WiFi-Turk.com

Previous
Dünya'da 230 Wimax Operatörü Hizmet Veriyor
wimax forum
Hali hazırda dünya çapında 230 operatörün hizmet verdiği, yeni yapılacak yatırımlar ile beraber beş senelik periyotta 300 milyon abonenin hedeflendiği bir pazar oluşmaktayken, Türkiye telekomünikasyon sektörümüz, 2006 yılından bu yana Wimax için yetkilendirme ve frekans ihalesini bekliyor.

Dünyanın genişbant penetrasyonunun en yüksek olduğu ülkesinde, Wimax yatırımı yapma cesaretini nereden aldıklarını anlatan ve altyapı kurulumu sırasında kazandıkları tecrübeyi açık şekilde paylaşan Worldmax’in CTO’su Keimpe Algra, yaptığı sunumda kurulum ve işletim maliyeti diğer mobil genişbant teknolojilerine nazaran oldukça düşük olan Wimax’in sahip olduğu mobilite yeteneği ile ciddi bir pazar payına kısa sürede ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Diğer yandan kongrenin fuar bölümünde stand açan Motorola, Alvarion, Nokia-Siemens, Alcatel-Lucent gibi üreticiler dikkatleri özellikle ürettikleri son kullanıcı ürünlerine çekmek için yarıştılar.

Mobil wimax çipli dizüstü bilgisayarlar, USB aparatlar, PCMCIA kartlar, UMPC’ler son kullanıcılara sunulabilecek alternatiflerin zenginliğini gözler önüne sererken bir diğer dikkat çeken unsur da üreticilerin artık büyük ölçüde Mobil Wimax 802.16e tabanlı ürünlere yönelmiş olmasıydı. Bununla beraber, Mobil Wimax standardı ile üretim yapan firmaların birçoğunun 2.3-2.5 ve 3.5 Ghz. frekans desteğini aynı baz istasyonu ve son kullanıcı terminali üzerinde sağlamaları, yatırım yapmayı düşünen operatörlere de önemli ölçüde esneklik sağlıyor gibi gözükmekte.

Kongre sırasında forum’da tartışılan en önemli konulardan birisi de LTE ve Wimax arasında önümüzdeki dönemde yaşanacak rekabetin ne olacağıydı. LTE’den evrimleşme sürecinde 2 ile 3 yıl önde bulunan Wimax’in 802.16m ile beraber gigabit seviyelerinde bandgenişliği destekleyebileceği daha da önemlisi 802.16e standardında çalışan cihazların 802.16m’e geçişte uyum sorunu yaşamamasına yönelik çalışmaların başlatılması için ilke kararırın da bu kongre de alınmış olması öne çıkan önemli hususlardan birisiydi.

Hali hazırda dünya çapında 230 operatörün hizmet verdiği, yeni yapılacak yatırımlar ile beraber beş senelik periyotta 300 milyon abonenin hedeflendiği bir pazar oluşmaktayken bilindiği üzere ülke telekomünikasyon sektörümüz, 2006 yılından bu yana Wimax için yetkilendirme ve frekans ihalesini beklemekte. Özellikle düşük yatırım gereksinimleri ile serbestleşmeye yönelik adım atmış ve gelişen ülke pazarlarındaki yeni oyuncuların en çok tercih ettiği altyapı teknolojisi olan Wimax, umuyoruz ki ülkemizde de yakın gelecekte internetin yaygınlaştırılması ve bilgi toplumu olma yolunda kullanabileceğimiz en önemli teknolojilerden biri olabilecektir.


Kaynak: turk.internet.com

wimax

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.5/5 (toplam 10 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...