WiFi-Turk.com

Previous
Microsoft'un Kentsel Wi-Fi Atılımı
Motorola NextNet'i Alarak WiMAX'e Yatırım Yapıyor
Microsoft kablosuz bağlantı (Wi-Fi) pazarını şehir şehir fethetme yolunda önemli bir adım atıyor. Yazılım devinin kablosuz bir network için içerik ve sağlayıcıları Portland – Oregon'da tek bir merkezden sağlamak üzere yaptığı en son anlaşma, Google, Yahoo! Ve Microsoft'un MSN'i arasında süregelen on-line trafik ve reklam gelirleri savaşını bir adım öteye taşıyacak.

Büyümekte olan kentsel Wi-Fi pazarını ele geçiren içerik sağlayıcılar, sitelerine doğru çok daha fazla bir on-line trafiğe sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda çok daha fazla müşteri sadakatine de sahip olacaklar ve bunun bir sonucu olarak da danışman firma eMarketer'in verilerine göre bu sene 16 milyar doları bulacak olan on-line reklamcılık sektöründe de çok daha büyük bir paya sahip olacaklar. Microsoft Yönergeleri danışmanlığındaki bir analizci olan Matt Rosoff "Bu dişe-diş, göze-göz bir savaş," diyor.

Günümüzde pek çok kişi Web'e kablo veya dijital abonelik hatları (DSL) üzerinden erişim sağlıyor. Ancak kablosuz danışmanlık firması Farpoint Group'un kurucusu Craig Mathias'a göre kentsel Wi-Fi (muni Wi-Fi) birkaç yıl içerisinde, şehirlerdeki Internet erişiminde öncelikli yöntem haline gelebilir. Mathias "Bence muni Wi-Fi inanılmaz ölçüde büyüyecek," öngörüsünde bulunuyor. Şu an için ABD'de sadece 68 şehirde şehir çapında işlem gören Wi-Fi networkleri kullanımda olmakla birlikte, pazar araştırma firması MuniWireless.com'a göre 132 şehir daha konuşlandırma yapmayı planlıyor.

Aynı zamanda Wi-Fi yeterliliklerine sahip tüketiciye yönelik cihazlar katlanarak artıyor (detaylar için BusinessWeek.com, 11/7/06, "Sony's Mylo: Mighty Weak" yazısına bakınız). Tüketicilerin muni Wi-Fi erişimine yönelmesiyle birlikte on-line statükoyu bertaraf etmek için de bir fırsat doğmakta: Kullanıcılar sadece geniş-bant sağlayıcılarını değil aynı zamanda şu anki ana sayfalarını ve Web arama tercihlerini değiştirmek konusunda da ikna edilebilirler.

Google ve Microsoft muni Wi-Fi konusundaki niyetlerini ortaya koyarken, analizciler Yahoo'nun da bu yarışta çok geride kalmayacağını düşünüyorlar. Yahoo AT&T (T) ile ortaklık içine girerek aniden muni Wi-Fi pazarına sıçrayabilir. Ayrıca Yahoo zaten şu anda AT&T ile bir ev DSL servisi pazarlamakta. Yahoo planlarını açık bir şekilde tartışmaktan kaçınsa da bir Yahoo sözcüsü şirket hakkında Yahoo'nun verdiği bir demece istinaden "önümüzdeki fırsatları yakınen inceliyoruz ve işletmemiz ve ortaklarımız açısından en kayda değer olanları değerlendiriyoruz" diyor.

Bu savaşın gündeme gelmesiyle birlikte kaybedecek en çok şeyi olan Microsoft şirketi olarak ortaya çıkıyor. Bu yıl piyasaya sunulan bir dizi Microsoft Live Servisi olmasına karşın, geçtiğimiz yıl boyunca arama motoruna ve diğer sitelerine doğru olan trafik sürekli olarak düşüşteydi. Örneğin Mart ayında MSN Search sitesi tüm arama trafiğinin yüzde 13.09'una sahip olmayı başardı. Ancak pazar araştırma firması Hitwise'a göre Ekim ayında aynı oran yüzde 10.55'e geriledi. Yakın zamanda yüzde 62.36 oranına ulaşan rakip firma Google bu alanda lider pazar payına sahipken ikinci Yahoo ise yüzde 22.3'lük payını korumayı başardı.

 

Zune’u Popülerleştirme

Microsoft için trafikteki azalma reklam gelirlerinin de azalması anlamına geliyor. Şirketin on-line servisler bölümünün satışları Eylül'de sona eren birinci mali çeyrek sonunda, bir önceki yıla kıyasla yüzde 4.4 düştü. Yönetim ve strateji değişikliğinin tam ortasında bulunan bölüm, bir önceki yılki periyoda ait 68 milyon dolarlık kar ile kıyaslandığında 136 milyon dolar zarar etmiş durumda. Buradan da açıkça anlaşıldığı üzere bir muni Wi-Fi networkü veya herhangi bir kablosuz network üzerinden sağlanacak trafik (15 Kasım’da Microsoft şirketi Sprint Nextel firmasının faturalı cep telefonu kullanıcıları için de arama özellikleri sunacaklarını duyurdu) bu bağlamda oldukça yüksek önem arz ediyor.

Ortada rekabete yol açan tek şey on-line reklamcılık da değil. Muni Wi-Fi doğal olarak Microsoft'un yeni Wi-Fi özellikli müzik oynatıcısı Zune için (detaylar için BusinessWeek.com, 11/10/06, "Zune: Falling Down on Cool"" yazısına bakınız) talep oluşturabilir. Bu yeni oynatıcının şu anki versiyonu sadece kullanıcıların birbirleri arasında kablosuz olarak müzik paylaşımına olanak tanısa da, gelecek versiyonlar örneğin şarkı indirimine ve Microsoft erişimli bağlantı noktalarından çağrı yapılmasına olanak tanıyarak Zune'u rakiplerinden farklı hale getirebilir.

