WiFi-Turk.com

Previous
Google'ın Kablosuz Planları
Google'ın İşi Zorlaşıyor
Google ABD’de önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan kablosuz frekans ihalesinde gövde gösterisi yapma planı yapıyor.

Konuyu ABD'de yakından takip eden kaynaklar, şirketin, ihaleye son katılma tarihi olan 3 Aralık'ta planlarını resmi olarak kamuoyuna aktaracağını düşünüyorlar. Ocak ayında yapılması beklenen ihale, katılımcılara nadir olarak rastlanan tek bir hamle ile Amerikan ulusal networkü için spektrum toplama fırsatı sunuyor ki bu durum da potansiyel olarak hali hazırdaki mobil servis sağlayıcısı olan Verizon Communications (VZ) şirketi ile Vodafone (VOD) şirketinin ortak bir girişimi olan AT&T (T) ve Verizon Wireless girişimine bir rakip doğmasına yol açacak.

Google söz konusu ihaleye katılabileceğinin ilk sinyallerini Temmuz ayında vermişti. Internet arama ve reklamcılık firması olan Google ancak belirli şartlar sağlanırsa bu ihale için “en azından 4,6 milyar dolarlık bir ihale bedeli” sunmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Bahsettikleri şartlar ise : Amerikan Hükümetinin ihale sürecine daha geniş bir katılımın olmasını sağlamak üzere ihale şartlarını değiştirmesi ve tüketicilere kendi seçtikleri telefon ve hizmetleri kullanma imkanı sağlayacak “açık” networklerin kurulmasını mümkün hale getirmesiydi.

Kısacası Google, kullanıcıların alacağı cihazlar ve bu cihazların nasıl kullanılacağı üzerindeki geleneksel kablosuz firmalarının kontrolünü zayıflatmak istiyordu.

Hükümet bu taleplerin yalnızca bir kısmını kabul ederek Google’ın ihaleye girip girmeyeceği konusunda merak uyanmasına sebep olmuştu. Ancak kısa bir süre önce Google yöneticileri muhtemelen başka şirketlerle ortaklık kurarak teklif verebilecekleri düşüncesinin oluşmasına neden oldular. Googe’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt 24 Ekim’deki bir basın toplantısında, bir başka şirketle ortak teklif verebileceğini ve pek çok seçenek ve ortaklığı incelediklerini söylüyordu.

Multi-milyar dolarlık teklif

Şimdi ise şirketin kıran kırana geçmesi beklenen bu ihaleye tek başına girmeye doğru yönelmesi, akıllara pek çok soru getiriyor; Mesela Google’ın ne kadar para yatırmasının gerekebileceği, bu yatırımı gerçekten de karşılayıp karşılayamayacağı ve elde edeceği ganimetle ne yapması gerektiği.

Analistler frekansların bedelinin toplamda 14 milyar doları bulabileceğini hesaplıyorlar. Google’ın bu pastadan ne kadar büyük bir dilim alacağı henüz net değil ancak şirketin cebinden 5.1 milyar dolar nakit çıkması oldukça olası gözüküyor. Ancak Google'un hala konuyu düşünmekte olduğu mesajları da gündemde.

Finansman bir yana, Google gibi büyük bir firma kablosuz pazarına girdiğinde bir mobil networkün dizaynı, kurulumu ve ardından işletimi için gerekli olan içi bilgisayarlar dolu işletim merkezleri gibi büyük zorluklarla yüzleşecek. Ayrıca mobil hizmetlerini tüm ABD'ye yayabilmek için gerekli olan bir ürün çizgisi ve işletme sistemleri geliştirmeleri de gerekecek. Pek çok uzman bunların Google’ın tek başına kaldıramayacağı kadar ağır bir yük oluşturacağı kanısında. Şirket, Mountain View’da (California) yer alan merkezlerindeki yerel kablosuz networklerini koruyor ancak bu yerel network tüm ülke çapında bir networke Proxy olamayacak denli küçük.

Google’ın bazı başka kablosuz baz istasyonları da var. Ve her ne kadar AT&T ve Verizon gibi ulusal taşıyıcılarla kıyaslanacak ölçüde olmasa da, kablosuz görüşmeleri uzun mesafelere taşıyacak büyük miktarlarda fiber-optik kabloya da sahipler. En önemli kozlarından birisi ise telefon dizaynı konusunda yılların deneyimine sahip birisinin yani Andy Rubin’in Google’ın mobil platformlar direktörlüğü kadrosuna katılması.

Google mobil yazılım alanında da yürüyüşe geçti. 5 Kasım tarihinde Google ile aralarında Motorola (MOT) ve LG Electronics’in de bulunduğu diğer 33 şirket, Open Handset Alliance (Açık Telefon İttifakı) oluşumunu ve mobil uygulama ve hizmetleri ucuzlatmak üzere tasarlanan yeni bir cep telefonu yazılımı platformunu yani Android’i duyurdular.

Muhtemel Ortaklar

Ancak Google ihalede yalnız başına teklif verse bile, ihale kurallarına göre hızla gerçekleştirilmesi gereken bir iş olan network kurulumunda ortaklığı göz ardı etmiyor. İhaleye sunulan spektrum, networkün en azından yüzde 40’ının 2013 tarihine dek bitirilmesi şartını da içeriyor. Comsearch araştırma firmasının spektrum danışmanlığı kıdemli yöneticisi olan Mark Gibson bu tarihe dek networkün yüzde 40’ını kurabilmek için Google’ın yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Networkünü geçmişte diğer ortaklıklara açmaya istekli olduğunu belirtmiş olan Sprint Nextel (S) potansiyel ortaklardan birisi. Bir diğeri ise Deutsche Telekom’un (DT) A.B.D. kablosuz birimi olan ve aynı zamanda Google’ın başını çektiği Open handset Alliance’ın da üyelerinden olan T-Mobile USA olabilir. Bu kadar büyük bir rakiple savaşmaktansa ortaklık içine girmeyi tercih edebilecek olan Verizon Wireless bile olası ortaklardan birisi olabilir. Gibson "Birlikte olurlarsa kazanacaklarının daha fazla olması yüksek ihtimal," diyor.

Google eğer son dakikada ihale için ortaklığa gitmeyi seçecek olursa da buna hevesli iştirakçiler bulmakta zorlanmayacak. Intel (INTC) kablosuz bir geniş-bant teknolojisi olan WiMAX temelli networklerinin ve çiplerinin kullanımını yaygınlaştırmanın peşinde. Intel’deki WiMAX işletmesinden sorumlu olan Sriram Viswanathan "Henüz bir niyetten bahsetmiyoruz," diyor. Ancak Japonya’da Intel’in bir kablosuz spektrum lisansı başvurusu için taşıyıcı firma KDDI ile ortaklığa gittiğini de sözlerine ekliyor: "Tüm seçenekleri değerlendirmekteyiz."


Kaynak: turk.internet.com

google

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.5/5 (toplam 13 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...