WiFi-Turk.com

Previous
Wimax (Kablosuz İnternet) Ambulans Projesi
M: WiMAX nedir?
Ambulansa alınan hastaların tüm bilgilerinin kablosuz iletişimle hastaneye aktarılmasına olanak sağlayan Wimax Ambulans Projesi hayata geçirildi.

Hastanede düzenlenen törende konuşan Yıldırım, haberleşmenin en temel ihtiyaç olduğunu, bu alandaki teknolojik yeniliklerin insan yaşamını kolaylaştırdığı ölçüde anlam taşıdığını ifade etti.

Haberleşme ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelere işaret eden Yıldırım, 1940 sonrasında bilgisayarların bütün yaşamı değiştirdiğini kaydetti.

Türkiye'de de 1980 sonrasındaki projelerle bu alanda büyük ilerleme kaydedildiğini anlatan Yıldırım, bu ilerlemenin en belirgin olarak cep telefonu sektöründe görüldüğünü, cep telefonu abonesinin 53 milyona ulaştığını belirtti. Türkiye'nin sesli iletişimde temel bir problemi olmadığını vurgulayan Yıldırım, ülkeyi bilgi toplumuna dönüştürmeye çalıştıklarını, nüfusunun yüzde 52'sinin 25 yaş ve altında nüfusa sahip olan Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümünde en güçlü silahının gençler olduğunu vurguladı.

Gençlerin teknolojik yenilikleri daha erken kavramaları nedeniyle bilgi toplumuna dönüşüm projelerine okullardan başladıklarını anlatan Yıldırım, 39 bin okulun yüzde 95'ine genişbant internet götürdüklerini söyledi. Teknoloji sınıfları konusundaki çalışmanın da bu yıl tamamlanacağını belirten Yıldırım, sosyal kalkınmışlık farkını azaltırken, zenginlik merkezlerini yurdun her tarafına yaymak istediklerini ifade etti.

Yıldırım, bilgi toplumuna dönüşüm kapsamında Türkiye'nin 2013 yılına ilişkin iddialı hedeflerinin bulunduğunu, bazı göstergelerin bu hedefe ulaşılacağını ortaya koyduğunu dile getirdi. Bilgisayar sahipliğinde Türkiye'nin dünyada bir rekor kırdığını, İspanya'dan sonra en fazla bilgisayar satın alınan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Yıldırım, geçen yıl Türkiye'de 2 milyon 700 bin bilgisayar satıldığını bildirdi.

Türkiye'de 2003 yılında genişbant internet erişimi (ADSL) bulunmazken, şu anda 3 milyon 200 bin aboneye ulaşıldığını belirten Yıldırım, Türk Telekom'un yıl sonu 5 milyon ADSL abonesine ulaşma hedefini yeterli bulmadığını ifade etti, hedefin gözden geçirilmesini istedi.

Yıldırım, kablosuz erişim imkanı sağlayan Wimax teknolojisi için Türk Telekom'a deneme izni verdiklerini, özellikle kırsal alanda altyapı maliyetlerini düşüren bu teknolojinin çeşitli alanlarda kullanılabileceğini ifade etti. Bakan Yıldırım, bu teknolojiden yararlanılarak hastanelerdeki tıbbi hataların da azaltılabileceğini dile getirdi.

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany ise iletişim teknolojilerinin sağlık sektöründe nasıl kullanılacağı konusunda çalıştıklarını, bugün ilk denemesi yapılan projenin genişletilmesi için bir ekip oluşturacaklarını belirtti.

Türkiye'de sayısal uçurumu azaltacaklarını vurgulayan Doany, genişbant erişime olanak sağlayan ADSL'in daha fazla müşteriye ulaşacağını, mümkün olan her yerde bu hizmetin verileceğini kaydetti. Doany, ''Bu ülkede hiç kimse hakettiği hizmetten mahrum kalmayacak'' dedi.

Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem de Wimax teknolojisinin ilk denemelerinin Türkiye'de 2003 yılında yapıldığını, 2005 yılında da Yozgat'taki okullarda pilot olarak uygulandığını anımsattı. Ertem, Türkiye'nin teknoloji kullanımında hızla üst sıralara yükseldiğini ancak alınması gereken daha çok yol bulunduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, Numune Hastanesine ulaşmak üzere Aydınlıkevler'den hareket eden ve kablosuz erişim teknolojisiyle donatılan İl Sağlık Müdürlüğüne ait ambulansla bağlantı kuruldu. Ambulansta bulunan hastanın görüntüsünün yanı sıra, sağlık bilgileri, belirli periyotlarla Wimax teknolojisi sayesinde kesintisiz olarak hastaneye aktarıldı ve hastaneye ulaşıldığında hastaya yapılacak müdahaleler, hasta henüz yoldayken tespit edildi.

Ulaştırma Bakanlığı; 27.02.2007

 

Kaynak: wimaxturkiye.com

wimax
ambulans

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.6/5 (toplam 10 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...