Microsoft'un sözcüsüne göre, Redmond - Washington merkezli dev firma, Portland'taki başlangıç mahiyetindeki pilot programını birkaç ay içinde tamamlayarak bu girişimi çok daha fazla şehre yaymayı planlıyor.

 

Beklemedeki Ortaklar

Yıl sonu itibarı ile MetroFi'nin kablosuz geniş-bant networkü sadece Portland'taki Pioneer Courthouse Square meydanı etrafındaki 5.2 kilometrekarelik alanı, yani şemsiyeli adam heykelinden Starbucks'a kadar olan alanı kapsıyor olacak. Ancak önümüzdeki yıl MetroFi Portland'ın 346 kilometrekarelik yüzölçümünün çoğunu kapsayan ücretsiz, reklam destekli ve aylık 19.95 dolara reklamsız bir Wi-Fi geniş-bant networkü sunuyor olacak.

MetroFi anlaşması tekelci değil ve eğer pilot program iyi sonuç verirse, Microsoft, T-Mobile'de olduğu gibi, birçok Starbucks cafe'de zaten uygulanmakta olan içeriğinin paylaşımını sağlayacağı bir ortaklık kurabilecek. Ya da, WiMax olarak isimlendirilen farklı bir kablosuz geniş-band teknolojisi sağlayıcısı ile biraraya gelebilir diyor analistler. Muhtemel bir ortak: yatırımcıları arasında Intel'inde bulunduğu Clearwire firması Microsoft’un uzun vadeli ortaklarından birisi. Başka bir ihtimal: ulusal çapta kuvvetli bir Wimax network kurmayı planlayan yeni arama ortağı Sprint Nextel. Microsoft ortaklık planları hakkında bilgi vermeyi reddediyor.

Aslında, birçok kablosuz servis sağlayıcısı Microsoft’un haritalar, restoran eleştirileri, yerel havadurumu ve iş listeleri gibi iyi biçimlendirilmiş yerel içeriği ile igileniyor olabilir. Şirket, adres arama teknolojisini "yerimi-sapta" gibi yenilikçi servisler sunmak için kullanabilir. Siz dizüstü bilgisayarınızı ya da Wi-Fi telefonunuzu açtığınızda, cihaz o sırada tam olarak nerede olduğunuzu bilecek. Bu sayede, dizüstü bilgisayarınızdan, MSN sizi en yakın Starbucks’a gitmeniz ya da otelinize geri dönmeniz için yönlendirebilecek ya da oradan bir Web araması yapmanıza olanak tanıyacak. Bu sırada, Microsoft'un adCenter teknolojisi bağlamsal reklamlar sunacak: Eğer Windows Live Search’te bir restoran arıyorsanız adCenter incelemeniz için yerel bir hamburger zincirini önerebilecek.

 

Ücretsizin Satışı Nasıl Yapılır?

Gerçekçi olmak gerekirse bu Microsoft veya rakipleri için içini kolaylıkla doldurabilecekleri bir vizyon değil. Pek çok kullanıcı ücretsiz Wi-Fi erişimi fikrini cazip bulmakta ancak ücretiz erişimin kendi kendini mali olarak nasıl karşılayacağı muamma olarak kalıyor. Akla gelen pek çok fikir: Wi-Fi erişimini ücretsiz olarak kendi aralarında paylaşan kullanıcılara sahip Wi-Fi toplumsal erişim sağlayıcısı FON kablosuz erişim noktalarını satarak ve erişim paylaşmayı reddeden kullanıcılarına aylık faturalandırma yaparak iki yakasını bir araya getirmeye çalışıyor. FON'un yatırımcı ortakları arasında Google firması ve eBay grubuna ait, Web araması alanında öncü firma Skype de bulunuyor.

Ücretsiz, reklam-temelli Wi-Fi networkler de geçerliliği kanıtlanmamış başka bir opsiyon. Araştırma firması JupiterKagan ücretsiz Wi-Fi kullanıcılarının sadece yüzde 27'sinin reklam görmek isteyeceklerini ortaya koydu. Google ile birlikte ücret temelli ve reklamsız servisler sunacak olan EarthLink firmasında ürün stratejisi ve pazarlama başkan yardımcısı olan Cole Reinwand "Sadece reklam almak faturalarınızı ödemeye yetmez," diyor.

Oysa MetroFi durumu böyle görmüyor. MetroFi'nin yönetim kurulu başkanı Chuck Haas ücretsiz servis için olan abonelik oranlarının ücret temelli servislere oranla "çok çok daha yüksek" olduğunu söyledi. "Açıkça görüleceği üzere ücretsizse, satar."

Microsoft Wi-Fi girişimini başarıya dönüştürmek konusunda kararlı. Sonuç olarak bu, şirketin yıllardır amansızca peşinde olduğu bir pazar. Hatta Microsoft birkaç yıl önce bu pazarda erişim noktası satmaya bile çalışmıştı, ama Cisco ve diğerleri pazarı domine eder hale geldiler ve Microsoft donanım pazarından çekilmek zorunda kaldı. Ancak şimdi on-line arama pazarında yaşadığı düşüş ve destek ihtiyacındaki yeni müzik oynatıcısı Zune ile Gates & Co. bu kez işin altından kalkmak zorunda.

 

Kaynak: turk.internet.com

microsoft
kent

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.5/5 (toplam 11 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...