WiFi-Turk.com

Kablosuz ağ sağlığa zararlı mı?
2.1/5 (toplam 40 oy)
Genel

Cep telefonlarıyla başladı, Wi-Fi olarak da bilinen kablosuz şebekelerle devam ediyor… Pek çok kişi çoğunlukla bilimsel veriye dayanmadan bu sistemlerin sağlığa zarar verdiğini iddia ediyor. Hatta İngiltere gibi bazı ülkelerde sıhhi kaygılardan ötürü kablosuz şebekelerin ilk ve ortaöğretim kurumlarında kısıtlanması talep ediliyor. Peki hemen tüm dünyada süregiden bu tartışmalarda yanlış ve doğrular neler? Kablosuz internet ağları gerçekten tamamen zararsız mı? Buyrun soru ve yanıtlara:

 

Wi-fi (kablosuz bağlantı) nedir?

Wi-fi, İngilizce’de Wireless Fidelity, kelimelerinin kısaltılmışıdır ve kablo olmadan radyo dalgalarıyla veri transferi sağlayan bir dizi iletişim standardına verilen addır. Bu standartlara uyumlu cihazlar (bilgisatar, cep telefonu, PDA) genişbant hızında internete kablosuz olarak bağlanabilir.

 

Nasıl çalışır?

Kablosuz veri alış verişi için belirli bir frekansta radyo dalgaları kullanır ki bu genişbant internet bağlantısı için 2.4 GHz’dir. Bu frekans mikrodalga fırınların, telsiz ev telefonlarının ve Bluetooth cihazlarının çalıştığı frekanstır. Kablosuz bağlantıda veriyi taşıyan radyo dalgaları non-ionising (iyonize etmeyen) şeklinde nitelendirilen bir tür yayılımdır (radyasyon). Bu yayılım türü aynı zamanda mikrodalga, kızılötesi ışık, mobil telefon ve görünür ışıktaki yayılım türüdür. X-ışınları gibi iyonize edici (ionising) yayılım (radyasyon) ise biyolojik dokulara zarar verebilir, hücrelerde DNA tahribatına yol açabilir. Kablosuz ağlarda kullanılan iyonize edici olmayan (non-ionising) radyasyon, atomları iyonize etmeye yetecek kadar enerji taşımazlar ve yüksek dozlarda maruz kalındığında dahi sadece atomları hızlandırıp ısınmaya yol açarlar. Mikrodalga fırınlar gıdaları işte bu şekilde ısıtır; yani yüksek oranda iyonize etmeyen radyasyon yollayarak gıda atomlarını hızlandırır ve ısınmalarını sağlar. Tipik bir mikrodalga fırının içindeki gıdaya yolladığı radyasyon, bir wi-fi ağındaki radyasyon yoğunluğunun yaklaşık 100,000 katıdır.

 

Wi-fi güvenliği konusunda ne gibi kaygılar var?

Bazı bilimadamları, düşük miktarda iyonize etmeyici radyasyonun bile kromozomlarda tahribata yol açabileceğini savunuyor. Ancak şu ana dek bunu doğrulayan herhangi bir bilimsel kanıt bulunamamış durumda.

 

Düşük düzeylerdeki radyasyonun atomları hareketlendirmenin ötesinde etkilerde bulunduğu, ısısal olmayan etkileşime neden olduğu konusunda spekülasyonlar var. Ancak bunun olası olduğunu ispatlayan bir bilimsel kanıt da bugüne dek elde edilebilmiş değil.

 

Kafatasları daha ince olduğu gerekçesiyle küçük çocukların cep telefonu kullanmamaları gerektiği iddiaları, ve dünyada bazı resmi kurumların bunu desteklemesi, wi-fi ağlar için de sağlık sorularının doğmasına yol açtı. İngiliz Sağlık Koruma Dairesi, wi-fi ağının bulunduğu bir alanda (ev, ofis, kafe, otel, havalimanı vs.) tam bir yıl boyunca oturan birinin maruz kalacağı toplam radyasyon, cep telefonuyla yapılan 20 dakikalık bir görüşme esnasında maruz kalınana eşit.

