WiFi-Turk.com

S.S.S - Sıkca Sorulan Sorular
Kablosuz İletişim Sorunlarını Giderme
1.7/5 (toplam 22 oy)
Genel Bilgiler

Kablosuz bağlantı sorunları sıklıkla aşağıdaki nedenlere bağlı olarak oluşur:

• Devre dışı bırakılan kablosuz ağ bağdaştırıcıları.

• Yanlış yapılandırılmış kablosuz ağ bağlantıları.

• Kimlik doğrulama için yetersiz kimlik bilgileri veya yetkilendirme için yetersiz izinler.

• Kablosuz aygıtlar arasındaki uzaklık, parazit veya engeller.

•A.P veya wi-fi modemin kilitlenmesi(üzerindeki veri yogunlugunda veya beslemede (voltajda)kaynaklana sorun nedenin gibi).

•Kullandıgınız diger güvenlik duvarı programlarının kablosuz ağ erişimiz engellemesi

•Yanlış ip, dns,proxy sunucu gibi ayarladan kaynaklan sorunlar.


Kablosuz bağlantılarla ilgili bazı genel sorunları çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:

• Taşınabilir bilgisayarların çoğunda, 802.11 kablosuz ağ bağdaştırıcılarını açıp kapatmak için kullanılabilecek bir anahtar bulunur. Dizüstü bilgisayarlarda bu anahtar bilgisayar kasasının sol tarafında olabilir. Anahtarın açık olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için, taşınabilir bilgisayar aygıtınızın ürün belgelerine bakın.

• Kablosuz bağdaştırıcının devre dışı bırakılmadığından emin olun. Kablosuz bağdaştırıcıyı, kullanıcı arabiriminden kablosuz bağdaştırıcı simgesini sağ tıklatıp, Devre dışı seçeneğini belirleyerek devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde devre dışı bırakılan kablosuz bağdaştırıcılar bildirim alanında görüntülenmez ve yalnızca Ağ Bağlantıları'ndan etkinleştirilebilirler.

• Kablosuz ağ ayarlarını yapılandırmak için Kablosuz Otomatik Yapılandırma'yı kullanın. Kablosuz Otomatik Yapılandırma etkinleştiğinde, varolan bir kablosuz ağa bağlanmanıza, kablosuz ağ bağlantı ayarlarını değiştirmenize, yeni bir kablosuz ağ bağlantısı yapılandırmanıza ve tercih edilen kablosuz ağlar belirtmenize olanak sağlar. Ayrıca, yeni kablosuz ağlar kullanılabilir duruma geldiğinde de size bildirir. Kablosuz ağlar arasında geçiş yaptığınızda, kablosuz ağ bağdaştırıcısı ayarlarınız bu yeni ağın ayarlarına uyacak biçimde otomatik olarak güncelleştirilir ve ağa bağlanma denemesi yapılır. Daha fazla bilgi için

• Bir kablosuz ağa ilk kez bağlanıyorsanız, Kablosuz Otomatik Yapılandırma hizmeti etkinse, temel ağ ayarlarını yapılandırır. Ancak, Active Directory dizin hizmetindeki hesabınız için otomatik olarak yapılandırılmamışsa, Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) anahtarı için veri şifreleme türü gibi bazı ek ayarları da yapılandırmanız gerekebilir.

• İstenen kablosuz ağ bağdaştırıcılarının ağ listesinde olup olmadığını denetleyin. Kablosuz simgesini sağ tıklatın ve Kullanılabilir Kablosuz Ağı Görüntüle'yi tıklatın. İstenen kablosuz ağ Kablosuz ağ seç'in altında görüntülenmiyorsa, bu ağın yayın aralığı dışında olabilirsiniz veya ağ uyarı sinyalini engelliyor olabilir. Önce, kablosuz aygıtı daha güçlü sinyal alan bir yerde yeniden konumlamayı deneyin. Ağ listesini yenilemek ve bilgisayarınızın alış aralığı içinde yayın yapan kablosuz ağların en yeni listesini almak için, kablosuz simgesini sağ tıklatın, Kullanılabilir kablosuz ağları göster'i tıklatın ve Ağ Görevleri'nin altında Ağ listesini yenile'yi tıklatın.

Not

• Bazı altyapı ağları, kablosuz ağlarını bildirmek istemediklerinden uyarı sinyalini engeller. Böyle durumlarda ağ Kablosuz ağ seç'in altında görüntülenmez. Ancak, ağ yöneticisinden alabileceğiniz doğru yapılandırma bilgilerinin tümünü girerseniz, bu ağlara bağlanabilirsiniz.


• Bildirim alanında kablosuz uyarı simgesi olup olmadığını denetleyin. Hata ve varsa çözümlerle ilgili bilgi almak için uyarı simgesini tıklatabilirsiniz. Kullanılabilir kablosuz ağların listesini açmak için Kullanılabilir Kablosuz Ağları Göster'i kullandıysanız, Kablosuz ağ seç'in altında görüntülenen kablosuz ağ için uyarı olup olmadığını denetleyin. Uyarı ve olası çözümler hakkında bilgi almak için uyarı bağlantısının metnini tıklatabilirsiniz.

• Belirli bir ağa daha önce başarılı şekilde bağlandıysanız, ancak bu ağa bağlantı şimdi başarısız olduysa, kablosuz simgesini sağ tıklatın ve Onar'ı tıklatın. Böylece kablosuz bağdaştırıcı devre dışı bırakılıp yeniden etkinleştirilir.

• Bir kablosuz bağlantının durumu değiştiğinde, (örneğin, kablosuz aygıt alış aralığı dışına çıktığında durumun Bağlı'dan Bağlı Değil'e değişmesi) bildirim alanında balon bildirimler görüntülenir. Bir balon bildirim hata gösteriyorsa, daha fazla bilgi ve sorunu gidermeye yarayacak çözümler için bildirimi tıklatabilirsiniz


Kaynak: Microsoft

sss
faq
ipuçlar

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(0 Yorum)

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
Linksys WRT54GL MMC/SD Modifikasyonu
Linksys WRT54GL MMC/SD Modifikasyonu

Daha fazla kapasite ve daha fazla özellik için MMC/SD modifikasyonu yapıyoruz

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)