WiFi-Turk.com

Previous
En Hızlı Kablosuz Bağlantı
En Hızlı Kablosuz Bağlantı
Dünyanın en hızlı kablosuz bağlantısı, bir grup araştırmacı tarafından İtalya'da kuruldu. Peki bu bağlantı nasıl işliyor ve ne kadar hıza ulaşıyor?

Shiftdelete.net
Fazlasıyla iddialı bir terim olsa da, Ernesto Ciaramella yönetimindeki Sant'Anna School of Advanced Studies araştırmacıları, İtalya'da "dünyanın en hızlı kablosuz bağlantısını" kurmayı başardı. Kurulan ağ, tam olarak 1,2 Tbps (saniyede 1,2 Terabit) veri akışı sağlıyor. Ancak "kablosuz bağlantı" kısmı WiFi ile tam uyuşmuyor.

Pratikte Tökezliyor

Veri transferi, Free Space Optics(FSO) denen ve birbirine bakan lazerler veya LED'ler ile sağlanıyor. Fiber optik bağlantının fiber kullanılmadan yapılması anlamına gelen bu sistem, kızılötesi gibi sadece görüş alanında bağlantı sağlayabiliyor. Diğer bir deyişle, dünyanın en hızlı bağlantısı, teoride rüştünü ispat etse de, pratikte geniş bir kullanım alanı sunamıyor.

FSO deneyi

En Hızlı Kablosuz Bağlantı


PCWorld.com.tr
Bir grup İtalyan bilim adamının çalışmaları ve deneyleri sonucu saniyede 1.2 Terabit'lik kablosuz veri akışı sağlanabildi. Bundan önceki birkaç Kore'li tarafından 160 Gigabit'lik kablosuz veri akışını ortaya çıkarılmıştı. Bu bile müthişken bunu neredeyse 10'a katlayan bu çalışmalar yeni bir dünya rekorunun ya da internet çağının habercisi olabilir mi?

Büyük bir iş başaran İtalyan bilim adamları böyle bir bağlantının ancak fiber optik kablolar sayesinde olabileceğini dile getirdiler. Ancak hemen heyecanlanmayın, böyle bir bağlantının yaygınlaşması için bazı büyük engeller var. Bu bağlantı "ışık" sayesinde yapıldığı için çok fazla sorun olabilmesinden korkuluyor. Kapalı ve yağışlı havalarda bağlantının tamamen kesilebileceği gibi rüzgarın bile etki yapması bu harika teoriyi biraz çürütüyor. Umarız yakında buna da bir çözüm getirilir ve sabit diskler saniyede dolar.

Kaynaklar: Shiftdelete.net & PCWorld.com.tr

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->
1.2/5 (toplam 9 oy)
Paylaş
Hit Haberler (Son 30 Gün)
En Tartışmalı Haberler
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!
Birden Fazla Ağa Bağlanarak İnternet Hızınızı Artırın!

Bağlandığınız ağları birleştirerek internet hızınızı artırın.

WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu
WPA/WPA2 Açığı: Defcon18'de Hole196 Sunumu

WPA/WPA2 protokolünde bulunan açıklar Defcon18 hacker konferansında tanıtıldı.

Netgear R6300 Gigabit Wi-Fi Router, 802.11ac ile gelen ilk ürün
netgear r6300

Önümüzdeki yılların yeni Wi-Fi standartı olması neredeyse kesinlik kazanan 802.11ac standart...

Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı
Wi-Fi sinyalini engelleyen duvar kağıdı

Fransız araştırmacılar evdeki sinyalin dışarı çıkmasını engelleyen ama dışardaki sinyal...

WiFi-TURK v3 Beta Yayına Başladı!
v3 tanitim

Website altyapımızın tamamen sıfırdan hazırlanarak tekrar inşaa edilmesinin ardından beta ya...