WiFi-Turk.com

WLAN Sistemleri Hakkında
1.5/5 (toplam 15 oy)
Genel

Wlan sistemleri başlangıcta mevcut kablolu ağların (LAN) tamamlayıcısı olarak tasarlanmışlardır. Ancak son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler WLAN sistemlerinin kablolu ağların yerini alabileceğini göstermiştir. Ayrıca mevcut ağların genişleme ihtiyacını karşılamak üzere de WLAN sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. WLAN sistemleri başarılı performansları ve düşük maliyetleri ile hem iş çevrelerinde hem de bireysel kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılmaktadırlar.WLAN kullanıcısı pahalı bir kablolama alt yapısı yerine özünde küçük bir radyo vericisi olan Erişim Noktası (Access Point, AP) ile iletişim ortamı sağlayabilmekte ve yerel aln ağı oluşturabilmektedir [2, 3, 19].

 

Temel olarak WLAN sistemi iki ana unsurdan oluşmaktadır. Birincisi AP, ikincisi ise kablosuz cihazlardır. Ancak cihazdan-cihaza (peer to peer) çalışma modelinde AP'ye ihtiyac duyulmaz. Bu durumda kablosuz ağ kartına sahip bilgisayarlar kendi aralarında ilave bir cihaz veya kabloya ihtiyac olmadan bir ağ oluşturabilirler. Kablosuz cihazlar genellikle bir dizüstü bilgisayar, kişisel bilgisayar (PC), cep bilgisayarı (PDA) veya kablosuz ağ ünitesi (NİC2) ile donatılmış benzeri bir cihaz olabilir. NIC'ler RF veya kızılötesi kullanarak takılı bulunduğu cihaz ile AP arasındaki bağlantıyı sğalar. AP'ler ihtiyaca göre bir eve, iş yerine, toplantı salonuna veya bir binaya kurulabilir. Halka açık kullanımı sağlamak üzere ise şehir merkezlerine (Taksım, Kızılay gibi), büyük alışveriş merkezlerine, hava alanı, tren istasyonu, otobüş terminali veya restoran gibi kamuya açık alanlara AP kurulabilir.

 

Bu durumda AP'nin oluşturduğu kablosuz internet bağlantısı sağlanan fiziksel alan Erişim Alanı olarak adlandırılmaktadır. Kablosuz cihazlarda bulunan NİC'ler otomatik frekans tarama özelligine sahip olduklarından kendilerine ulaşan WLAN sinyalini algılayabilirler. NİC tarafından doğru frekans kanalı bulunduktan sonra AP ile kablosuz cihazlar arasında bağlantı kurulumu başlatılır. WLAN sistemleri aslında tamamen kablosuz değildir. Çünkü sistemde bulunan AP'nin geniş bant erişim hizmeti veren DSL, Fiber Optik veya benzeri bir kablolu altyapı üzerinden şebekeye bağlanması gerekebilir. Bu nedenle WLAN sistemleri ile tamamen kablosuz olmaktan ziyade kablolama ihtiyacı en az düzeye indirilmiş olmaktadır. Bu açıdan bakınca WLAN sistemlerinin artışı geniş bant erişi hizmetinin artışına bağlıdır.

 

Ya da WLAN sistemlerinin artışı geniş bant erişim hizmetinin yaygınlaşmasını desteklemektedir. Ancak cihazdan-cihaza kullanımda herhangi bir kablolamaya ihtiyac olmadığından tam bir kablosuz ağ kurulumu gerçekleşmektedir. Benzer şekilde şebekeye erişim ile sağlanması durumunda da sabit telsiz erişim (FWA) veya uydu terminali ile sağlanması durumunda da tam bir kablosuz ağ kurulumu gerçekleşmektedir.

 

Özkan BOZKURT

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)