WiFi-Turk.com

IEEE 802.11a Protokolü
2.2/5 (toplam 31 oy)
IEEE 802.11a Protokolü

Çalışma hayatının, ister akademik ister iş ile ilgili olsun, her gün daha çok bilgisayar ve enformasyon teknolojilerine dayanması hareket esnekliği ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. İş yaşantısının ve akademik yaşantının bir gereği olarak insanlar bilgiye her an her yerde erişebilmek istemektedirler. Kablosuz bilgisayar ağı uygulamaları tam da bu ihtiyaca cevap verecek uygulamalardır. Bu çalışmada kablosuz bilgisayar ağlarından 802.11a standardıyla ilgili bilgiler aktarılacak ve 802.11b standardı ile karşılaştırması yapılacaktır. Öncelikli olarak 802.11 ve 802.11b standartlarına göz atalım. 

802.11 standardı Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) tarafından 1997 yılında çıkarılmış bir standarttır. 802.11 standardına uygun çıkarılan ürünler Amerika'da ISM (Industry, Science, Medicine) olarak anılan, ülkemizde de lisanssız olarak kullanılabilen bir bant olan 2.4 Ghz'de çalışmakta ve 1 Mbsp'den 2 Mbps'e varan paylaşımlı veri transfer hızına erişebilmektedir. 

IEEE tarafından standartlaştırılan iki tür teknoloji bulunmaktadır: 802.11 ve 80211.b. 802.11, 2.4 Ghz bandında FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) modülasyon tekniğini kullanmakta ve bu teknik ile 2 Mbps veri iletişim hızına ulaşılabilmektedir. 802.11 kısıtlı bant genişliğine rağmen sağlam ve güvenli bir sistem altyapısı sağlamaktadır. Tüm bant genişliği ve frekans atlama tekniği kullanıldığı için gürültü ve parazitten etkilenme olasılığı oldukça azalmaktadır. Aynı kapsama alanında 15 erişim noktası kullanmak mümkündür. 802.11b ise yine 2.4 Ghz frekans bandında DSSS (Direct Squence Spread Spectrum) modülasyon tekniği ile 11 Mbps paylaşımlı bant genişliğine kadar çıkabilmektedir. 802.11'den daha çok bant genişliği vaat etmesine rağmen, sistem aynı frekansta çalışan diğer sistemlerle oluşabilecek parazitten etkilenme olasılığına sahiptir. Bu modülasyon tekniğinin kullanıldığı sistemlerde aynı kapsama alanı içinde 3 ayrı kanalda eş zamanlı 3 ayrı erişim noktası (access point) kullanılabilmektedir. 

Kablosuz bilgisayar ağ olgusu ilk başta birkaç nedenden dolayı yeterli derecede kabul görmedi: birincisi toplam bant genişliğinin 1-2 Mbps gibi bir hızla kısıtlı olması, ikincisi, farklı firmalar tarafından üretilen adaptör ve erişim noktalarının birbirleri ile uyumlu çalışamama problemi, üçüncüsü de bu donanımların pahalı olması idi. Ancak bu problemler zaman içinde çözüme kavuştu ve bu teknoloji dünyada oldukça rağbet görmeye başladı. Öncelikle serbest rekabet ortamında birçok firmanın bu standarda uygun ürünler çıkarması fiyatları oldukça aşağıya çekti, 802.11b standardı 11 Mpbs paylaşımlı veri transfer hızı ile Ethernet'e rakip hale geldi ve WECA'nın (Wireless Ethernet Compatibility Allience) Wi-Fi (Wireless Fidelity) sertifikasyonu ile farklı firmaların ürünleri arasındaki uyumsuz çalışma problemi de halledilmiş oldu. Böylece kablosuz yerel alan ağları günümüzdeki popülaritesini kazandı. 

