WiFi-Turk.com

Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) RAM Modifikasyonu (RAM Modification)
Linksys WRT54G V4.0 (WRT54GL) RAM Modifikasyonu (RAM Modification)
2.2/5 (toplam 94 oy)
Giriş

Merhaba WiFi-Turk takipçileri
Yine, yeni, yeniden bir WRT54G modifikasyonu ile karşınızdayız.

WRT54G v4 modelinin fabrika çıkışlı 16 MB olan ramini 32 MB a yükselteceğiz. Peki ram modunu neden yapıyoruz.Burada SD MMC modu ile yapılan modifikasyonumuzu ve burada program yükleneceğini anlatmıştık. Cihaz ilk açıldığında 16 MB olan ramin 12 MB'ını zaten kullanıyor size de 4 MB yer kalıyor ve bazı uygulamalar için daha fazla ram gerekiyor aynı PC mantığı gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca program yüklerken ramde (tmp) klasöründe program yüklerken bazı program dosyaları kalıyor. HotSpot kurduğunuzda birden fazla kişi torrent uygulamalarına sarılırsa, çoklu download yaparlarsa Status tabındaki IP Connections arttığından ram kullanımıda artıyor. Ram limitini aştığınızda cihaz kendini reboot ediyor(yeniden başlatma veya crash) rami temizleyebilmek için. Kısacası cihazınızda ram yiyen program çalıştırmak, bir web-ftp server kurmak, hotspotta çok kullanıcınız varsa bu modu yapmanızı kesinlikle öneriririz.

Eğer cihazınızı sadece Access Point veya Router olarak kullanıyorsanız bu mod sizi ilgilendirmiyor. Bu mod router modifiye etme manyağı olmuş linuxcular için diyebiliriz.  

İleride bu moddan ayrı olarak cihazın firmware atılan flashını da büyütmeyi düşünüyoruz mega firmware vs atılabilsin diye, Konu hazır olduğunda(ne zaman hazır olur bilmiyorum)sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Şimdi yapım aşamalarına geçelim:
DİKKAT!:Daha önce smd tipi direnç, kondansatör veya entegre lehimlememiş olanlar RAM moduna hiç bulaşmasınlar.Gözünüzü de korkutmayalım o kadar zor değil.Buradaki videoda anlatılmakta.Titremeyen eller ve biraz dikkat gerekiyor sadece.Kalem veya üflemeli havya kullanabilirsiniz.Ben kalem kullandım (malum öğrencilik  ) ama üflemeli ile çok daha kolay olacağına eminim.Kalem kulanırken pinleri fazla ısıtmayın ve üzerine bastırmayın yoksa pinleri kaldırabilirsiniz.Modifikasyon işleminin cihazı garantidışı bırakacağını aklınızdan çıkarmayın.Benim denediğim versiyon WRT54G v4.0 (WRT54GL) başka bir WRT54G modeli ile denenmemiştir ve sonuçlar garanti edilemez. Ayrıca yanlış lehimleme, kısadevre gibi bozulmalar tamamen kullanıcı sorumluluğundadır ne ben ne de Wifi-Turk sorumlu tutulamaz.Yapıp yapmamak tamamen sizin elinizde.

linksys
wrt54g
wrt54gl
ram
ram modifikasyonu
modifikasyon

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(1 Yorum)

technoesh05 Mayıs 2010
İyi günler benim airties rt104 kablolu modem ve usr9106 wireless access pointim var bunları birbirine bağladım fakat kabloludan bağlanan bilgisayarların bağlantısı kesildi. Dhcp ayarı yap dediler fakat dhcp ayarını bulamadım yardımcı olur musunuz?
<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
WLAN Sistemleri Hakkında

Wireless LAN sistemleri hakkında genel olarak biraz bilgi

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)