WiFi-Turk.com

Previous
TTNet WiFi 31 Mayıs'a kadar ücretsiz. Ama?
ttnet wifi
Oger Telekom'un kablosuz ağ hizmeti olan TTNet WiFi hizmetinin 31 Mayıs'a kadar ücretsiz olduğunun televizyonlarda izlemişsinizdir.
Oger Telekom'un kablosuz ağ hizmeti olan TTNet WiFi hizmetinin 31 Mayıs'a kadar ücretsiz olduğunun televizyonlarda izlemişsinizdir.

İlk olarak TTnet WiFi nedir diyenlere kısa bir özet geçelim: TTNET WiFi, Telekom'un havaalanı, kafe, otel, alışveriş merkezleri, fuar alanlarında kendi koyduğu cihazlarıyla verdiği kablosuz Internet hizmetine verdiği ad. Giderek yaygınlaştığını söylemek mümkün. Özellikle son reklamlardan sonra harıl harıl yeni yerlere kurulum yapıldığını duyuyoruz. Popüler bir kafe işletmecisi iseniz, TTNet sizin kapınızı çalarak "Masraf yapmana gerek yok, nasıl olsa biz ücretsiz veriyoruz bu hizmeti" diyerek spot kurulumu yapabilir.

Şimdi yenilenmiş bu hizmette, ADSL kullanıcıları hizmet no ve şifreyi girerek ücretsiz bağlanabilecekmiş. Önceden, genelde sadece kredi kartı ile kullanıcı adı ve şifre almak mümkündü. WiFi kartları varmış, onları da satın almak mümkünmüş ama Telekom'un çoğu şey aklına gelmediği gibi hotspot kurduğu yerlere bu kartlardan verip satmalarını sağlamak da akıllarına gelmiyor. (Kredi kartını bu tür güvenliksiz kablosuz ağlarda kullanmayı çoğu kişi istemeyecektir. )

Daha önce kullanan oldu mu bilmiyorum ama bizim 2-3 defa bu hizmeti kullanma deneyimimiz oldu. Yenilerde deneme yapmadık ama konuyla ilgili her zamanki gibi birkaç eleştiri ve önerimiz olacak.

İlk önce eski fiyatları hatırlayalım:

TTNet WiFi 31 Mayıs'a kadar ücretsiz. Ama?

Gördüğünüz gibi ücretler bir hayli yüksek ve bunlar en güncel fiyatlardı.

* Kablosuz Internet hizmeti artık 3 sene önceki gibi bir lüks değil. Alışveriş merkezleri, kafeler, konferans salonları genelde kendi ücretsiz kablosuz ağ hizmetlerini müşterilerine sunuyor ve sunmalı. Onlar varken TTNet WiFi kullanmanın pek manası yok (ücretli olduğunda).
* TTNet'in bu kampanya ile hedefi, bu tür yerlerdeki hizmetleri tekeline geçirmek gibi görünüyor ancak bizim tavsiyemiz; restoran, alışveriş merkezi gibi yerlerin kendi hizmetlerini vermeleri yönünde olur. Zaten sorun çıkartacak bir sistem de değil, WPA şifrelemesi koysanız müşterileriniz sizden gelip şifreyi nasıl olsa ister.
* TTNet'in 31 Mayıs sonrasında bu hizmet fiyatlarını çok aşağıya çekmesi ve günlük haftalık kullanım saçmalığını kaldırması gerek. 30 saatlik kredi alıp istediğim zaman neden kullanamayayım? Ne kadar saçma olduğunu görüyorsunuz sistemin.
* Ücretli sisteme geçildiği zaman, kredi kartı ile ödeme seçeneği kullanıcılar için son tercih olmalı. Alternatifler şunlar olabilir:
o ADSL kullanıcıları yine hizmet no ve şifre girerek ADSL hesaplarına bu kullanım ücretinin yansımasını isteyebilirler.
o Bu hizmetin olduğu yerlerde mutlaka WiFi kullanım kartı satılmalı. Normal şartlarda sadece Telekom bayilerinde satılıyor, kredi kartım yoksa veya kredi kartımı vermek istemiyorsam, Telekom bayisi mi arayacağız?
* TTNet WiFi'nin güncel sisteminde kullanıcı adı ve şifrenizi hatırlamak neredeyse imkansız. Şifre hatırlatma seçeneği yok, kredi kartınızı verip kayıt olduğunuzda e-postanıza bilgilendirme mesajı gelmiyor vs. Yani nereden bakarsanız verdiğiniz paranın karşılığı yok.

Artık neredeyse her işletme kendi internet hizmetini sunduğundan, çok dert edecek bir durum yok. Ancak Telekom'un bu hizmet ile ilgili olarak özellikle ücretlendirmesini 31 Mayıs itibariyle gözden geçirmesi gerekli.

Kaynak: pclabs.gen.tr
ttnet wifi
ttnet

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(1 Yorum)

Gökhan17 Mart 2008
Fiyatlar gercektende bir hayli yüksek
<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.8/5 (toplam 12 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...