WiFi-Turk.com

SNMP nedir?
2.2/5 (toplam 34 oy)
Genel Bilgiler

Basit İletişim ağı İşletim Antlaşması (SNMP) adlı bir protokoldür. 80'lerde tasarlanan SNMP'nün ilk baştaki amacı farklı türden iletişim ağlarının işletiminin, iletişim ağı'nda çok küçük gerilmelere neden olabilecek basit bir tasarımla işletilmesiydi.

SNMP, TCP/IP aktarım düzey protokollerini kullanarak uygulama düzeyinde çalışır. Dolayısıyla, altta yatan iletişim ağı donanımı göz ardı edebilir. Bu, işletim yazılımının IP'yi kullandığı ve bu yüzden de, yalnızca kendi fiziksel iletişim ağına bağlı olanları değil, herhangi bir bağlı iletişim ağındaki aygıtları denetleyebileceği anlamına gelir. Bunun sakıncalı yanları da vardır. Sözgelimi, IP yönlendiririnin iki aygıt arasına da doğru çalışmaması durumunda hedefteki aygıta ulaşıp onu denetlemek ya da yeniden biçimlendirmek olanaksızdır.

SNMP mimarisinde iki ana öğe bulunmaktadır: ajan ve yönetici. O bir sunumcu - istemci mimarisi olup ajan sunumcuya yönetici de istemciye karşılık gelmektedir.

Ajan denetim altında tutulan ya da yönetilen iletişim ağı düğümlerinden her birinde çalışan bir programdır. O, biçimlendirilmiş yapı içindeki öğelerin tümüne bir ara yüz sağlar. Bu öğeler, İşletim Bilgi Tabanı (MIB: Management Information Base) adını taşıyan ve daha sonra açıklanacak olan bir veri yapısı içinde depolanırlar. Bu, yönetilecek bilgiyi alıkoyduğu sürece sunumcu tarafı olup istemciden güdüm bekler.

Yönetici iletişim ağının denetlenen istasyonunda çalışan bir yazılım olup rolü farklı iletişim ağında çalışmakta olan ajanlarla iletişim kurup iç verisi için istatistik veri toplamaktır. O, iletişimin istemci yanıdır.

SNMP güdüm takımı içinde trap adlı özel bir güdüm bulunmaktadır. Bu güdüm ajanlara, yöneticiye, hata, kapalım gibi olaylardan haberdar olması için davetsiz veri gönderebilme yetkisi sağlar.

 

Temelde, SNMP, gerçekleştirdiği tüm işlemler getir-depola ilkesi çerçevesi içinde kaldığı sürece çok basit bir protokoldür ve bu durum az sayıda güdüm içeren bir yağıyla çalışma olanağı vermektedir. Bir işletmen bir ajan üzerinde yalnızca iki farklı işlem gerçekleştirebilir: ajanın MIB'indeki bir değişkenin değerini ister ya da onu ayarlar. Bu iki işlem al istemi ve ayarla istemi olarak bilinir. Yalnızca ajan tarafından kullanılabilen ve al-yanıtı olarak bilinen ve al-istemine yanıt olan bir güdüm de bulunmaktadır.

 

Protokolün genişletilebilirliği bütünüyle MIB'in yeni şeyler depolayabilme sığasıyla ilişkilidir. Eğer bir üretici router gibi bir aygıta yeni güdümler eklemek isterse, onun veritabanına (MIB) uygun değişkenler eklemelidir.

 

Hemen hemen tüm üreticiler kendilerinin, router, hub, işletim sistemi aygıtlarında SNMP ajanlarının sürümlerini devreye sokarlar.

SNMP (Simple Network Management Protocol) bir ağ yönetim istasyonu vasıtası ile ağ cihazlarının uzaktan gözlenmesini, yönetilmesini ve istatistiksel bilgilerin toplanmasını sağlayan bir ağ yönetim protokolüdür. SNMP özellikle banka, ISP, veya çok şubeli firmaların kullandıkları yönlendirici (router), anahtarlayıcı (switch) gibi cihazların tek bir noktadan sürekli izlenmesi ve bu sistemler ile ilgili bilgilerin toplanması için kullanılır. Böylelikle cihazlarda veya bağlantılarda oluşan bir problemin en kısa sürede belirlenmesi ve gerekli müdahalenin çok kısa bir süre içinde yapılması mümkün olmaktadır. Internet servis sağlayıcıları SNMP protokolünü müşterilerinin sahip olduğu sistemleri gözlemleyerek verdikleri hizmetlere katmadeğer sağlamak için kullanmaktadırlar.

SNMP, ağ cihazlarında yönetimsel bilgi alışverişinin sağlanması için oluşturulmuş bir uygulama katmanı protokolüdür. TCP/IP protokolünün bir parçası olan SNMP; ağ yöneticilerinin ağ performansını arttırması, ağ problemlerini bulup çözmesi ve ağlardaki genişleme için planlama yapabilmesine olarak sağlar. Günümüzde kullanımda olan 3 tane SNMP sürümü mevcuttur.

snmp nedir
snmp

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
DD-WRT ile Client Bridge modu (Kullanıcı Köprüsü)
DD-WRT ile Client Bridge modu (Kullanıcı Köprüsü)

Client modunda bir Access Point'a bağlanıp, LAN üzerinden interneti dağıtmak

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)