali ulaştırabiliyor. Denemeler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 
Süper Wi-Fi ile şuanki Wi-Fi arasındaki fark nedir?

Süper Wi-Fi ile mevcut Wi-Fi arasında çalışma mantığı olarak herhangi bir farklılık yok. Süper Wi-Fi çok daha güçlü bir sinyal ve menzile sahip.

Mevcut Wi-Fi ağımızın sinyali açık alanda 300-500 metre menzile ulaşıyorken, Süper Wi-Fi düşük frekansta çalışmasından dolayı birkaç mil’e (1 mil = 1609 metre) kadar kablosuz veri aktarabiliyor.Mesafenin artmasına rağmen 15 ve 20Mbps aralıklarında yüksek veri aktarım hızlarına ulaşmak mümkün.

Şuanki Wi-Fi teknolojisi kablosuz veri aktarımını 2.4GHz ve 5GHz frekanslarında yapıyorken, Süper Wi-Fi ise çok daha düşük olan 50MHz ile 700 Hz arasında yayın yapıyor. Ayrıca şuanki Wi-Fi kısa dalga boyuna sahip olduğu için karşısına çıkan engellerden çabuk etkileniyor. Süper Wi-Fi ise daha uzun dalga boyuna sahip olduğu için bina ve duvarlardan fazla etkilenmiyor.

İlk ürünlerin önümüzdeki yıl CES fuarında tanıtılması ve 2012 yılında tüketici ile buluşması öngörülüyor. Avrupa’da ise bu değişim en erken 2012 olarak tahmin ediliyor. Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bakalım ne zaman bu frekansı halka kullanıma açar, bekleyip göreceğiz.

super wi-fi

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(1 Yorum)

Selami25 Eylül 2010
Ço güzel internet her yerde olacak, umarım sağlık sorunları yaratmayan bir teknolojidir.Ayrıca bukadar uzun mesafe yayın güvenlik endişelerini artırabilir,ona göre bence güvenlik arttırılmalıdır.
<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.3/5 (toplam 10 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...