WiFi-Turk.com

Alfa AIP-W525H bozuk firmware'den kurtarmak
Alfa AIP-W525H bozuk firmware'den kurtarmak
1.9/5 (toplam 99 oy)
Önsöz

Bu makalemizde yanlış bellenim (firmware) veya hatalı kullanımdan dolayı bozulan Alfa Network AIP-W525H modelini kurtarmaya çalışacağız. Öncellikle bu makalede tavsiye edilen yöntem ve tavsiyeler sonucu oluşabilecek hasardan dolayı hiç bir şekilde WiFi-TURK.COM sorumlu tutulamaz.

İlk cümleye dönecek olursak aslında hatalı kullanım veya ayarlama sonucu firmware bozmak düşük bir ihtimal ama eğer hatalı bir firmware atmaya çalışıyorsanız cihazınıza, bir şeylerin ters gideceğinden emin olabilirsiniz. İncelemek üzere kullanmaya başladığım AIP-W525H nedense tam olarak istediğim verimi alamıyordum ben de doğal olarak daha güncel bir firmware yükleyip cihazın performansında artış olmasını umuyordum.

Bu düşünce üzerine Alfa Network’un resmi internet sitesinin support/download bölümünden sunulan firmware’i indirdim ve cihaza yüklemeye çalıştım. İndirdiğim dosyanın tam olarak adı fw8080_12302011.bin.

Dosyayı yükledikten sonra cihaza bir daha ne yapsam erişim sağlayamadım. AIP-W525H artık ayarlı olan Wi-Fi sinyalını (SSID broadcast) yaymıyordu ve kablo ile bağlanınca DHCP server size IP dağıtmıyordu. Elle IP ayarları yapsanız dahi cihaz pinglere cevap vermiyor ve imkanlar gittikce tükeniyordu. 30/30/30 saniye reset methodu ile reset butonuna basıp ürünümüzü yine sıfırlayamıyorduk.

Sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını bulamadığım için Alfa Network’e bir mail yazdım ve durumu izah ettim. Sitelerine yanlış firmware koyduklarını anladım ve download bölümündeki firmware dosyasını bir başkasıyla güncellediklerini gördüm. Burada kesinlike Alfa Network’e karalama yapma niyetinde değilim ama sitelerine koydukları yanlış firmware yüzünden cihaz kullanılamaz hale gelebilirdi. Ama diğer yandan benimle özel olarak ilgilenip yardımlarını esirgemedikleri için de kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ederim.

Her neyse, Alfa Network’un sitesine koyduğu yeni firmware (sürüm 02072012) paketini indirdim. İçerisinde iki tane .bin dosyası bulunuyordu. Bunları tftp ile cihaza attıktan sonra cihaz tekrar yaşama merhaba dedi. Görüntülü anlatım için sıradaki sayfaları muhakkak takip edin.

alfa
aip-w525h
alfa aip-w525h
access point
firmware upgrade
firmware kurtarma
bellenim kurtarma
firmware
bellenim

Yeni Yorum Ekle

Gönderdiğiniz yorum yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanır. Yapılan yorumlardan yorum sahibi sorumludur, WiFi-Turk.com sorumlu tutulamaz.

tartış(4 Yorum)

Murat06 Ağustos 2016
Merhaba dostum ayrıntılı bir şekilde sırayla anlatabilirmisin sana zahmet firemware update nasıl yapılıyor yanlışlık olunca nasıl düzelttin anlatabilirmisin
Tom06 Mart 2014
Hi I've been trying to updated my firmware for months I have windows 7 and alfa's directions are for xp so I couldn't get it to work and don't know much about this stuff. Ill try and do it tonight. sorry this isn't in Turkish. Have a nice day
Thanks
mutkan27 Ocak 2013
benim gibi 3. parti yazılım atarken cihazın adaptörünü yanlışlıkla çekenler için işe yarayacak bir yazı :) saol.
Onur17 Ocak 2013
Network Manager ve Bash ile olay bitmiş zaten. :)

Sahalarda görmek istediğimiz hareketler bunlar.

<----- AD | REKLAM ----->
<----- AD | REKLAM ----->

Makale İçeriği
Paylaş
Hit Makaleler (Son 30 Gün)
Rastgele Makale
Firewall nedir?

Güvenlik duvarları hakkında edinebileceğiniz bilgiler içeren makale

En Tartışmalı Makaleler
10m kadar USB uzatma kablosu yapımı
M: 10m kadar USB uzatma kablosu yapımı

Bukadar ucuza bukadar uzun usb uzatma kablosu. Bu makale ile normalden cok daha ucuza ve yeterince u...

Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı
Çok Basit Ve Çok Etkili Çanak Yapımı

Birlikte basit ve etkili Wi-Fi çanak anteni

El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)
El Yapımı Wireless Anten (BiQuad 12 dB)

Özenle hazırlanmış ve müthiş verim alınmış BiQuad anteni

Backtrack 5 Hızlı İpuçları
BackTrack 5 R2 Yayımlandı

Backtrack5'e VLC Video ve MP3 oynatıcı ekleme, ses sorunu çözümü, BT'yi Türkçe yapma, MAC ad...

Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak
Kablosuz Modem Ve Access Pointi Kablosuz Bağlamak

Kablosuz ADSL Modem ve Access Pointi kablosuz bir şekilde birbirine bağlamak. (WDS, Bridge)