 

O zaman kablosuz (wi-fi) ağın yüzde 100 zararsız olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bilimadamları, kablosuz bağlantının zararlı olduğuna ilişkin hiç bir kanıt olmaması durumu ile, bir şeyin yüzde 100 zararsız olduğunu söyleyebilme arasında fark olduğunu hatırlatıyor. Kablosuz bağlantının sağlığa zararlı olmadığını kanıtlamak için daha uzun ve detaylı incelemeye tabi tutulmasını isteyenler elbette bulunuyor. Ancak aynı bilimadamları ‘negatif’ olanı kanıtlamanın imkansızlığını da vurguluyor. Yani kablosuz ağın insan üzerinde sıfır etkiye sahip olduğunu kanıtlanmanın yolu yok. Ama başta dediğimiz gibi zararı olduğu da henüz kanıtlanabilmiş değil.

 

Tedbiri abartıp kablosuz ağ kullanmayı bırakmalı mıyız?

Dünya Sağlık Örgütü, düşük radyasyonlu (örn. genişbant internet) kablosuz ağlara uzun süre maruz kalmanın riskli olmadığını resmen açıklamış durumda. Ancak yine de küçük çocukların dizüstü bilgisayarlarını ‘diz üstünde’ değil masaya koyarak kullanmaları tavsiye ediliyor.

 

Kaynak: terrakki.net 

sağlık

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(2 Yorum)

x01r08 Mart 2010
herşeyden önce hiç kimse ileride kanser olamayacağını garanti edemez ! eğer kanser olma olasılığı olursa sebebi GDO lu besinlerin etkisi daha yüksektir ! elektro manyetik alan konusuna gelince ! avrupa ev için kullanım değerleri yanlış bilmiyorsam 100mw gibi bir değer ama bu forum alanında 1000mw gibi 1 km alanı gören donanımlar öneriler olmakta tabi bu olası X faktörünü 10 kat artırmakta !ama 1000mw ve üzer avrupada oda içinde kullanılmakta oda dışında ek donanım olarak güçlendiri antenlerde mevcut. ama sen wifiden kanser olmayı bırak yüksek gerilim hatları dahası yoldan geçen araçların motorlarında 10.000 wattlık çakmak bujilerinin etrafa yaydığı sinyaler GSM baz istasyonları ve şu an farkına varamadığın bir dünya elektromanyetik dalga ve paraziti düşünürseniz sadece wifi tek başına pekte zararlı bir şey değil gibi gelir dahası http://en.wikipedia.org/wiki/Radiant_energy yani insan oğlu elektriği keşfetmeden öncede varolan bir şey dahası insan vücudu bir anten ve beyin bu elektrikle çalışmakta ve vücuta emir komuta ve geri algılama sistemi öyleki bazen fazla elektrik alınca insanlar aşırı stresli olur ve bu fazla elektriği boşatmak için dolaylı topraklama banyoya girip duş alır diğer taraftan dini vecibe anlamında aptes almak bile vücuttaki fazla enerjiyi topraklar yani dengeler ! dahası toprakla temasla şekliyle bile aptes alınabiliniyor. ! :) bu arada eğer oturduğunuz yerin yakınında bir baz istasyonu var ise ve evinizi soğuk nedeniyle mantolama çalışması yaptırmayı düşünüyorsanız ! tavuk kümesleri için kullanılan tel bariyerleri o mantolamanın altında yaptırtın ve unutmadan mutlaka o metalin topraklamasınıda yaptırtın ki ters yönde gelen dalga geri yansıma yaparak kaş yaparken göz çıkarmak anlamında  üzerinizden 2 kere manyetik alan geçmesin diyeceğim ama unutmadan şunuda söylemek lazım ki ben bu konuda bilimsel bir uzman değilim buradaki görüş düşüncelerim yoruma dayanmaktadır. bu açıdan olası önerileri konun uzmanı bilir bir kişiye danışmanızı öneririm !
Onur13 Kasım 2009
Tabi ki zararları vardır çünkü radyo dalgaları kullanılıyor ve bu dalgalar faydalı diyeni göremeyiz... Ama wi-fi hayatımıza büyük kolaylıklar getirmekte.Zararlı diye kullanmayacaksak cep telefonlarından başlayalım yok etmeye bence de...
<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
Airlive G.DUO Client+AP Modu Bağlantı Anlatımı
Airlive G.DUO Client+AP Modu Bağlantı Anlatımı

G.DUO bir ünite içersinde iki tane Access Point barındırmakta. Bu sayede bir Access Point başka...

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)