WiFi-Turk.com

Previous
Türkiye'de WiMAX Çalışmaları
M: WiMAX nedir?
Türkiye'de WiMAX test aşamasında. Herşeyde geç kalan ülkemiz bir umutla bu teknolojinin hayatımıza daha hızlı uygulanmasını bekliyor. 2005 yılında Telekominikasyon Kurumu lisanslama için gereklı alt yapı oluşturma işlemlerine başladı.

 

Lisanslama işleminin 2006 sonunda tamamlanması düşünülüyor. Telekominikasyon kurumundaki yetkililere göre WiMAX alt yapısı için çok fazla baz istasyonu gerekmeyecek. Buna sebep olarak arabada, otobüste ve benzeri hareketli yerlerde internet bağlantısı talebi olmayacağını ileri sürüyorlar. Eğer bu tip bir talep olursa o zaman cep telefonu şebekelerininkine benzer bir baz istasyonu örgüsü uygulanabilir.

Öte yandan WiMAX için girişilen ilk özel teşebbüs Superonline'dan geldi. Superonline, Telekominikasyon Kurumundan 1 Şubat 2006 ile 1 Ağustos 2006 tarihleri arasında WİMAX'ı test etmek için izin aldı. Bu izin kapsamında Superonline İstanbul'da Beşiktaş ve Levent'de iki baz istasyonu kurdu. Bu bağlamda Superonline, WiMAX Forum'a katılan ilk Türk şirket oldu.

WiMAX, ülkemizde geniş bant internete kablosuz ulaşabilmek için yeni alternatif konumunda. Büyük bir umut ile bu teknolojinin kullanımının da Türk Telekom'a verilmeyip özel şirketlere eşit dağıtılmasını temenni ediyoruz. Wi-Fi bağlantının sadece Türk Telekom tarafından sağlanması rekabete çok büyük bir darbe vurmuştu. 

 

Sonuç

WiMAX, geleceğe dönük bir teknoloji. Bize en yakın getirisi kablosuz geniş bant internet sağlamak olacak. Ama ileride cep telefonları, VoIP uygulamaları ve benzeri bir çok uygulamada kullanıma girmesi bekleniyor. WiMAX, iletişimde bir dönüm noktası olacaktır. En güzel tarafı, gelişmekte olan ülkelerin ilk etapta bu teknoloji ile işe başlamalarıdır herhalde. Afrika ülkelerinde belirtildiği üzere ilk alt yapı çalışmaları WiMAX ile yapılırsa belki iletişimdi tüm dünya nispeten eşit bir seviyeye gelebilir.

Türkiye'de yapılan çalışmalar da umut verici. Superonline'ın ilk atağı yapması biraz riskli de olsa uzun vadede çok büyük getirisi olacaktır Superonline'a. Çünkü kuralları genelde ilk olan koyar. Superonline da WiMAX hizmetinin sunuş biçimini Türkiye'ye gösterecek ilk kurum olacaktır. Beklentim lisanslama hazırlıkları tamamlanınca yeni kurulan (Borusan Telekom gibi) telekominikasyon şirketlerinin de WiMAX'a yatırım yapmalarıdır. Bu durumda kendi teknoloji alt yapıları ile WiMAX'ın uygulama alanlarından herhangi birini, mesela telefon görüşmelerini, hizmetleri arasına koyabilirler.

 

Kaynaklar:

* WiMAX - Wikipedia, the free encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Wimax , 10.05.2006

* Universal Mobile Telecommunications System - Wikipedia, the free encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/UMTS , 10.05.2006

* WiMAX Forum, http://www.wimaxforum.org/home/ , 26.04.2006

* WiMAX/Intel, http://www.intel.com/netcomms/technologies/wimax/ , 03.05.2006

 

Kaynak: pclabs.gen.tr

 

wimax
wimax çalışması

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.1/5 (toplam 10 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...