WiFi-Turk.com

Previous
Wimax Yerini Korumak Için Savaş Veriyor
M: WiMAX nedir?
Informa Telecoms & Media’nın yaptığı bir araştırmaya göre, global mobil geniş bant pazarı 2012 yılında 400 milyar $’a ulaşacak. Tabi ki bu rakam Telekom endüstrisindeki herkesi heyecanlandırıyor. Ama sonuç olarak savaş --daha farklı bir teknoloji olmadığı için-- GSM, CDMA ve Wimax arasında geçecek.

Her bir grup için satış kampanyaları “gerçek” mobil geniş-bant erişim olanağı ile ateşleniyor. Bunun anlamı kahve dükkanları (Starbucks gibi) veya havaalanlarına çakılıp kalmadan istediğiniz anda istediğiniz yerden yüksek megabitlerde kablosuz veri hızlarına erişebilmeniz. Yüksek megabitlere mobil erişim vaatleri, tüm taraflarda aynı OFDM ve MIMO teknolojileri temel alınarak veriliyor.

Her grup diğerlerine göre büyük avantajları olduğu iddiasında. Örneğin GSM ve CDMA kamplarına baktığınızda sırasıyla avantajlarının genel ölçek ekonomileri ve birlikte çalışabilirlik karşısında teknolojik üstünlük ve spektral etkinlik olarak iddia ediliyor.
Wimax ise hangi hücresel evrim elementini kıyasladığınıza bağlı olarak bu iki gruptan farklı bir konumda yer alıyor. Örneğin Wimax yandaşları şu anda piyasaya çıkmakta olan ve önümüzdeki yıl ciddi bir güç oluşturacak olan mobil Wimax’ın UMB’den en azından bir, LTE’den ise iki ya da üç yıl önce piyasada olacağını hatırlatıyorlar.

Ancak GSM Birliği (GSMA) mobil geniş-bant’ın geleceğin teknolojisi olmadığının, HSPA ile artık günümüz teknolojisi olduğunun ısrarla altını çiziyor. GSMA’in Ovum ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Kablosuz araştırmasına göre sadece Asya’daki W-CDMA bağlantıları 2010 yılında 160 milyonu bulacak ki bunların yarısı da HSPA olacak. GSMA ayrıca şu anki HSPA pik hızı olan 7.2 Mbps’nin pek çok mobil uygulama için ve hatta PowerPoint, video klip ve müzik dosyaları indirmek gibi en yoğun veri harcayan aktiviteler için bile, fazlasıyla yeterli olduğunu belirtiyor.

Bu arada Alcatel-Lucent, Huawei, Motorola, Nortel Networks ve ZTE gibi CDMA sağlayıcıları da 290 Mbps’ye varan pik hızlara sahip olan UMB’yi “gerçek mobil geniş-bant” olarak görmekteler.

Hangisini seçerseniz seçin, cep telefonu sektörünün 3G sonrası stratejilerini sunmaları için kamplara yaptığı baskı Wimax’ın mobil geniş-bant’taki rolü ve böyle bir rol olup olmayacağı üzerine soruların tekrar gündeme gelmesine yol açtı.

Hücresel sektörün şampiyonlarının Wimax’ı başarısız olarak lanse etmeleri yeni bir şey değil. Ancak Wimax, gelişmekte olan pazarlarda sabit-hat’a bir alternatif olarak oldukça ciddi bir başlangıç yaptı. Örneğin büyük cep telefonu firmalarından Sprint A.B.D.’de Wimax hizmetleri sunmaya başlarken, Vodafone da Wimax denemelerine başladı.

Wimax taraftarları en azından Wimax Forum üye listesinin büyüklüğünü göstererek yakında yok olacak bir şey için bu kadar çok destek olamayacağını iddia ediyorlar.
Aslında özellikle her iki taraf için de satış yapan sağlayıcıların “ona uymazsa buna uyar” felsefesini gütmeleri yüzünden 3G’ye karşı Wimax olayın şimdiye dek çoktan unutulması lazımdı. Bu sonuçta bir teknolojinin diğerini alt etmesi ile ilgili değil, daha çok işletme vakaları ve hangi teknoloji size uyuyorsa onu konuşlandırmayla ilgili. 3G teknolojisi ile rekabet etmek üzere tasarlanmış olan Wimax’ın işletme vakasında, LTE ve UM türlerine karşı yerini korumakta zorlandığı gözlenmekte. Bazı gözlemcilere göre ise mobil Wimax niş bir teknoloji ve hatta geçici bir teknoloji olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bu makalenin devamını yarın okuyacaksınız.

Kaynak: turk.internet.com

wimax

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.5/5 (toplam 11 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...