WiFi-Turk.com

M: WindSurfer nasıl yapılır?
WindSurfer nasıl yapılır?
2.2/5 (toplam 44 oy)
Genel Bilgiler

Eğer bir internet düşkünü iseniz boş zamanlarınızda koltuğunuza rahatça kurulmuşken veya belki bahçede dizüstü bilgisayarınızla rahat rahat internete girebilmekten güzel bir şey olamaz. Ama kimi zaman bu hayaller, bir kablosuz router alıp evinize kurduğunuzda suya düşer. Telefon girişiniz evinizin öyle ters bir noktasındadır ki keyif çatmak istediğiniz nokta ile arasında bir yığın duvar vardır ve sinyal gücü zayıfladığından internete doğru dürüst bağlanamazsınız.

Bu durumlarda en kesin çözüm bir kablosuz tekrarlayıcı almak. Tabi 50$+KDV gibi bir parayı gözden çıkarırsanız. Eğer böyle bir harcama yapmaya değmeyeceğini düşünüyorsanız ve ilkokuldaki elişi derslerini hâlâ özlüyorsanız size ufak bir önerimiz olacak. freeantennas.com adresindeki bu origami anten hem ucuz, hem de eğlenceli!

DEPO BAĞLANTISI
M: WindSurfer Şablonu
M: WindSurfer nasıl yapılır?
El emeği göz nuru anten. Kablosuz ağınız çekmiyor, onun yerine siz eziyet mi çekiyorsunuz? İşte bu sorunun kesin çözümü

İlk önce anten planının olduğu PDF'yi indirip yazıcınızda yazdırın. Eğer kalınca bir kağıda basabilirseniz – tabi yazıcınız kalın kağıtlara basabiliyorsa – daha sağlam bir anten elde edersiniz. Antenin boyutlarını baskı kâğıdını ölçeklendirerek modeminize uygun hale getirebilirsiniz. Önemli olan küçük karenin oranlarını koruması. 

Eğer isterseniz – çizgileri kaybetmemek koşulu ile – antenin iç kısmına istediğiniz bir resmi veya motifi yapıştırabilirsiniz. Hatta çocukluğu daha abartıp eski boya kalemlerinizi bulabilirseniz resim eklemeden çıktı alıp sonradan da boyayabilirsiniz. Anteninizi görenlerin sizi ayıplayacağını düşünüyorsanız korkmayın; çocuklarınızın veya yeğenlerinizin boyadığınızı söylersiniz, olur biter.

Çıktı aldıktan sonra parabol yansıtıcınızın parçalarını kâğıttan kesin. Maket bıçakları işinizi kolaylaştırabilir. Daha dikdörtgen şeklindeki anten yüzeyini bir alüminyum folyo üzerine yerleştirin ve yine bir maket bıçağı yardımıyla aynı şekilde bir folyo parçası kesin ve kâğıt üzerine yapıştırın. Daha sonra model kâğıtlarınız üzerindeki "+" ve "-" şeklindeki işaretleri maket bıçağınızla üzerinden geçerek kesin.

Son olarak yuvarlak parçayı şeklimizdeki gibi bükerek üzerindeki çıkıntıları yansıtıcı parçasındaki kestiğiniz kısımlara yerleştirin. Bunu yaparken alüminyum folyolu kısmın dışta kalmasına dikkat edin. 

Anten yansıtıcınız artık kullanıma hazır. Büktüğünüz parçanın üzerindeki "+" şeklindeki delikleri hafifçe açtırıp router'ınızın antenini buradan geçirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yapması eğlenceli. Peki, gerçekten işe yarıyor mu? Biz 802.11g destekli bir router kullanarak yaptığımız testlerde 15 metreden (kuş uçuşu) itibaren olumlu sonuçlar aldık. Örneğin yansıtıcı olmadan 14,85 Mbit/s hızındaki ağımız yansıtıcı ile 20 Mbit/s hızına oldukça yaklaştı. Genel anlamda ise %25'lik bir getirisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Kısa mesafelerde ise özel bir katkı görmedik. Hatta yansıtıcı antene bir yön verdiğinden, ters açılarda sinyal kalitesinde düşmeler bile oldu. 

windsurfer
reflektör

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(3 Yorum)

scocth16 Mayıs 2010
iç tarafına yapıştırsak daha mantıklı değil mi sonuçta kağıt organik madde sinyal gücünü zayıflatır? Hatta ölçülerini bozmadan anteni geçirdiğimiz kısmı kağıt harici bir maddeden yapsak daha mantıklı değil mi
Gökhan24 Mayıs 2009
Selam Seopast, siz aluminyumu dis tarafa yapistirin, bu anlatimda da zaten disa dogru gösterilmis. Kolay gelsin
Seopast23 Mayıs 2009
Arkadaşlar bu modeldeki dikdörtgen parçanın hangi yüzeyine alüminyum sarılacak?

İnternetteki bazı modelde içe bükülen kısımda alüminyum sarılı,bazılarında ise burada verilen örnekteki gibi dışa bakıyor alüminyum

Doğrusu nedir acaba?

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
Kablosuz Ağlarda Tarama - Wardriving / Warchalking

Wardriving, Warchalking gibi terimler bu makalede çok güzel anlatılmış. Bu işin felsefesi nedi...

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)