WiFi-Turk.com

Previous
Wimax 3g Standardı Oldu, Peki 4g?
M: WiMAX nedir?
Bu haftayı 3G standartları arasına girmesi ITU tarafından onaylanan Wimax'i tartışarak geçiriyoruz. Peki ama 4G? O konudaki çalışmalar ne durumda ve daha önemlisi Wimax'in 4G'deki yeri ne durumda?

3G sonrası teknoloji tarafları (ki henüz 4G olarak adlandırabilenecek taraf az) müşteri taleplerine odaklanmış durumdalar. Çalıştıkları konular ise hız ve basitleştirilmiş mimari.

Ancak 3G teknoloji savaşlarını gördükten sonra, GSM’lerin LTE’si (Uzun Vadeli Evrim – Long Term Evolution) ile CDMA’ların UMB’si (Ultra Mobil Geniş-Bant) arasında sürdürülen 3G sonrası kavgayı adeta bir 3G Standart Savaşları 2.0 olarak görmek mümkün.

UMB’nin 2009’da (LTE’den bir yıl önce) ticari sunumunun yapılacağı ve UMTS networklerinde yayılacağı gerçeği, halihazırdaki cep telefonu şirketleri için, hatta regülatörlerce spektrumlarında ne isterse yapmalarına izin verilen pazarlarda yer alan cep telefonu şirketleri için bile, anlamlı rakamlarda ölçekleri lehlerine kullanabilecekleri anlamına gelmiyor.

Daha enteresan olan ise bu çapraz ateş altında kalan herkes için yani WiMAX ve sabit hat geniş-bant servisleri için 3G sonrası savaşlarının ne anlama geleceği konusu.

Örneğin UMB, Alcatel-Lucent, Huawei, ZTE, Nortel, Motorola ve Qualcomm gibi CDMA sağlayıcıları tarafından o derece inanılmaz bir mucize olarak algılandı ki, 20-MHz geniş spektrum kanallarına tutunabilirseniz 290 Mbps’ye ulaşan hızlar sağlayabileceğiniz dolayısıyla da kolaylıkla ve tamamen tüm DSL formlarının yerini alabilecek bir bağlantı formu şekilde sunuldu.

Elbette ki FTTH (evlere fiber) hizmetleri sunan geniş-bant operatörleri (örneğin 1-Gbps bağlantıları ile CTI’nin Hong Kong Broadband Network’ü) sadece 290 Mbps ile etkilenecekmiş gibi gözükmüyor. Ve bence hiç kimse yeni çıkacak olan UMB için hali hazırdaki FTTH devrelerini (xDSL’i bile) terk etmeyecekler.

Yeni nesil operatör derseniz ise, güvenilir, ucuz kablosuz çözümler aramakta olan yükselen pazarlardaki telekom şirketleri için de aynı şey söz konusu. Bu şirketlerin bazıları şimdiden WiMAX’a geçti ancak çok daha büyük bir miktarda şirket EV-Do’ya ve biraz da extra çabayla UMB’ye yükseltilebilecek olan CDMA 1x networklerine geçti.

Peki WiMAX açısından bunların anlamı ne? Büyük ihtimalle kısa vadede hiçbir şey. Bir sabit hat alternatifi olarak WiMAX şu anda çok canlı ve UMB’nin çıkış tarihi olan 2009’a dek kendisi için niş bir temel oluşturabilir. Ayrıca uçtaki kullanıcıların her yerde hazır ve nazır olan Web 2.0 multimedya tekno-ütopyalarına bayıldığı konusunda etrafta hızla artan söylentilerin aksine, herkes bir avuç içi bilgisayarda HD videolar izlemek veya YouTube’e günün 24 saati mobil videolar yüklemek ihtiyacında ve derdinde değil. Hong Kong’da yüzde 130’luk bir mobil penetrasyon oranı olmasına ve dört farklı operatör arasında tercih yapma imkanları olmasına karşın son dört beş yıl içinde OFTA’nın verilerine göre mobil baz abonelerinin sadece yüzde 22’si 3G’ye geçti.

Bu veriler ışığında Ovum araştırma firması LTE ve UMB’nin varlığında, WiMAX’ın 2011 yılında tüm dünyadaki mobil geniş-bant pazarının yüzde 2’sine hükmedeceği tahmininde bulunuyor. 3G sonrası teknolojisi WiMAX’ı tamamen öldürmeyebilir ancak elini güçlendirmeye sevk edeceği kesin.

Kaynak: turk.internet.com

wimax
3g
4g

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.3/5 (toplam 10 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...