Ancak yine de 802.11b mükemmel değil. Bunun temel nedenleri ise şöyle sıralanabilir: daha çok video, grafik, ses ağırlıklı hale gelen veri ortamını desteklemekten uzak bant genişliği ve gerçek zamanlı veri iletimine olanak sağlayacak servis kalitesi (qos - quality of service) ve önceliklendirme (prioritization) desteği bulunmaması, diğer donanımların yarattığı radyo paraziti ve güvenlik (ki bunların arasında 2.4 Ghz frekansında 1 Mpbs maksimum veri transfer hızında çalışan, "Personal Area Networks - PAN" uygulamalarında kullanılan ve yakın bir gelecekte çevre birimlerini birbirine kablo kullanmadan bağlamak için oldukça yoğun bir şekilde kullanılacağı tahmin edilen Bluetooth kullanan donanımlar; mikro dalga fırınlar ve DECT telsiz telefonlar yer almakta) 

Teknolojinin son olanaklarını uygulamayı kendine misyon edinmiş olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, 1999 yılı sonunda kampüste bir 802.11b uygulaması başlatmış ve kampüste geleneksel yöntemlerle yerel alan ağına bağlanması mümkün olmayan birimlerini (Spor Salonu, Mikro Elektronik Teknolojileri, Donatım Müdürlüğü ve Rehberlik Merkezi) noktadan noktaya kablosuz ağ bağlantısı yöntemi ile yerel alan ağına bağlamıştır. BİDB Ağ Destek Grubu 2002 yılında kablosuz ağlar ile ilgili bir deneme çalışması başlatmış ve "çalışma grubu" (workgroup) modunda çalışan bir ağ oluşturulmuştur. Şu an deneme amaçlı olarak çalışan sistem Merkez Mühendislik binası tepesine yerleştirilen bir erişim noktası ve anten ile çalışma grubu modunda hizmet vermektedir. 802.11b uyumlu kablosuz ağ kartlarına sahip taşınabilir ya da sabit bilgisayarlar Merkez Mühendislik binasını gören yerlerden 3,2 km yarıçap içinde olmak koşulu ile kablosuz bağlantı kurabilmektedirler. Yapılan denemelerde MM binasına yakın yerlerde 4 Mbps veri transfer hızına ulaşılmıştır. ODTÜ BİDB Ağ Destek Grubu, bir erişim setini de bağlantı problemi yaşayan birimlerin acil durumlarda ağ bağlantısını sağlamak üzere hazır bulundurmaktadır. 

802.11 ve 802.11b standardı hakkında daha geniş bir perspektif sağlamak amacıyla kısa bir özet geçtikten sonra yazımızın asıl konusu olan ve ODTÜ BİDB Ağ Destek Grubu olarak bu sene içerisinde uygulamasını yapmayı düşündüğümüz 802.11a standardı hakkında bilgi vermek istiyoruz. ( 802.11b kablosuz ağları konusunda daha fazla bilgiye http://www.bidb.odtu.edu.tr/index.php?go=ng⊂=wireless adresinden ulaşabilirsiniz.) 

Her ne kadar 802.11a standardı IEEE tarafından 802.11b'nin problemlerini çözmek için yazılmadıysa da, yukarıda sıraladığımız nedenlerden dolayı 802.11a'nın gelecekte oldukça popüler olacağını öngörmek çok da yanlış olmaz. Aslında her iki standart (802.11b ve 802.11a) da IEEE tarafından 1999 yılında yayınlandı, ancak 802.11b piyasada çok daha çabuk yer edindi. 802.11a'nın en önemli avantajı, daha fazla kapasiteye (throughput) destek vermesi ve daha fazla kanal kapasitesi olmasıdır ki her iki nokta da daha fazla bant genişliğine olanak sağlamaktadır. 

802.11a'nın 802.11b'den en büyük farkı 2.4 Ghz ISM bandında değil, Amerika'da U-NII (Unlicenced National Information Infrastucture) olarak anılan 5 Ghz bandında çalışması ve nominal olarak 54 Gbps veri transfer hızına destek vermesidir. Önemli bir fark da 802.11a'nın modülasyon tekniği olarak OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) tekniğini kullanmasıdır. Şimdi bu iki standart arasında fark oluşturan faktörleri daha detaylı inceleyelim:

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
Router ve Routing Nedir?

Routerın işlevi,önemi hakkında kısa bir bilgi ve routing protokolleri ve çalışma şekilleri ...

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)